Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 06-09-11, 12:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jeepas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια και αναφερόμαστε όλοι μας στο Καθαρό Νερό να υπενθυμίσω ρωτώντας:

Είναι καθαρό το νερό της βρύσης?
Είναι πιο καθαρό από αυτό της Α/Ο?

Κι εμένα θα με βόλευε να τους έχω στο 8,2 που βγάζει η περιοχή μου, με μπόλικο 6ασθενές χρώμιο (το οποίο έχει ανιχνευθεί και σε δίκτυα περιοχών της Αττικής), φυτοφάρμακα κλπ. και να μην πληρώνω 250άρες/6άμηνο για φίλτρα μεμβράνες, αναλώσιμα κλπ.
Να τους κάνω και καθημερινή αλλαγή νερού αν θέλετε. Θα ήταν ΟΚ?

Και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά. Απλά αναζητώ κι εγώ, όπως και όλοι μας, μια τελική κατεύθυνση, ΑΝ υπάρχει...
Στην Αττικη το νερο θεωρειται πολυ καλης ποιοτητας (αν και ψηλα στον νομο κατι ακουσθηκε για εξασθενες χρωμιο που καταβαινει απο την ευρυτερη περιοχη του Ασωπου στη Θηβα που γινεται χαμος).
Αλλα Αθηνα ειναι πολυ καλης ποιοτητας το νερο.

Αν δεν υπαρχουν τοξικα που δεν τα κατακρατα παρα μονο η μεμβρανη της ΑΟ (παθογονα βακτηρια κλπ), γινεται πολυ καλα η δουλεια με περασμα του νερου απο φιλτρα ενεργου ανθρακα, αφου ο ενεργος ανθρακας απορροφα πολλα τοξικα (σελ 8 ) και δεν κραταει μεταλλικα αλατα ,ουτε γινεται σπαταλη νερου οπως με τη μεμβρανη.

Φυσικα αν υπαρχουν στην περιοχη μας τετοια προβληματα (οπως το εξασθενες) αυτο που μας ενδιαφερει πρωτα ειναι τι πινουμε και μετα τι βαζουμε στο ενυδρειο.
Γιαυτο ελπιζω Χρηστο την ΑΟ να μην την εχεις μονο για το ενυδρειο
Προς Χαλκιδα εχει παρατηρηθει και αμμωνια και νιτρικα στο νερο.
Αυτα μονο με ΑΟ φιλτραρονται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01860 seconds with 10 queries