Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 26-10-10, 13:38
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vag0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν κάποια στάνταρ. Ότι πχ τα labidochromis υβριδίζουν μεταξύ τους. Κατά τη γνώμη μου όλα μπορούν να υβριδίσουν, αλλά όταν τα ψάρια είναι τελείως διαφορετικά μειώνονται οι πιθανότητες κατά πολύ.


Υπάρχουν ενδείξεις ότι labidochromis μπορούν να υβριδίζουν με socolofi. Όλα τα metriaclima, καθώς υπάρχουν και οι περιπτώσεις υβρυδισμού m. estherae - Labidochromis αλλά και πολλά είδη από τα pseudotropheus. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την άποψη του vagos πιο πάνω.

Όμως αν:
1. Υπάρχουν αρσενικά και θηλυκά του ίδιου είδους σε ένα ενυδρείο,
2. Διαθέτουμε ένα μεγάλο ενυδρείο,
3. Δεν έχουμε μαζί, τουλάχιστον τα απαράλλακτα είδη,
...τότε μειώνουμε κατά πολύ τις πιθανότητες.

Μια άλλη κουβέντα που λέγεται, είναι να μην συνδυάζονται παρόμοια ψάρια με ίδια φορά ρίγας. (π.χ. κάθετες, οριζόντιες). Αν έλεγες Πάνο ps. Demassoni και ps. Elongatous, θα σου έλεγα να μην το κάνεις, γιατί μιλάμε για δύο πολύ όμοια ψάρια. Αν σε μια τέτοια περίπτωση υβριδίσουν τα δύο, μόνο ειδικοί θα είναι σε θέση να αναγνωρίσουν απόλυτα το υβρίδιο. Τώρα, ps. Acei και ps. Elongatous, οι πιθανότητες υβριδισμού είναι σαφώς λιγότερες και τουλάχιστον εγώ δεν έχω ξανακούσει υβριδισμό αυτού του συνδυασμού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ας γινω συγκεκριμενος...το ενυδρειο μου θελω να εχω ομαδες απο
Iodotropheus sprengerae ΟΚ!
Labidochromis caeruleus ΟΚ!
Pseudotropheus sp. "Elongatus Mpanga" ΟΚ!
Pseudotropheus sp. "Acei" (Ngara-white tail) ΟΚ!
Pseudotropheus saulosi (σε αλλο ενυδρειο για την ωρα ισως μεινουν μονιμως σε species tank). Θα' λεγα όχι...
αυτα τα εχω..λεω να προσθεω και maingano ΟΚ! και ps. demasoni. Θα' λεγα όχι...

ολα τα παραπανω ειναι αρκετα διαφορετικα....κρινεται οτι καποιο ειδος δε θα επρεπε να το βαλω??
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01680 seconds with 10 queries