Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 12-09-14, 11:51
Το avatar του χρήστη MAVROGP
MAVROGP Ο χρήστης MAVROGP δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σας. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ φέτος γυρίζοντας από καλοκαιρινές διακοπές μίας εβδομάδας. Η θερμοκρασία νερού και δωματίου στο 30 (σίγουρα θα χτύπησε και παραπάνω τα μεσημέρια) χωρίς λίπανση όλο αυτό το διάστημα μόνο παροχή co2. Τα φυτά κίτρινα και ταλαιπωρημένα. Έχω περιορισμένη εμπειρία στα φυτεμένα ενυδρεία και ενστικτωδώς ενήργησα όπως θα έκανα και για τα φυτά που διατηρώ στις ζαρντινιέρες της βεράντας μου. Προχώρησα σε γερό κλάδεμα και στοχευμένη λίπανση. Όλα τα stem plants κλαδεύτηκαν ένα προς ένα. Πολλά ξεριζώθηκαν, ελάχιστες κορυφές ξαναφυτεύτηκαν και τα στελέχη τους πετάχτηκαν. Τα υπόλοιπα κλαδεύτηκαν χαμηλά στους 5-10 πόντους απόσταση από το χαλίκι και ελάχιστα κλαδέματα ξαναφυτεύτηκαν. Καθαρίστηκε καλά το χαλίκι και μπήκαν ξανά ταμπλέτες seachem παρόλο που τα περισσότερα είναι stem plants. Επιπλέον ξεκίνησα σταδιακά την χορήγηση seachem flourish, iron και potassium. Χρειάστηκαν 2-3 εβδομάδες για να συνέλθουν και να δω ανάπτυξη νέων φύλλων. Πειραματικά άφησα κάποια λίγα κίτρινα φύλα σε ορισμένα στελέχη όμως δεν ανέκαμψε κανένα, άρχισαν να σαπίζουν και τελικά έπεσαν βρωμίζοντας το ενυδρείο. Τελικά “An ounce of prevention is worth a pound of cure”
__________________
"Ακολούθησε το ρυθμό της φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή". Ralph W. Emerson.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01466 seconds with 10 queries