Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 03-08-12, 13:56
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι και εγω λεω οτι το 8αρι (αυτο που προτεινες) βαση του safety factor ειναι, το λιγοτερο, επικυνδυνο, λογω υψους. Ειναι η αποψη σου ,και ειναι σεβαστη,γιαυτο ειμαστε εδω,για να πουμε αυτα που ξερουμε,και να εχουμε διαδορετικη αποψηΜην αρπαζεσαι . Δεν χαλαω την ζαχαρενια μου ευκολα, το παρατσουκλι μου ειναι Βουδας Και δεν ειπα οτι λεω κατι το συνταρακτικο (για σενα), για το παιδι που εκανε την ερωτηση ποσταρα, οχι για σενα. Γιαυτον ειναι μια καλη καθοδηγηση. Με ενα 10αρι ισως να μην εχει προβλημα με κοντρες, ενω το 12αρι ειναι πιο ασφαλες με κοντρε παντα. 15αρι μπανει και σκετο.Οταν εχουμε πολλα λιτρα,παντα πρεπει να βαζουμε κοντρες,γιατι η πιεση που δεχεται η σιλικονη,ητε ειναι 8αρι,ητε ειναι 20αρι,ειναι η ιδια. Οχι και το 8αρι ομως ειπαμε, εσυ το παρουσιασες λες και 560λιτα ενυδρειο ειναι κατι μικρο.Δεν ειπα οτι ειναι λιγα τα λιτρα,αλλα οι 80 ποντοι δεν με τρομαζουν γιατι,βγαλε 5 ποντους απο κατω για την αμμο,βγαλε και 5 ποντους απο πανω,λογο κολλησης με τις κοντρες,αυτο που μενει ειναι ,σκαρτο 60 ποντους Και ειναι 560λιτρα με υψος, θα χρειαστει και κατι βαρβατο σε φωτιστικο. Η γνωμη μου ειναι οτι εφοσον ξεκιναει κατι τωρα, η αρχη ειναι τα παντα, καλο ειναι να το κανει σωστο. Η αρχικη του ερωτηση ηταν αν θα ειναι αρκετο ενα 12αρι. Οποτε επεσε μεσα και ο εxelix προτεινε το ακομα πιο σιγουρο, 12 και κοντρες.Δεν διαφωνω οτι το 12αρι ειναι καλυτερο απο το 8αρι,αλλα εγω σευτομαι και την τσεπι του φιλου,γιατι εχουμε και δυσκολες εποχες

Εμενα ο τζαμας που πηρα μου ειπε για 3,5 τετραγωνικα που βγαινει το δικο μου, 140 με 12αρι,Καλη τιμη ,αν και εγω το βρισκω φθηνοτερο με 24 ευρο+φπα το τετραγωνικο130 με 10αρι, Πανακριβο,στο ειπε ετσι για να κατσει η μπιλια στο δωδεκαρι.χωρις ροντε η οτιδηπωτε, εχγω θα τα κανω με γυαλοχαρτο.Πολυ καλα θα κανεις,δεν χρειαζεται ροντε,και κολλα καλυτερα. Απο εκει και περα τι τιμες εχετε σε σαντορινη Αστα εδω ειναι σαν μαυρο χαβιαρι Βαλτικης και μεχρι δεκαρι κοβουνε. και Αθηνα, σε αλλους τομεις ξερω οτι ειναι ανεβασμενα τα κοστη. Αυτα απο μενα. Συμφωνω μαζι σου οτι δεν πρεπει να γραφουμε αρλουμπες, αλλωστε το ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους. Peace απο τις σοφοτερες κουβεντες
Ολα αυτα που σου γραφω,ειναι δικες μου αποψεις και δεχονται αντιπαραθεση,αλλα παντα για το συμφερον του φιλου και του χομπι.Εγω απλα μεταφερω,την οποια εμπειρια θεωρω οτι εχω
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01761 seconds with 10 queries