Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 21-05-04, 11:17
Το avatar του χρήστη wodan
wodan Ο χρήστης wodan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Κατ'αρχην καλημερα σε ολους και ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ , ειναι παρα πολυ σημαντικο για ενα αρχαριο σαν και μενα να βρισκω τετοια ανταποκριση στο προβλημα μου και συναμα τοσες λυσεις.
Σας γραφω σημερα γιατι χθες δεν ειχα προσβαση στο δικτυο (γραφω απο τη δουλεια μου).
Λοιπον

Φιλε ΤΑΝ
Παράθεση:
Τρία shubunkin σε 35 lt νερό, όταν το ένα μάλιστα είναι 10-12 εκ, είναι εγκληματικό
θα με βοηθουσε παρα πολυ εαν γνωριζεις στα σουμπουνκιν την αναλογια νερου ανα εκατοστο νερου.

Φιλε filippe
Παράθεση:
α) πρόβλημα με τη νηκτική του κύστη (swim bladder) που του δημιουργούν προβλήματα ισορροπίας ή, β) πρόβλημα στα νεφρά, ή και στα έντερα.
Στην περιπτωση που εχει προβλημα με τη νυκτικη του κυστη τι κανω?

Φιλε Αλεξανδρε (ahar)
Οι τιμες στο νερο (χωρις να ειμαι ιδιαιτερα σχετικος) ειναι στα χρωματα που ειναι επιτρεπτα (εχω τα χαρτινα sticks της tetra)

Παράθεση:
επισις δυελυα στο νερο τους και ενα χαπακι Sera Activant
Τι κανει το χαπι?

Παράθεση:
και προσθεσα και λιγο! αλατι για χρυσοψαρα
Το μαγαζι μου προτεινε σε καθε αλλαγη νερου να ριχνω και ενα μικρο κουταλακι αλατι(μαγειρικο), ειναι σωστο?

Φιλε toli
Κώδικας:
Δεν το βλεπω για τοσο επειγον
Ισως να μην ειναι τελικα επειγον , αλλα χθες και προχθες ειχε αρχισει να γερνει παρα πολυ και σε εναν αρχαριο φαινεται οτι εχει ερθει το τελος .Η αγνοια μου φερνει πανικό.

Οσον αφορα τις συνθηκες του ενυδρειου:
- φιλτρο μηχανικο με σφουγγαρακι μπλε (το καταστημα μου το πουλησε για 35-50 λιτρα νερου)
- νερο αλλαζω (30%) μια φορα το μηνα
- οι τιμες στο νερο (χωρις να ειμαι ιδιαιτερα σχετικος) ειναι στα χρωματα που ειναι επιτρεπτα (εχω τα χαρτινα sticks της tetra).
- τα ταιζω μπιλλιτσες (για χρυσοψαρα) και οχι φλεικς μια φορα την ημερα (γυρω στα 20 μπιλακια και για τα τρια)
- φιλοξενει 3 σουμπουνκιν 10-12 εκατοστα , 6 εκατοστα και 4 εκατοστα.
- θερμοκρασια απο 19,5 εως 23 c.
- λιγος φυσικος φωτισμος και ελαχιστος τεχνιτος (3 ωρες)
- διακοσμηση πλαστικα φυτα , πετρες και χαλικι ολα απο το μαγαζι για ενυδρεια.
- μια αεραντλια

Εν τέλει επραξα τα παρακατω :
- αλλαξα το 50% του νερου (με αντιχλωριο μεσα)
- εριξα αντιβιοτικο ευρεως φασματος
- προσθεσα μια κουταλια αλατι
ολα τα παραπανω τα εκανα με τα τρια σουμπουνκιν μεσα γιατι απο το μαγαζι μου ειπαν οτι εαν ειναι απο βακτηριδιο θα προσβαλει και τα υπολοιπα, οποτε η θεραπεια θα γινει και για τα τρια

Ελπιζω να πανε ολα καλα
Ευχαριστω για ακομα μια φορα ολους και εναν-εναν προσωπικα

φιλικα wodan
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01704 seconds with 10 queries