Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 03-08-12, 13:58
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων


Μην ειμαστε υπερβολικοι,12αρι εναι για πολυ μεγαλα ενυδρεια.με περιμετρικη κοντρα,το 8αρι επιμενω οτι ειναι μια χαρα.
Κάνεις λάθος


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κόντρα δεν έχει σχέση με την αντοχή του ίδιου του τζαμιού στην υδροστατική πίεση. Το ύψος είναι πιο σημαντικό από το μήκος.
+1000000.Πολύ βασικό που οι περισσότεροι diyαδες το ξεχνούν ή δεν το γνωρίζουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Για συντελεστή ασφαλείας 3,8 σε ενυδρείο με κόντρες για αυτές τις διαστάσεις θέλει 12mm και σε ενυδρείο χωρίς κόντρες 15mm.
Χωρίς κόντρες ίσως θέλει και 19άρι με 80 ύψος!15άρι θα έβαζα μέχχρι 70 και αυτό χωρίς το χέρι στην καρδιά!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το safe 2.5 ειναι για κατασκευη με κοντρες
Το very safe 3,9 ειναι για κατασκευη χωρις κοντρες
Εγ΄ω ξέρω ότι για rimless θές 6,5 και πάνω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε κουραμπιε,μαλλον δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα,για πες μου σε παρακαλω,ποσο εχει το 10αρι και ποσο το 12αρι?Το τετραγωνικο

Λοιπον οσο για τους πινακες που μας παρουσιαζεις,ειναι γνωστοι,δεν λες κατι συνταρακτικο.Ενα πραγμα να ξερεις,στις ειδικες κατασκευες,ευαγγελιο πρακτικης δεν υπαρχει.

Ο καθε ενας,εδω οταν γραφει,αν σεβεται τον εαυτοτου,δεν γραφει αρλουμπες,αλλα μεταφερει την εμπειρια του.Γιαυτο οταν ειπα οτι μερδεψαμε τον φιλο μας,εννωουσα ολοι οσοι γραψαμε στο θεμα.Γιατι ο φιλος θα δει μια αποκληση απο 8αρι μεχρι και 15αρι.Οποτε ειναι δυσκολο να αποφασισει τι τζαμι να βαλει.
Αυτό το έχεις ξαναγράψει και σου έχω ξαναπεί ότι δεν ισχύει!


Φίλε μου έγω θα σου πρότεινα καταρχήν να κάνεις 80 το πλατος και 70 το ύψος για να έχεις πιο σωστό ενυδρείο!Για τζάμι θα συμφωνήσω πώς για κόντρες θές 12άρι και για rimless 15 minimum και πάλι όχι με το χέρι στην καρδιά!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01655 seconds with 10 queries