Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 24-09-14, 16:50
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Λευκα περριτωματα σε δισκους

Με τόσες δουλειές που μου εχει βάλει να κανω που να προλάβω να γράψω παραπάνω εχω δυο διαφορετικά ενυδρεια με διαφορετικούς εξοπλισμούς οι ρουτίνες αλλαγη νερου ειναι οι ίδιες ενα βαρελι αλλαγής και για τα δυο ενυδρεια , εχω και πιο ευαίσθητα ψαρια μέσα στο 240 rio ,ροδοστομους και πάντα εχουν κατακόκκινο στόμα οποτε ούτε λόγος να γίνετε για κακής ποιότητας νερο , όσο αφορά το δισκαδικο την τροφη την τρώνε όση μένει την μαζεύω με σκούπα βυθού αμέσως , Α τωρα που το θυμήθηκα μέτρησα πριν 10 μερες περιπου αμμωνία 0,25 .... Ίσως απο την πολυ τροφη που έριξε η ταιστρα ... Έκανα δυο μεγάλες αλλαγές νερου και επανήλθαν σε κανονικα επίπεδα ,
Η θερμοκρασία ειναι 4 μερες σχεδόν στους 33 και το αποτέλεσμα που είδα ειναι οι δυο δίσκοι δεν εχουν λευκά κοπρανα και ο μικρός βγήκε απο την κρυψώνα του
Τα φίλτρα τα καθάρισα το sun sun πρiν την εισαγωγη των δισκων στο 700αρι( είχε προηγηθεί ενα 280αρι πριν) και το 2080 διότι είχε μειωθεί η απόδοση του πολυ ύστερα απο την εισαγωγη των ξυλων, και μείωσα και βιολογικό υλικό (τα είχα τιγκαρισμένο τα καλάθια)
Ενα αλλο που θυμήθηκα ειναι οτι μου έσπασε η βαλβίδα εξαγωγήςζτο 2080 και την κόλλησα με logo εφόσον πριν την είχα καθαρίσει με μπόλικο νερο βρύσης...
Πολλά σαλιγκάρια εχω και πηρα τα helena για να κανω δουλεια αλλα τα έβγαλα διότι εχω υψηλή θερμοκρασία

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411569829.446466.jpg
Εμφανίσεις:  294
Μέγεθος:  40,4 KB
Αυτές οι δυο στα δεξιά ειναι οι κατεψυγμένες αλλα έκαναν σαν τρέλα για αυτές
Αλλο ενα που θελω να σημειώσω ειναι οτι οταν πάω να ταΐσω έρχονται προς το μερος 3-4 δισκάκια επισης και οταν κάθομαι πολυ κοντά στο τζαμί και τα παρακολουθώ
Απο χθες ταΐζω μονο σπιρουλινα osion μερα απο υπόδειξη του φίλου discus fan και περιμενω οδηγιες για τα επομενα βήματα μιας και δεν εχω πολυ εμπειρία ακομα στους δισκους
Πάντως πιστεύω οτι πρεπει να πάω στο επομενο βήμα δλδ 35 για μια εβδομάδα
Εχουν γιατρευτεί πολλά ψαρια μονο με αύξηση θερμοκρασίας.... ;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01839 seconds with 11 queries