Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #95  
Παλιά 26-01-14, 17:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Στηρίζεται στην απλή λογική και στη δική μου παρατήρηση: Συγκεκριμένα όταν αφήνω το φίλτρο πολύ βρώμικο αναπτύσσεται στα σφουγγάρια (που είναι πιο πριν από το siporax) πολύ βιολογία. Έχω παρατηρήσει ότι όταν γίνεται αυτό και μετά αλλάξω τα σφουγγάρια έχω μια αδιόρατη κορύφωση νιτρωδών, της τάξης του 0,1ppm για μια ημέρα. Είναι τόσο μικρή που αν δεν είχα το τεστ ΝΟ2 της JBL που έχει τόσο μικρές διαβαθμίσεις δεν θα την μέτραγα. Τώρα τα σφουγγάρια έχουν, αναλογικά, πολύ μικρότερη επιφάνεια αποίκισης από τα siporax, παρ' όλα αυτά η αιχμή υπάρχει. Αν αντί για σφουγγάρια είχα siporax, και το άλλαζα η αιχμή, φοβάμαι, θα ήταν μεγαλύτερη.
Να σημειώσω ότι το ίδιο δεν γίνεται αν αλλάξω τα σφουγγάρια μετά το siporax, τα οποία είναι ίδια.
Αυτο που βλεπεις στα σφουγγαρια ειναι βιολογια?
Μηπως ειναι σκουπιδι?
Τα βακτηρια δεν ειναι ορατα.

Προσωπικα δεν αλλαζω σφουγγαρια, απλα τα πλενω πολυ καλα με νερο βρυσης.
Το βιολογικο υλικο μετα τα σφουγγαρια, βραζω μερος του εναλλαξ και δεν παρατηρησα οταν βραζω το πρωτο μερος στη σειρα, να εχω προβλημα βιολογιας.
Η αποψη μου ειναι οτι βιολογια εξαπλωνεται σε ολα τα υλικα εξισου και οχι μονο ή περισσοτερο στα πρωτα υλικα.

Με περισσοτερο βιολογικο υλικο (απο οσο ειναι αναγκαιο), υπαρχουν ενδειξεις (προσωπικες και απο συνχομπιστες) οτι μπορει να αντιμετωπιστουν δυσκολες καταστασεις "αναιμακτα".
Πχ σε θεραπεια με φαρμακα που επηρεαζουν και τη βιολογια, σε αποτομες αυξησεις ρυπων (πχ αποτομη αυξηση ιχθυοφορτωσης, θανατος ψαριου μεσα στο ενυδρειο, ή κατα λαθος πεσιμο περισσοτερης τροφης κλπ)
Τα νιτροποιητικα βακτηρια μπορουν να διπλασιασουν τον πληθυσμό τους (σε νορμαλ συνθηκες) μεσα σε 15-24 ωρες.
Οι νιτρωδοποιητες (αυτα που οξειδωνουν αμμωνια σε νιτρωδη) πιο γρηγορα, και οι νιτρικοποιητες (αυτα που οξειδωνουν νιτρωδη σε νιτρκα), λιγο πιο αργα.
(τα τελευταια ειναι απο εδω http://nemertes.lis.upatras.gr/jspui...schopoulou.pdf)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01559 seconds with 10 queries