Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #251  
Παλιά 19-05-08, 16:25
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.793
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας!

Χαίρομαι που σου άρεσε τόσο πολύ flying_guardian

Τις υδραντλείες τις έχω βάλει για extra ροή ώστε να έχω ισχυρή ροή μονής κατεύθυνσης μέσα στο ενυδρείο Οι αντλείες εννώνονται μέσω των πράσινων σωλήνων που βλέπεις με το σύμπλεγμα από pvc που κατασκεύασα και κόλλησα στον πάτω του ενυδρείου...Αυτό έχει 5 αναμονές στην μεριά των υδραντλειών οπου έννωσα τις αντλείες που βλέπεις,και 5 ανναμονές στην άλλη πλευρά του ενυδρείου,όπου και ενώθηκαν οι strainers των αντλειών...Έτσι λοιπόν,οι αντλείες τραβάνε νερό από την άλλη πλευρά του ενυδρείου και το βγάζουν στην πλευρά που βλέπεις με αποτέλεσμα να δημιουργείται ροή μονής κατεύθυνσης,όπως και σε ένα ποτάμι...
Τα σφουγγάρια προορίζονται για να καλύψουν τους πράσινους σωλήνες για να μην φαίνονται άσχημοι άλλα και για να μεγαλώσω moss πάνω τους ώστε τελικά να φαίνονται όμορφοι,αλλά και για τους strainers ώστε και να κρατάνε και λίγο ξυλόσκονη αλλά και για να μην τραβήξουν κανένα μωρό σε περίπτωση που έχω γέννα...

dizio,το μελέτησες καλά το θέμα μου βλέπω
....αυτόχειρας

Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σου Ian_is
Όχι,δεν θα ήταν πιο φυσιολογικό να βγαίνει η ροή μέσα από τα ξύλα...Φαντάσου οτι το ενυδρείο μου αναπαριστά το κομμάτι του Upper Orinoco main river που εκεί που ο ποταμός περνά από πέτρες και είναι εκτεθειμμένος στον πλήρη ήλιο,φτάνει σε συτάδα δέντρων και περνά από ανάμμεσά της...Εκέι υπάρχουν διάφορα σκαλωμένα ξύλα στις όχθες που είναι πλεον αμμώδεις καθώς και ρίζες δέντρων από τη διάβρωση της κοίτης του ποταμού...Οπότε,όπως καταλαβαίνεις είναι φυσικό μερικά από τα ξύλα να κοιτάνε και κόντρα στη ροή καθώς σε αυτήν την στάση δεν έχουν και τόση αντίσταση που να τα ''γυρίσει''/σπάσει προς τα πίσω...Και καθώς είμαστε στη μετάβαση,οι αποκαλυμμένες ριζες του πρώτου δέντρου είναι λογικό να κοιτάνε μπροστά και παράλληλα προς την όχθη...Είδα και ένα βιντεάκι πρόσφατα του ποταμού πρόσφατα που έδειχνε ένα τοπίο με ξύλα σε διάταξη πολύ παρόμοια της δικής μου και χάρηκα πολύ!!!
Επίσης είναι και το πρακτικό κομμάτι που με οδήγησε στο να τα στήσω έτσι:αν η ροή έβγαινε από τα ξύλα,θα ήταν πολύ μειωμένη από την αρχή καθώς τα ξύλα κόβουν πολύ ροή και έτσι μετά στο κομμάτι με τις πέτρες θα είχα ελάχιστη ροή,πράγμα αφύσικο...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01694 seconds with 10 queries