Θέμα: new housing .....
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 25-07-05, 17:23
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

καταρχην συγχαρητηρια που αποφασισες να τα μεταφερεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο.πιστεψε με θα παρατηρησεις μεγαλη διαφορα στη συμπεριφορα τους.θα μπορουσες να προσθεσεις καποιο φυσικο φυτο (π.χ.java moss)για να δημιουργησεις στα ψαρακια σου πιο πολυ την αισθηση του φυσικου περιβαλλοντος(πολλες φορες θα δεις τους μονομαχους σου να ξεκουραζονται πανω στη java moss).επισης τα λεπτα χαλικια που απ'ο,τι βλεπω εχεις δυσκολευουν τον καλο καθαρισμο του ενυδρειου.τα χοντρα μεγαλα χαλικια καθαριζονται πιο ευκολα.εγω παντως σε ενυδρεια που δεν εχουν φιλτρο συστηνω την απουσια υποστρωματος.

πολλα αρσενικα χρειαζονται χρονο για να προσαρμοστουν στο νεο τους περιβαλλον και ν'αρχισουν να φτιαχνουν φωλιες απο φυσαλιδες(ενδειξη υγιειας και ζωντανιας) ενω αλλα φτιαχνουν αμεσως μετα τη μεταφορα τους σε νεο χωρο.ερωτηση:τι τροφη τους δινεις?βεβαια ειναι πιθανον καποιες φορες ο αρσενικος να φτιαξει φωλια μονο οταν δει θηλυκια.

για αλλαγες νερου χωρις φιλτρο εχεις δυο επιλογες: η να αλλαζεις ολο το νερο καθε 2-3 μερες,η καθε μερα μ'ενα μικρο σωληνακι να καθαριζεις τα περιττωμματα και υπολειμματα τροφης και μια φορα τη βδομαδα να το καθαριζεις ολο.εγω προσωπικα προτιμω την πρωτη επιλογη.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues

Αμα τα πιανεις με τα χερια δυο φορες την εβδομαδα θα πανε απο stress..

δεν ειναι απολυτο αυτο.αν εχεις μαθει πως να πιανεις το ψαρι με τα χερια πιστευω οτι συχνα προκαλει λιγοτερο στρες απο το να το πιανεις με την αποχη(εχω δοκιμασει και τα δυο)η αποχη τρομαζει τα ψαρια και αν κινηθουν και κανουν βιαιες κινησεις προσπαθωντας να ξεφυγουν μπορει και να τραυματιστουν.(για να μην αναφερω οτ αν δεν τα πιασουμε αμεσως και τα κυνηγαμε γυρω-γυρω στο ενυδρειο με την αποχη τοτε θα πανε σιγουρα απο στρες...)επιπλεον στη δικη μου περιπτωση που ταιζω το καθε ψαρι χωριστα με γνωριζουν και τους ειναι πιο ευκολο να μπουν στο χερι μου-πολλες φορες μονα τους- και να μετακινηθουν(σε συνδυασμο με το οτι υπαρχει εκει καποια ποσοτητα νερου κατα τη μεταφορα).εναλλακτικα μπορεις να τα πιασεις με ενα ευρυχωρο μπολακι-αυτο κανω εγω πια-θελει λιγακι εξασκηση βεβαια,αλλα σιγουρα λιγοτερη απο τη δημιουργια μπολ με τα χερια....ριχνεις τροφη στην επιφανεια του νερου και οσο το ψαρι ειναι απασχολημενο με το να τη φαει πας και με ταχυτητα το πιανεις ΑΠΟ ΠΙΣΩ ωστε να μη σε δει και τρομαξει.η ολη διαδικασια πρεπει να γινει γρηγορα για να μην στρεσαρει το ψαρι.μια αλλη επιλογη βεβαια ειναι να μην αλλαξεις ολο το νερο αλλα να ρουφηξεις τοσο ωστε να μεινει πολυ λιγο,οσο ακριβως χρειαζεται για να μεινει το ψαρι μεσα(προσωπικα προτιμω την 100% αλλαγη νερου καθε 2-3 μερες).
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01746 seconds with 10 queries