Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 16-05-08, 16:45
Το avatar του χρήστη bill
bill Ο χρήστης bill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία!

Για αρχή δεν χρειάζονται βιασύνες. Πρέπει να γίνει σωστή μελέτη (ιδίως του νέου sump) έτσι ώστε να μην έχεις μελλοντικά προβλήματα και επιδιορθώσεις.

Μερικές ερωτήσεις για να δούμε τι παίζει…

Το ενυδρείο θα είναι reef ή fishonly?
Υπερχειλίσεις στο ενυδρείο υπάρχουν?

Για το sump τώρα. Προτείνω να γίνει με προοπτική διατήρησης μακροάλγης. Χρειάζεται μια διαφορετική παραμετροποίηση, γιατί για να έχεις μέγιστο αποτέλεσμα η άλγη πρέπει να τροφοδοτείται με χαμηλή ροή. Έχει ο Μαρίνος τέτοιο sump που σου λέω και με την πρώτη ευκαιρία θα βάλει μια φωτογραφία να το δεις. Μέχρι τότε μπες στο site του Melev, να δεις πολλά sump.

Για την μεταφορά τώρα.
Θα βάλεις την διαφορά του νερού (παλιό με νέο) στο μεγάλο ενυδρείο και θα συμπληρώσεις από το παλιό μέχρι την μέση. Θα μεταφέρεις τον ζωντανό βράχο και θα φτιάξεις το aquascaping. Θα προσθέσεις την άμμο. Έπειτα θα βάλεις και άλλο νερό από το παλιό ενυδρείο, μέχρι να μπορείς να πιάσεις τα ψάρια εύκολα. Εννοείται ότι αν έχεις κοράλλια θα τα έχεις μεταφέρει πριν.
Όλα αυτά όμως όταν έχεις τεστάρει το νέο ενυδρείο με νερό και την σωστή λειτουργία του sump.
Καθολου βιασυνη!Μονο σωστες και μελετημενες κινησεις.
Το ενυδρειο προοριζετε για reef (συνεχεια του ριο240)
Υπερχειλιση θα παρω της tunze και θα βαλω και δευτερο U.
Σχετικα με την μεταφορα υπαρχει το μονο και μεγαλο προβλημα(θα μπει στον ιδιο χωρο που ειναι το παλιο)Υπαρχουν 2 βαρελια 120λιτρα και 180 λιτρα.
Εχω σπασει το κεφαλι μου να βρω λυση ωστε να μην εχω απωλειες ουτε σε ψαρια ουτε σε κοραλια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελω και εγω ενα τετοιο κουμπαρο να μου δινει τετοιες ενυδρειαρες ( το πιο ομορφο ενυδρειο κατ' εμε)... Αντιθετως εγω του δικου μου κουμπαρου (μελλοντικου) του εδωσα ενα RIO 180. Ανταλλαζουμε κουμπαρους?
Τον κουμπαρο μου δεν τον αλλαζω με κανεναν!
Το χομπυ μας ενωσε ταιριαξαμε και τελικα θα βαπτιση το παιδι μου.
Υ.Σ: Ειναι και ο υπευθυνος της ενασχολησεις μου με την θαλασσα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bill : 16-05-08 στις 16:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01995 seconds with 10 queries