Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 13-12-10, 11:32
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Ο λογος που ξεκηνησα να το κανω ειναι ο εξης απλος. Ολοι λιγο πολυ κανουμε η καναμε αλλαγες καθε βδομαδα η καθε 15 μερες. Εγω παρατηρησα σιγα σιγα οτι αραιωνοντας τις αλλαγες του νερου εως κ 1 μηνα στο 1ο ενυδρειο των 120λτ με χαλικακι δεν ειχα προβλημα. Μεχρι εκει ομως μιας κ στις 40 μερες οντως γινοταν ψιλο χαλια το ενυδρειο. Στο μεγαλο που εχω τωρα ομως δεν βλεπω το ιδιο. Αντιθετα το νερο παραμενει διαυγες οσο γινεται λογο τυρφης κ δεν ειπαρχουν αιωρουμενα σωματιδια οπως σε ενα βρωμικο ενυδρειο. Η συμπεριφορα των ψαριων παραμενει η ιδια κ οι μετρησεις βγαινουν ολες καλες.Απο φωσφορικα εχω τεστακι κ κανω τεστ. Αυτο με εβαλε στο τρυπακι να το τραβηξω μεχρι να δω κατι το ανυσηχητικο. Δεν ξερω αν κανω καλα απλα θελω να δω κατα ποσο μπορει να σταθει ενα κλειστο συστημα ισορροπιμενο κ για ποσο καιρο. Δεν προσπαθω να βγαλω καποιο συμπερασμα ως γενικο κανονα γιατι κανενα ενυδρειο δεν ειναι ιδιο με ενα αλλο οσο ιδια κ να προσπαθησουμε να τα στησουμε. Οσο για αλλαγη νερου εχω σκοπο αν ολα πανε καλα να κανω μια αλλαγη στους 3 μηνες κ αλλη μια μετα απο 5. Καπου ειχα διαβασει οτι οσο τραβας τις αλλαγες αρκει να μην εχεις προβλημα τοτε τοσο πιο πολυ προσαρμοζεται κ το κλειστο οικοσυστημα που ειπαρχει κ στο ενυδρειο. Αληθεια? ψεματα? Θα δειξει. Αλλωστε σε ενα μηνα που θα κανω την αλλαγη θα μπουν κ τα σκαλαρια με τα παιδια τους οποτε θα αλλαξει η ιχθυοφωρτηση. ΑΝ μεχρι τοτε δεν εχω επιπλοκες τοτε πιστευω οτι θα επιβεβαιωθει τουλαχιστον ο κανονας οτι "Οσο περισσοτερα τα λιτρα τοσο περισσοτερα λαθη συγχωρουνται"...
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01377 seconds with 10 queries