Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 11-01-08, 15:56
Το avatar του χρήστη nounoukos
nounoukos Ο χρήστης nounoukos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Περιοχή: κιλκις
Μηνύματα: 14
Question

καλη χρονια!
θελω λιγο τα φωτα σας παιδια γιατι εχω μπερδευτει λιγο πολυ και δεν ξερω τι να κανω.
αρχικα να πω οτι ειχα αποφασισει να στρωσω το ενυδρειο με αμμωνια αλλα τωρα χρειαζομαι τη βοηθεια σας γιατι εχω ακουσει και διαβασει πολλα, και μεταξυ αλλων σημερα με εκανε να νοιωσω ασχημα καποιος πωλητης σε ενα μεγαλο πετ σοπ της θεσσαλονικης οταν τον ρωτησα αν πουλανε αμμωνια και μου απαντησε λες και τον εβρισα. δεν ηξερε καν τον τροπο στρωσιματος με αμμωνια και με συμβουλεψε να ξανακοιταξω εκει που το διαβασα γιατι προφανως εκανα καποιο μεγαλο λαθος!
λοιπον, να τι εκανα εχρι τωρα απο χτες το βραδυ μαζι με εναν φιλο που ξερει πεντε πραγματα.
αρχικα βαλαμε ενα υποστρωμα της tetra (completesubstrate) που βγηκε περιπου 1,5cm.
μετα πλυναμε καλα δεκα κιλα ψιλο φυσικο χαλικι και το προσθεσαμε. το παχος της στρωσης ειναι 2,5cm.
στη συνεχεια προσθεσαμε 80 λιτρα νερο βρυσης. το ενυδρειο γεμισε.
στη συνεχεια βρασαμε 5 ξυλα που ειχα αγορασει απο καποιο καταστημα στην αθηνα, και τα βαλαμε μεσα.
βαλαμε το σκευασμα της tetra aquasafe σε προτεινομενη αναλογια.
στη συνεχεια και αφου δεν ειχα προμηθευτει (καλως ή κακως) αμμωνια, αποφασισα πληρως μπερδεμενος, να βαλω μεσα σε σωστη αναλογια ενα σκευασμα της astra , το bactalyzator, το οποιο μου ειχε πουλησει ο συγκεκριμενος πωλητης απο την πρωτη φορα που ειχα παει να αγορασω τον εξοπλισμο.
βαλαμε σε λειτουργια το φιλτρο (hydor 2, 80 εως 150 λιτρα, 650 λιτρα/ωρα)
βαλαμε τον θερμαντηρα (27 βαθμοι τωρα)
και το αφησαμε να δουλευει με σκοπο να βαλουμε σημερα φυτα και αμμωνια.
ολα αυτα εγιναν μεχρι τις 10 χτες το βραδυ.
σημερα γυρισαμε αρκετα μαγαζια στην θεσσαλονικη για να βρουμε φυτα και τελικα αγορασα ενα microsorum pteropus
tropica, μια valisneria americana 'mini twister', ενα ακομη φυτο γρηγορης αναπτυξης και ευκολο που ακομη δεν ξερω την ονομασια του, και λιγο java moss που επεπλεε αμεριμνο και τελικα μπλεχτηκε τυχαια στα φυλλα του tropica...
τωρα, σκεπτομενος τα βακτηρια που εριξα χτες και το οτι ακομη δεν εχω βρει αμμωνια για να τραφουν, δεν ξερω τι να κανω και πριν κανω καποιες μετρησεις που δεν εχω ιδεα σε τι θα μου χρησιμευσουν, εσπευσα να ρωτησω καποιον πιο εμπειρο για να με ξελασπωσει.
τα φυτα δεν ειναι ακομη μεσα, θα τα βαλουμε το βραδυ.
το ενυδρειο:
http://img229.imageshack.us/img229/8588/dsc02158lc0.jpg
τι πρεπει να κανω τωρα;
για οποιαδηποτε επιπλεον πληροφορια που δεν σκεφτηκα να γραψω, παρακαλω πολυ ρωτηστε με.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01614 seconds with 10 queries