Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #178  
Παλιά 12-07-12, 14:30
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν γεωπονος δεν μπορεις να βοηθησεις με την αποψη σου?
Την εμφανιση του φυτου μπορει να την καταλαβουμε σχεδον ολοι.
Αν ειναι υδροβιο ενα φυτο (καταλληλο γο βυθισμα ολοκληρο στο νερο) και οχι υδροφιλο (τα φυλλα εκτος νερου), ειναι θεμα που πρεπει ο καθενας να κοιταζει ξεχωριστα ανα περιπτωση.
Αυτο ομως που δεν ξερουμε ειναι αν ειναι "προετοιμασμενα" και καταλληλα τα φυτα, να μπουν σε νερο με ζωντανους οργανισμους (και φυσικα να παραμεινουν ζωντανοι ), ή αν θελουν καποια προτοιμασια και ποια?
-------------------------
Κι αν ειναι χρησιμη η συζητηση, μπορει να αποκοπει σε νεο θεμα με καταλληλο τιτλο
Φυσικά μπορώ να βοηθήσω, λέγοντας την άποψη μου
Απλά είναι τελείως διαφορετική η επιστημονική προσέγγιση στο θέμα κι άλλο οι προσωπικές εμπειρίες και πολύ περισσότερο δεν γνωρίζουμε τι έχει κάνει η κάθε εταιρία στα συγκεκριμένα φυτά (ψεκασμούς κλπ)

Είναι δεδομένο πως σχεδόν όλα τα υδρόβια φυτά μπορούν να αναπτυχθούν εντός ενυδρείου
Που σημαινει πως αν δούμε ενα φυτό (πχ του ΙΚΕΑ) να είναι ολόκληρο βυθισμένο στο νερό, τότε θεωρείται υδρόβιο, άρα "κάνει" για ενυδρείο

Δεν μπορώ να αγνοήσω όμως τις απόψεις όσων δοκίμασαν κάποιο απ τα φυτά του ΙΚΕΑ και μετά από λίγο καιρό είχαν πρόβλημα με ψάρια ή γαρίδες (ανάλογο μπορεί να συμβεί και με φυτά από πετ σοπ...)

Γενικά πάντως ισχύει πως τα υδρόβια κάνουν για ενυδρείο
Η τιμές τους στο ΙΚΕΑ είναι χαμηλές
Σε προηγούμενο ποστ μου, ανέφερα σε φωτο...το είδος 4 φυτών που πουλάει το ΙΚΕΑ - φυτά τα οποία πωλούνται και σε μαγαζιά με ενυδρεία
Πχ Bacopa & Cabomba
Απο εκεί και περα...ο καθένας...διαβάζει, κρίνει και επιλέγει αναλόγως

Σ οτι αφορά την προετοιμασία, είναι ακριβώς η ίδια με τα φυτά που αγοράζουμε από κάποιο πετ σοπ. Δεν νομίζω να πρέπει να υπάρχει διαφορά

Έχω ήδη ποστάρει...πως θεωρώ ότι έχασα όλες τις red cherry μου, αμέσως μετά την είσοδο νέου φυτού, αγορασμένο από πετ σοπ, το οποίο δεν είχα πλύνει ούτε στο ελάχιστο (ξέρω ότι ενδεχομένως να μην είναι η μοναδική αιτία θανάτου...το έχουμε ήδη συζητήσει)

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%...B5%CE%AF%CE%BF

"...Εκτός από τα ψάρια, στο ενυδρείο μπορούν να προστεθούν και υδρόβια φυτά, τα οποία προσδίδουν στο ενυδρείο ένα πιο φυσικό αποτέλεσμα και προσφέρουν και στα ψάρια που ζουν μέσα μεγαλύτερη αίσθηση ασφάλειας. Τα υδρόβια φυτά προέρχονται κυρίως από καλλιέργειες στην Αμερική και στην Ασία..."
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02007 seconds with 10 queries