Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 12-01-07, 11:57
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που αρνησε να καταλάβεις , και επιμένεις έχοντας άδικο, ειναι οτι τα υλικά πρεπει να αφήνουν να περάσει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 400λιτρα/ωρα (στο συγκεκριμένο παράδειγμα!) , ή αλλιως οσο ειναι η πραγματική ροη του κυκλοφορητη.
Αν αφηνουν λιγότερο , ο κυκλοφορήτης θα σπρώχνει κάποιες στιγμές αέρα! ανάλογα με το ποσοστο του νερού που περνάει σε σχέση με την ονομαστική του ροή.
μάλον δεν θα βγάλουμε άκρη ...
για να ανακεφαλαιώσουμε ... γιατί χάσαμε το θέμα και τον λόγο της διαφωνίας ...
1. αρχικά διατύπωσα την άποψη ότι αν τα υλικά στουμπώσουν θα πέσει η απόδοση του φίλτρου ...
2. εσύ διατύπωσες την άποψη, μάλλον μπερδεύοντας την απόδοση φίλτρανσης που εγώ αναφερόμουνα με την απόδοση που η αντλία στέλνει το νερό στο ενυδρείο, ότι με ποιο μαγικό τρόπο θα έπεφταν οι στροφές της αντλίας ... και ότι η απόδοση θα ήταν η ίδια απλά τελικά θα ξενέριζε η αντλία και τελικά θα καιγότανε ..
3. στο τελευταίο post σου εξηγώ ότι για λόγους φυσική και της αρχής των συγκοινωνούντων δοχείων η αντλία είναι αδύνατο να ξενερώσει τελείως ...
4. και επιμένεις ότι εγώ αρνούμαι να καταλάβω ...

καλύτερα ας πουν απόψεις και οι παλαιότεροι για να κλείσει το θέμα εδώ και να μην υπάρχουν παρανοήσεις από τα υπόλοιπα μέλη ...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01421 seconds with 10 queries