Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #62  
Παλιά 09-10-07, 11:33
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως πολλοι θα ξερετε , στο nano reef μου δεν ειχα βαλει σκιμερ.Τελικα χρειαζοταν

Προσφατα μπηκε ενα Aquamedic miniflotor ...ενα απλο σκιμερ αεροπετρας συνδεδεμενο με μια αεραντλια schego 300 l/h και ξυλοπετρα aquamedic mini.

Μπηκε μια χαρα στην πλατη-φιλτρο οποτε δεν φαινεται τιποτε μεσα στο τανκ.

Λοιπον , τα αποτελεσματα ηταν θεαματικα παροτι στο ενυδρειο ζει μονο ενας μανδαρινος τον οποιο δεν ταιζω εδω και καιρο (τρωει οτι βρισκει).Το σκιμερακι βγαζει ενα σκουρο skimmate αναλογο του deltec που εχω στο FO .Την πρωτη εβδομαδα υπεθεσα οτι απλα βγαζει επειδη το ενυδρειο δεν ειχε σκιμαριστει ποτε στο παρελθον ...πλεον ομως συνεχιζει και δουλευει με φοβερα αποτελεσματα.

Συμπερασματα :
1) Οι επιπτωσεις στο ενυδρειο μου φαινονται αμεσες ...τα κοραλια σαν να
''ανεπνευσαν'' και βλεπω ζωηροτερη αναπτυξη. Το σκιμερακι αντιδραει στο ταισμα αμεσα : Μολις ταιζω τα κοραλια (ενα μιγμα απο Ocean Nutrition Nano reef food + cyclopezee + Reef plus + V maxx vitamines + Salifert coral food) , το σκιμερ απλα σταματαει να δουλευει λες και το εβγαλες απο την μπριζα

2)Αυτα τα σκιμερακια κανουν δουλεια με χαμηλο κοστος , χαμηλη καταναλωση και μικρο θορυβο.Το συγκεκριμμενο κοστιζει 25 ευρω καινουργιο + 10 ευρω οι αεροπετρες του για ενα χρονο (υπολογιζω να την αλλαζω καθε μηνα περιπου).Μια αεραντλια 300 λιτρων/ωρα κοστιζει απο 15-40 ευρω αναλογα τη μαρκα (resun με schego). To καθαρισμα του ειναι παιχνιδι αφου το βουτας ολοκληρο και το βγαζεις για καθαρισμα σε 2 δευτερολεπτα...μπαινει και στο πλυντηριο πιατων

Γενικα το προτεινω για ενυδρεια μεχρι 80 λιτρων light stocked αρκει να το εξοπλισετε με καλη αεραντλια (πχ 300 λιτρα/ω) και να αλλαζετε τακτικα την ξυλοπετρα.
καλησπέρα Βασίλη, όπως βλέπεις ενημερώνομαι και 'γω.
ο κατσκευαστής του miniflotor, λεεί ως μέγιστο μέγεθος ενυδρίου τα 200 λίτρα..και συ τα 80..
http://www.aqua-medic.de/seawater/en/11/miniflotor/
σχόλιο?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω το συστημα αναπληρωσης του Stathis ...ειναι απλα super .
can you elaborate on this?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βαγγέλης (Dearangelo) : 09-10-07 στις 11:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02053 seconds with 10 queries