Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 20-01-08, 20:27
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Λοιπόν εγώ έστρωσα το ενυδρείο μου ως εξής..Διακόσμησα το ενυδρείο και το ΄γεμισα νερό.Σε ένα δοχείο δοκίμασα διάφορες ποσότητες αμμωνίας, μιλάμε για μικροποσότητες 1 ή 2 ml ώσπου πέτυχα την σωστή ποσότητα ώστε να έχω αμμωνία 3-5 mg/l , το μετρούσα με υγρό τέστ.Μετά με μια απλή μέθοσο των τριών βρήκα πόση ποσότητα αμμωνίας χρειάζομαι για το ενυδρείο. την έριξα , ανέβασα θερμοκρασία όσο πήγαινε ο θερμαντήρας, μετα από περίπου πέντε μέρες, η ποσότητα της αμμωνίας μειώθηκε, και με τέστ για νιτρώδη κατάλαβα ότι έχουν κάνει την εμφάνιση τους και αυτά, κρατώντας την αμμωνία σταθερή, προσθέτωντας μιρκοποσότητες καθημερινά, τα νιτρώδη αυξήθηκαν πααααρα πολύ, μετά απο μερικές εβδομάδες τα νιτρώδη άρχισαν να μειώνονται και να εμφανίζονται τα νιτρικά.Με τις μέρες λοιπόν αμμωνία και νιτρώδη μηδενίστηκαν, και είχα τρομερές συγκεντρώσεις νιτρικών!!Μια αλλαγή νερού 90% και είμουν έτοιμος. Εγώ ακολούθησα την μέθοδο στρωσίματος χωρίς ψάρια, επιμένω να την δοκιμάσεις και εσύ, είπαμε οτι η υπομονή είναι ζωτικής σημασίας σε αυτό το σημείο! Μετά απο λίγο καιρό θα έχεις ένα σωστό ενυδρείο, με υγιεί ψάρια. Το στρώσιμο με ψάρια δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, αν εξαιρέσεις την πρώτη φορά που αγόρασα ενυδρείο και έβαλα σχεδόν αμέσως ψάρια, που μόνο στρώσιμο δεν ήταν..οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01417 seconds with 10 queries