Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #108  
Παλιά 26-09-13, 10:54
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ,δεκτο.απο μενα εχεις το συγνωμη,αν σε προσβαλα,αλλα τα ποστς υπαρχουνε και ευτυχως ο καθενας μπορει να κρινει τι ειπωθηκε και πως

συμφωνουμε οτι διαφωνουμε σε καποια πραγματα
για μενα εληξε το θεμα κ δεν θα ξαναπαντησω,εκτος αν ζητησει κατι ο θεματοθετης κ μπορω να βοηθησω


-------------------------
Φιλοι συνχομπιστες,καταρχην να επισημανω οτι με τον φιλο Αλεκο σημερα για πρωτη φορα ανταλλαξαμε αποψεις,επισης να διευκρινησω οτι ειμαι καθετα αντιθετος με ζωα παρμενα απο την φυση αρα και με τα θαλασσσινα ζωακια.Επισης για μενα δεν ειναι σωστο να δεινουμε ζωντανα ψαρακια σε ψαρακια για νατα φανε.Αλλα ολα αυτα ειναι αποψη μου και μπορουμε να την αναλυσουμε σε αλλο θεμα.

Εγω θα σταθω στο θεμα του φιλου μας,που εχει αυτα τα λιτρα.

Οι περισσοτεροι εδω μεσα,μεταξυ αυτων και εγω,μαθαμε οτι μαθαμε εδω μεσα,απο εμπειρους χομπιστες,που μας τα ειπαν μια χαρα.Δυστυχως ομως κανεις μας απο οτι ξερω,δεν εχει 100 διαφορετικα ενυδρεια,με 100 διαφορετικα ψαρια,να τα εχει ζησει μεχρι τελους.Παρακολουθω οτι η πλειοψηφια των φιλων ,το πολυ σε ενα χρονο αλλαζουν συνθεση,και μερικοι επειδη τα ειχαν στην κατοχη τους,νομιζουν οτι εμαθαν τα παντα σχετικα με το ειδος αυτο.Κανουν λαθος,γιατι για να μαθεις το ψαρι που εχεις στην κατοχη σου,πρεπει να το κρατησεις πολλα χρονια,για να μπορεις να βγαλεις καποια συμπερασματα αλλα οχι απολυτα,γιατι και καθε ψαρι του ιδιου ειδους ,εχει διαφορετικο χαρακτηρα,οπως ειπωθηκε και πιο πανω.

Πολλοι φιλοι γνωριζοντας τους βασικους κανονες του ενυδρειου,σπευδουν να συμβουλεψουν νεους χομπιστες που μπαινουν στο χομπι,για ζωντανα που δεν τα ειχαν ποτε η ξερουν γιαυτα ελαχιστα,απο τα προφιλ των ψαριων που διαβαζουν.Ολοι ξερουμε οτι τα οσκαρ θελουν 2μετρα ενυδρεια και 800+λιτρα.Ναι αλλα αυτα τα λιτρα ειναι οταν το ψαρι φθασει στους 40 ποντους,μετα απο καποια χρονια.Και για να μην λεω για οσκαρ που αν και καποτε τα ειχα,αλλα δεν τα ξερω ,θα σας πω για φροντοζες.

Μεντορες μου μην βαρατε

Αν σημερα υπηρχε νεος χομιστας στο φορουμ,και μας ρωτουσε θελω να βαλω σε 120 μηκος και σε 250 λιτρα 6 μωρα φροντοζες,οι περισσοτεροι που διβασαν το προφιλ της φροντοζας,θα ελεγαν οχι,ε εγω λεω ναι να βαλει,γιατι ξερω οτι αυτα τα ψαρια μετα απο περιπου 3 χρονια παιρνουν μεγεθος.Τωρα θα μου πειτε για 3 χρονια και μετα?Απανταω,σε 3 χρονια ποιος ζει ,ποιος πεθαινει.Η θα παρω μεγαλυτερο ενυδρειο,η θα τα χαρισω.Αλλα θα εχω ζησει την μαγεια της φροντοζας.Οποτε ας μην ειμαστε απολυτοι,για πραγματα που δεν τα εχουμε ζησει.

Συμφωνω απολυτα με τον Αλεκο,ενα ενυδρειο θελει καλο φιλτραρισμα ,πολυ φαγητο,και συχνες μεγαλες αλλαγες νερου,για να δειτε τα ψαρια σας σε σχεδον πραγματικο τελικο μεγεθος ,με ζωντανια και πολυ σεξ
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kixlidatos : 26-09-13 στις 10:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01741 seconds with 10 queries