Θέμα: Γνωμες
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 31-10-12, 16:13
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή Γνωμες

Καλησπερα σε ολους.Τα χριστουγεννα προκειται να αντικαταστησω το υπαρχον 20 λιτρο μου με ενα μεγαλυτερο ενυδρειο(εως 90 λιτρα περιπου)και σκεφτομαι οτι αντι για ψηλο ενυδρειο να παω σε καποιον να μου φτιαξει ενα ενυδρειο με μηκος 80 εκ ,πλατος 35-36 εκ και υψος 35 εκ..Πως σκεφτηκα τις συγκεκριμενες διαστασεις???Ο ενοχος ειναι ο Nick(ξερει ξερει) με το λινκ που εδωσε σε καποια θεματα και ειναι αυτο http://www.tuncalik.com/2009/09/biotope-in-my-study/ .Και δυστυχως δεν εχω μεγαλυτερη βαση και γι'αυτο οι συγκεκριμενες διαστασεις...Απο φυτα εννοειται οτι θα μπουν στην αρχη μονο μπαμπου και αργοτερα θα αρχισω να το διαμορφωνω σιγα σιγα με ευκολα και μετρια φυτα.Για φιλτρα θα χρησιμοποιησω εσωτερικα (ενα aqual pat-mini 400 l/h και ισως το eheim που θα το γεμισω με βιολογικο υλικο).Σε εκεινο το λινκ ο χομπιστας εβαλε διαφορα ζωντανα ασπονδυλα και σκεφτηκα να το κανω κι εγω(δαφνια και οτι αλλο βρω).Και απο ψαρια στην αρχη θα εχω μονο τα 3 γκουραμι μου και το giant danio διοτι τα εχω ηδη και δεν θελω να παρω αλλα ψαρια.Αυτο που με προβληματιζει ειναι ο φωτισμος,μιας κι ειναι κοντα στο παραθυρο θα το εκμεταλευτω αλλα θα θελα να προσθεσω κι ενα φωτιστικο αργοτερα και με φοβιζει τα 30 εκ περιπου καθαρα υψος νερου...Επισης ξερω οτι χρειαζομαι 1 βατ ανα λιτρο και δεν ξερω ποσα βατ να βαλω(εννοειται οτι θελω να αποφυγω τα πολλα βατ)....Περιμενω γνωμες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01502 seconds with 10 queries