Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 18-09-05, 12:47
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb Μετρησεισ

Καλημέρα και ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση.
Κατ'αρχήν, το ΝΟ4 πράγματι είναι δικιάς μου εφέυρεσης. ΝΟ3 (nitrate) εννοούσα.
Τα φίλτρα τα ξέπλυνα στο νερό του ενυδρείου που άλλαξα. Είναι EIHEIM 2013 (άν ο τύπος είναι αυτός που γράφει πάνω στο καπάκι τους). Το ένα έχει "αστέρια" και "substrat pro".Το άλλο έχει "EHFI MECH"(μακαρόνι), βαμβάκι και άνθρακα. Σκέφτομαι να τα κάνω και τα δύο βιολογικά. Να μήν έχει κανένα δηλαδή άνθρακα και βαμβάκι, για λόγους δικής μου βολής (να αποφύγω τις συχνές αλλαγές στο βαμβάκι κλπ).Δεν ξέρω όμως άν είναι σωστό.
Οσο για τις μετρήσεις:
PH γύρω στο 7 (TETRA 5 IN 1/test strips)
ΚΗ γύρω στο 4 (TETRA 5 IN 1/test strips)
GH γύρω στο 10 (TETRA 5 IN 1/test strips)
ΝΟ2 0 με 0,03 (TETRA 5 IN 1/test strips και TETRA TEST NO2)
ΝΟ3 60 με 70 (TETRA 5 IN 1/test strips)
AMONIA 0 (TETRA TEST NO2)
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 27,5 - 29
Αναφέρω και τις μάρκες των τεστ. Δεν ξέρω αν είναι οι πιο αξιόπιστες ή όχι.
Απ΄ότι βλέπω σε σύγκριση με τις τιμές που μου έχετε δώσει, εκεί που έχω μεγάλο πρόβλημα είναι το ΝΟ3.
Θα συνεχίσω με αλλαγές 2 φορές την εβδομάδα. Το NITRIVEC καλά κάνω και το βάζω? Βάζω ποσότητα για όλον τον όγκο του ενυδρείου όταν κάνω τις αλλαγές νερού.
Από φυτά τώρα... εδώ είναι τα σκούρα. Εχω ανούμπιες. Τα άλλα δεν είμαι σίγουρη τι είναι. Θα επισυνάψω τρεις φωτογραφίες και ελπίζω να διακρίνονται αρκετά. Για τη συντήρησή τους, βάζω ταμπλέτες σιδήρου στις ρίζες κάθε 15 μέρες και από υγρό λίπασμα Αquaplus (Nutrafin)και LeafZone σε κάθε αλλαγή νερού (βάζω ποσότητα για όλο τον όγκο νερού, και όχι την αντίστοιχη για τα λίτρα που αλλάζω).

Θα αναφέρω και τα πρόσθετα που βάζω σε κάθε αλλαγή νερού, για να σιγουρευτώ ότι βάζω αυτά που πρέπει ή ότι δεν είναι κάτι που ενώ χρειάζεται , δεν το βάζω:
AquaPlus (Nutrafin)/Morena(Sera)/StressZyme.Απο αυτά βάζω την αντίστοιχη ποσότητα για τα λίτρα που αλλάζω.
Το πρόβλημά μου είναι ότι βάζω ότι μου δίνουν τα εκάστοτε καταστήματα από όπου προμηθεύομαι. Δεν ξέρω τι ακριβώς χρειάζεται το νερό του ενυδρείου για να είναι η σύνθεση σωστή, ώστε από μόνη μου να επιλέξω τι θα αγοράσω, με αποτέλεσμα να βάζω ίσως κάτι δύο φορές, ή και κάτι να χρειάζεται και να μήν το βάζω καθόλου.
Μάλλον έχω δρόμο μπροστά μου ε??? Πάντως τουλάχιστο διάθεση για ψάξιμο και διάβασμα έχω άπλετη.... απλά δεν ξέρω τις πηγές!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.JPG
Εμφανίσεις:  690
Μέγεθος:  77,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.JPG
Εμφανίσεις:  498
Μέγεθος:  88,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.JPG
Εμφανίσεις:  593
Μέγεθος:  91,8 KB  
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01792 seconds with 11 queries