Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 08-03-06, 12:04
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

καλημέρα .....
Μετα απο 3 μέρες απουσίας είδα πως η ουρά του μονομάχου αρχίζει και γίνεται κρόσια .....
ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω ΤΙ λάθος κάνω κατα την διατήρηση τους και αρχίζουν μετά απο λίγο καιρό τα προβλήματα ....
φίλτρο με σφουγγάρι , υαλοβάμβακα, syporax υπάρχει και στρωμένο σε κάθε ένα απο αυτα ..... αλλαγές νερού 1 φορά την εβδομάδα, καθαρισμός μέχρι αιδίας απο ακαθαρισίες με λαστηχο (δεν μένει ΤΙΠΟΤΑ απο κατάληπα) και πάλι κάτι δεν πάει καλα .....

για να μην τα πολυλογώ .... Αυτά μου προτείναν αυτά πηρα και έχω απορείες ...

Αλάτι : πήρα της Tropical Specjalna SOL λέει και είναι για καλιέργεια αρτέμιας αλλά ο τύπος δεν είχε τίποτα άλλο και χτυπιότανε πως είναι απο τα καλύτερα και να ρίξω μια μιτούλα απο κουταλάκι σε κάθε ένα ενυδριάκι ..... Σωστό? λάθος ? προτάσεις ?

προιόντα άλλα της Tropical που επέμενε να πάρω για να είναι όλα καλύτερα:

Multimineral : http://www.tropical.com.pl/EN/careproducts/mineral.html

Akryflawina : http://www.tropical.com.pl/EN/carepr...-akryflaw.html

Το πρώτο μου είπε πως έιναι για να εμπλουτίζει το νερό με όλα τα ιχνοστιχία που λείπουν απο το νερό και μπορεί να προκαλούν διάφορα προβλήματα ....
Το δεύτερο είναι απολυμαντικό για να μήν έχει καμια χειρότερη εξέληξη ο μονομάχος και για ανάπλαση γρήγορη της ουράς και γενικά ....
Το θέμα είναι πως απο ό,τι διάβασα: "Provides optimal conditions for fish health and protects them against harmful aquatic pathogens such as the bacteria, protozoa, and fungi" κάτι το οποίο σημαίνει πως θα μου σκίσει το φίλτρο ???

τα έχει δοκιμάσει κανείς τα εν λόγο προιόντα ?
να το βάλω το δεύτερο σαν απολυμαντικό και για καλύτερα ή θα τα κάνει όλα χειρότερα ?

θα εκτιμήσω κάθε γρήγορη απάντηση μια και μόνο για σήμερα και αύριο θα είμαι εκτός μονάδας οπότε και θα μπορώ να διαβάσω την κάθε συμβουλή σας για να πράξω ανάλογα πριν είναι είδη αργά .....


Υ.Γ Πρίν δώ το σκίσημο στην ουρά είχα παρατηρήσει πως αρχικά στην άκρη της στην ουρά είχα παρατηρήσει ένα "ξεθώριασμα" ....
σε ένα άλλο ποστ πάλι για fin rot για μονομάχο αναφέρει η Mariel πως η ανάπλαση της ουράς και των πτερυγίων εμφανίζεται αρχικά σαν ξεθώριασμα .....
ΙΣΩΣ να είναι η ιδέα μου αλλά έτσι όπως είναι τώρα ο μονομάχος φαίνεται η ουρά του πιο μακριά .... μωρέ μπας και μεγαλώνει κι' άλλο και δεν το ξέρω?
πάντος ο συγκεκριμένος είναι ο πιο μικρόσωμος μονομάχος που είχα ώς τώρα .... αλλά απο ότι μου είχαν πει στο πετ σοπ ήταν περίπου 5-6 μηνών όταν τον πήρα και τώρα είναι 8 ...

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ μου ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyio : 08-03-06 στις 12:31
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02849 seconds with 10 queries