Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 28-09-13, 20:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dll53 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τον υπολογισμό της διάστασης του ενυδρείου γιατι είχα την εντύπωση οτι ήταν 300λίτρα
Φίλτρανση εννοείς το φίλτρο? Έχω ένα εσωτερικό bluwave 07.

Όσο για το άν έχω τα απαραίτητα τέστ δυστυχώς μόλις γύρισα απο το ενυδρειάδικο θυμήθηκα οτι δεν πήρα τεστ για το Ph.(Πήρα όμως για αμμωνία- Νιτρικά και Νιτρώδη)


Διάθεση να ασχοληθώ υπάρχει πολύ (ασχετα αν δουλεύω 6 μέρες την βδρομάδα)

Πήγα και πήρα υπόστρωμα για να το γεμίσω για τα φυτά αλλα δυστυχώς δεν έφτασε να καλύψει παραπάνω απο 1 εκατοστό!Οπότε σταμάτησε το στήσιμο για δευτέρα που θα πάω να αγοράσω και άλλο υπόστρωμα!
Νομίζω οτι χρειάζεται να βάλω περίπου 3-4 εκατοστά υπόστρωμα και απο πάνω χαλίκι σωστά?
το υποστρωμα δεν ειναι απαραιτητο. και κατα τη γνωμη μου αφου δεν θα κανεις hi tech φυτεμενο ειναι πεταμενα λεφτα.ασε αυτο που πηρες η βγαλτο τελειως πριν το βρεξεις αν θελεις και αντικατεστησε το με ουδετερη χαλαζιακη αμμο.τα περισσοτερα ψαρια θελουνε αμμο.
τα ευκολα φυτα με τα οποια θα ασχοληθεις προς το παρον δεν χρειαζονται υποστρωμα.αργοτερα που θα μαθεις τα βασικα,βλεπεις αν το χρειαζεσαι.

Πως μπορώ να μάθω αν κάποια μπουκαλάκια που έχω πάρει διαφορετικής μάρκας κάνουν την ίδια δουλειά?(νομίζω ειναι για την αμμωνία οταν κάνεις αλλαγές νερού) και επίσης θέλω να μου πείτε αν μπορώ να βάλω στο ενυδρείο μία πέτρα που έχω φέρει απο το ποτάμι στο χωριό (βραζοντάς την πρώτα) για να το στολίσω?
για τα μπουκαλακια θα πρεπει να μας πεις τι γραφει το καθενα.
για την πετρα,εξαρταται απτο τι ψαρια θα βαλεις και τι πετρα ειναι.

Έβαλα στην πρίζα το φίλτρο και έκανε αρκετό θόρυβο, είναι φυσιολογικό? μήπως επειδή δεν έχει νερό? πως μπορώ να ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα?
μην το βαζεις στην πριζα εξω απτο νερο.
αν θες να το δοκιμασεις βαλτο σε ενα κουβα με νερο.

Επίσης ο θερμαντήρας που είχε το φίλτρο μέσα είχε σπάσει και μου έδωσαν ένα άλλο εξωτερικό θερμαντήρα.Αυτό πρέπει να είναι κάθετα μέσα στο νερό? Πρέπει να είναι κολλημενο στο τζάμι με τις βεντούζες που έχει?(αν και έχουν χαλάσει και πρέπει να βρώ άλλες για αλλαγή)

ο θερμαντηρας που πηρες δεν μπαινει στο φιλτρο εκει που ητανε ο παλιος?ποιο θερμαντηρα πηρες?(μαρκα και watt)

Αυτά προς το παρόν αλλα μην νομίζετε οτι θα σας αφήσω σε ησυχία

δεν το νομιζουμε

Ευχαριστώ παίδες!!!!
διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους! και μη βιαζεσαι να κανεις αγορες και πετας λεφτα! αν βλεπεις οτι χρειαζεσαι κατι η δεν εισαι σιγουρος,ρωτα πρωτα εδω μεσα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01705 seconds with 10 queries