Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 14-11-12, 08:28
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Θα σου πω τη δική μου εμπειρία από το ενσωματωμένο φίλτρο που έχει το ενυδρείο μου (120λτ).
1) το δικό μου πιάνει χώρο περίπου 3 λίτρων, αλλά νομίζω ότι δεν έχει να κάνει το πόσο χώρο θα πιάνει, αλλά το τι θες να βάλεις μέσα. λογικά όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερα, αν π.χ. θες να βάλεις siporax όσο πιο πολύ βάλεις, τόσο καλύτερα, άρα για μένα, φτιάξε ένα όσο μεγαλύτερο μπορείς.
2) εμένα ο κυκλοφοριτής που είχε ενσωματωμένος ήταν 400λτ/ώρα, και μάλλον είναι καλά, για να καταλάβεις, κάηκε και προσωρινά μέχρι να έρθει ο μεγάλος που παρήγγειλα (κατάρα στα κινέζικα ταχυδρομεία) έχω ένα 200λτ/ώρα, και κάνει καλά τη δουλειά του.
3) Δεν καταλαβαίνω τη λογική, θες να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα??? εμένα έχει 2 χωρίσματα και 3 δεξαμενές, από την πρώτη παίρνει νερό από χαμηλά, το ανεβάζει και στο δεύτερο έχει χώρο για τα φίλτρα, και στο τρίτο είναι η αντλία. εσύ πως θες να το κάνεις ακριβώς???
4) Υαλοβάμβακα γιατί να βάλεις??? εγώ θα έβαζα λεπτό σφουγκάρι που καθαρίζει και πιο εύκολα. Ενεργό άνθρακα γιατί??? έχεις φυτά??? βάζεις λιπάσματα??? αν ανθρακα, δεν μπορείς. Η σειρά πάντως είναι σωστή.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01524 seconds with 10 queries