Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 16-01-08, 23:09
Το avatar του χρήστη nounoukos
nounoukos Ο χρήστης nounoukos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Περιοχή: κιλκις
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

παιδια εχω νεοτερα. γειτονα, βοηθεια..
τα καλα νεα ειναι οτι σημερα εβαλα μπολι και παρατησα την ιδεα να το στρωσω με αμμωνια. μου φανηκε πολυ δυσκολο.
στιψαμε το σφουγγαρι του φιλτρου ενος στρωμενου ενυδρειου σε ενα κουβαδακι και βαλαμε και λιγη μούργα, που τελικα αποδειχτηκε οτι ηταν καπως περισσοτερη απο αρκετη. ριξαμε νερο κατευθειαν στο δικο μου φιλτρο και το υπολοιπο μαζι με τη μουργα μεσα στο ενυδρειο.
μετα απο τεσσερις ωρες γυρισαμε με μερικα ψαρακια που πηραμε απο τον κουίκο, οχτω καρντιναλς και εναν πλεκο. καναμε την διαδικασια και ριξαμε τα ψαρια στο νερο. μεχρι το απογευμα που εφυγα ξανα για θεσσαλονικη ολα φαινοντουσαν να πηγαινουν καλα. οταν γυρισα ομως μετα απο 2 ωρες, διαπιστωσα οτι μονο 3 καρντιναλς κολυμπουσαν αμεριμνα. οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα τα υπολοιπα, μεχρι που ανοιξα το φιλτρο. 3 ηταν σφηνωμενα στις εγκοπες και αλλα δυο ηταν απλα παγιδευμενα αναμεσα στο φιλτρο και τη βαση.
τελικα τα κακα νεα ειναι οτι μονο ενα απο τα τρια που ηταν σφηνωμενα γλιτωσε το κακο.
εφτιαξα μια πατεντα με χοντρο τούλι και περιμενω να δω τωρα ποσο γρηγορα θα βουλωσει η εισοδος νερου του φιλτρου..
υπαρχει προβλημα αν το φιλτρο δεν μπορει να τραβηξει ανετα νερο;
καμια ιδεα;
εκτος απο το ατυχες αυτο προβλημα, τι αλλο πρεπει να προσεξω;
εχω και ενα μπουκαλακι baktalysator που ειπα να χρησημοποιησω και συμφωνα με τις οδηγιες εριξα 200ml και τις 3 επομενες μερες θα ριχνω απο 100ml.
το easy balance, ειναι χρησιμο σε αυτη τη φαση; να ριξω;
εξι καρντιναλς και ενας πλεκο ειναι αρκετα για τωρα; το νερο ειναι περιπου 80 λιτρα.

...
καθε συμβουλη σας ειναι κατι παραπανω απο ευπροσδεκτη...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01537 seconds with 10 queries