Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 13-10-13, 19:27
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
-Αρχικα μπορω να βαλω σ'αυτο το ενυδρειο και τα δυο μαζι αυτα ψαρακια και ισως στην συνεχεια ενα ακομα θυληκο???
Να ξερεις οτι σε αυτή την περίπτωση είναι πολύ πιθανό μετά από λίγο καιρό, και με τις καλές συνθήκες που θα τους προσφέρεις, να ζευγαρώσουν. Αυτή είναι μία ιδιαίτερα κοπιαστική και στρεσσογόνος διαδικασία και για τα δύο ψαράκια και ειδικά για τον αρσενικό. Επίσης μετά το ζευγάρωμα ο αρσενικός κυνηγάει έντονα τη θηλυκιά για να την απομακρύνει. (Σε φυτεμμένο ενυδρείο αυτή θα κρυφτεί αλλά και πάλι ο αρσενικός θα έχει να προστατεύει τα αυγά στην περιοχή του.... Σε κοινωνικό ενυδρείο είναι δύσκολο να μεγαλώσουν τα μικρά (κι αν μεγαλώσουν πρέπει να σκεφτείς τι θα τα κάνεις) γι' αυτό αυτή η κουραστική διαδικασία του ζευγαρώματος θα επαναλαμβάνεται συχνά....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48189
και ειδα οτι υπαρχει στον πατο αυτο που μοιαζει με γρασιδι..μαλλον λεγεται moss???-την διαφωτιση σας παρακαλω-ειναι σαν ταπητας εννιαιος η οχι??που μπορω να το προμηθευτω???
Το φυτό που λες είναι η java moss (Taxiphyllum barbieri), βρύα, που συνήθως προσδένεται σε κάποιο ξύλο... Απ' ό,τι ξέρω έχει αργή αναπτυξη και είναι αρκετά απαιτητικό το να δημιουργήσεις το οπτικό αποτέλεσμα του γρασιδιού... Υπάρχει στα petshops, αλλά μπορείς να βρεις κι εδώ από κάποια αγγελία...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
-Μετα απο αρκετη ερευνα κατεληξα σε ειδη φυτων που μου αρεσαν οπως riccia,cryptocoryne,taxiphyllum,limnobium,lemma minor,βαλλισνεριες,hygrophila polysperma και φυσικα τις λατρυτες ανουμπιες..Δεν σκοπευω να τα βαλω ολα μαζι αλλα αυτα ειναι που μου αρεσαν πολυ..Σας παρακαλω ενημερωστε με αν καποιο απο αυτα δεν θα ταιριαζει με τα μικρα μου ψαρακια και ισως δημιουργησει προβληματα ..
Όχι τα φυτά δεν επηρεάζουν τα ψαράκια... κάποια γίνονται πολύ μεγάλα για το ενυδρείο σου και φυσικά έχουν διαφορετικές απαιτήσεις... Αν θες γράψε μας τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο, θα βοηθήσει και στην επιλογή συγκατοίκων για τους μονομάχους σου...


Το σημαντικό για αρχή είναι να στρώσεις το ενυδρείο σου....
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01684 seconds with 10 queries