Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 31-10-13, 18:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
κατω εχω πολυ λεπτο χαλικακι...αλλα με καθε αλλαγη δουλευε σκουπα...τωρα για την κυκλοφορια δεν ξερω...οποτε εκτος απο την πολυ μεγαλη αλλαγη η αλλη λυση ειναι να μην κανω τιποτα...2 επιλογες....και φυσικα ειπαμε οτι εχω μεσα 2 αεραντλιες συνεχεια και εχω και καλη αναταραξη...και οι μετρησεις μου ειναι μια χαρα,να κανω καθε μερα αμμωνια?
η απαντηση δεν ειναι ναι η οχι.(δεν μιλαω για τις μετρησεις αμμωνιας-αυτες θα τις κανεις καθημερινα ναι.)
αυτο σου λεω,οτι ακομα και μεγαλη αλλαγη και 80% και 100% να κανεις,δεν θα λυσεις το προβλημα.αν το προβλημα ειναι πολλα οργανικα στο βυθο,αυτα θα συνεχισουν να βρισκονται εκει.αν τα οργανικα ειναι στη βρυση,το νεο νερο θα εχει παλι οργανικα.αν δεν κανεις τοσο μεγαλη αλλαγη,τα ετεροτροφα βακτηρια που θα μεινουν,θα συνεχισουν να πολλαπλασιαζονται.

οποτε παλι δε γινεται τιποτα

η λυση ειναι να το αφησεις οπως ειναι να κανει τον κυκλο του,να κανεις αυτες τις λιγες προληπτικες κινησεις,(καλη οξυγονωση,μικρη μειωση της θερμοκρασιας,μειωση του ταισματος,τακτικες μετρησεις,αυξηση της κυκλοφοριας στο βυθο(με wavemaker τοποθετημενο ωστε να στελνει τα σκουπιδια στο φιλτρο,και αν εχεις ΑΟ,σωστες αλλαγες με καθαρο ΑΟ)

και αν προκυψει σοβαροτερο προβλημα (αμμωνια η νιτρωδη)τοτε να επεμβεις με εκτακτες αλλαγες.που και παλι θα πρεπει να γινουν σωστα και οχι βιαστικα.(ιδια θερμοκρασια και παραμετροι,εισαγωγη αργα,χρηση Prime,κλπ)

αφου ειναι βιολογικη διαδικασια παιζουνε παρα πολλα πραγματα ρολο,δεν ειναι "απλο".απτο αν εχεις επαρκη φιλτρανση,μεχρι το αν βαζεις πολυ συχνα τα χερια μεσα...
-------------------------
εκτος αυτου,οι συχνες απανωτες αλλαγες με σκουπα,μπορουν να διαταραξουν και τα αυτοτροφα βακτηρια που υπαρχουν στο βυθο.αυτο απο μονο του μπορει να δημιουργησει bacterial bloom.
γιαυτο σου ειπα παραπανω οτι η σκουπα δεν πρεπει να ειναι η κυρια λυση στην καθαριοτητα του βυθου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 31-10-13 στις 18:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01522 seconds with 10 queries