Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=111)
-   -   ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90172)

marketshow 14-02-16 22:42

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?
 
Καλησπέρα,

έχω δυο χρυσόψαρα για δύο χρόνια και σήμερα παρατήρησα ένα περίεργο εξόγκωμα στο ένα.

Γνωρίζει κανείς τι είναι και πως θεραπέυεται?

Πρέπει να το βάλω σε καραντίνα?

http://i66.tinypic.com/10wr254.jpg

Το ψαράκι ειναι δραστήριο όπως πάντα, και τρώει κανονικά. Το άλλο ψαράκι φαίνεται να είναι καλά.

aaaooll 14-02-16 22:55

σύμφωνα με αυτο:
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Efh (Μήνυμα 527182)
Εξόγκωμα ή τέντωμα για εσωτερικούς όγκους, εξωτερικοί μπορεί να φανουν από την διόγκωση του δέρματος.
Tumors(Όγκος)
Συνήθως ανίατη. Συμβουλευθείτε κτηνίατρο αναφορικά με την χρήση potassium iodide για θεραπεία όγκων του θυροειδούς.

αλλα μια καλύτερη φώτο θα βοηθουσε
όπως και να συμπληρώσεις αυτο : Η ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΑΠΑΙΤΕΙ ΚΑΛΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ-ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΤΕ ΤΟ

Τάκης 15-02-16 00:15

Για αρχή βάλε αλάτι μέχρι να βρεθεί κάποια καλύτερη λύση, θα το προφυλάξει από δευτερογενείς μολύνσεις αλλά θα βοηθήσει και στην επούλωση της πληγής.
30γρ/10 λίτρα νερό. Πρόσεχε όμως, το αφαιρείς σταδιακά, όχι απότομα γιατί το ψάρι θα πάθει οσμωτικό σοκ.
Λεπτομέρειες για το αλάτι θα βρεις και εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221

marketshow 15-02-16 11:20

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Θέλω να το πάω σε γιατρό να το δεί αλλά σε όσα ιατρεία και αν έχω καλέσει στην περιοχή μου (Αιγάλεω Αττικής) μου λένε ότι δεν ασχολούνται.

Μήπως γνωρίζει κάποιος κανέναν καλό κτηνίατρο;

tsala 15-02-16 13:16

Αλατι σιγουρα οπως ειπε κι ο Τακης, συμπληρωσε και την φορμα, να εχουμε μια ιδεα..

marketshow 26-02-16 11:51

Update
 
Καλησπέρα,

Απλά ενημερώνω ότι πήγα σε γνωστό κατάστημα με pet και ο υπάλληλος για τα ψαράκια μου συνέστησε τις tablets sera baktopur direkt.

Μετά απο 10 μέρες θεραπεία φαίνεται να υποχωρεί.

Θα σας κρατάω ενήμερους σε περίπτωση που το αντιμετωπίσει κανένας άλλος.

Ευχαριστώ.

Τάκης 26-02-16 11:54

Αποτελεσματικό αλλά δυνατό φάρμακο το Bactopur Direct, πρόσεχε το, λάθος δοσολογία σκοτώνει

marketshow 02-03-16 10:13

Διάρκεια θεραπείας
 
Καλημέρα παιδιά,

Έχω ακόμα μια απορία και θα χρειαστώ την εμπειρία σας.

Συνεχίζω την θεραπία με sera baktopur direkt (κανονική δοσολογία + κάθε τρεις μέρες μισάωρα μπάνια με μεγάλη δόση) και ενώ υπάρχει πρόοδος δεν είναι σημαντικά μεγάλη.

Θέλω να ρωτήσω το εξής : Πόσο διαρκεί συνήθως μια θεραπεία? Καταλαβαίνω ότι κάθε περίπτωση μπορεί να διαφέρει, αλλά θα ήθελα να ξέρω έναν μέσο όρο.

Μπαίνοντας στην τρίτη εβδομάδα, αρχίζω και φοβάμαι μήπως παλέυουμε άδικα.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Τάκης 02-03-16 11:30

Οι οδηγίες τι γράφουν ;

marketshow 02-03-16 12:17

Να επαναλαμβάνω την διαδικασία. Δεν γράφουν μέγιστο χρόνο θεραπείας. ;)

tsala 02-03-16 12:46

Αν δεν εκανε δουλεια ,σταματα το.
Αλατι εβαλες;

Τάκης 02-03-16 12:50

Όντως δεν το γράφει, δεν μου έχει τύχει για να σου πω.
Πόσες φορές έκανες τη θεραπεία ;
Αν με 2 φορές δεν δεις βελτίωση τότε φοβάμαι πως το συγκεκριμένο φάρμακο δεν κάνει για αυτή τη περίπτωση

marketshow 05-03-16 15:15

+ Νέες Φωτογραφίες
 
4 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα και συγνώμη για την αργοπορία μου,

Δεν είχα βάλει αλάτι διότι απο το Pet Shop δεν μου το είχαν συστήσει και η αλήθεια είναι πως το μετανιώνω.

Έβαλα αλάτι προχθές και φαίνεται να βοηθάει. Αν δεν δώ σημαντική βελτίωση ως αύριο που θα κλείσει ένας ακόμα κύκλος θεραπείας θα ψαχτώ για νέο φάρμακο.

Θα σας ανεβάσω μερικές φωτό ακόμα μήπως και αναγνωρίσει κάποιος τι φάρμακο χρειάζεται.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

tsala 06-03-16 00:31

Τα παντα ξεκινανε απο την κακη διαβιωση του ζωντανου.
Χωρις να ξερω τα λιτρα (πες μας αν θελεις) , βλεπω λαθος διακοσμο ,μπλέ χαλικι ,διακοσμητικα κλπ και μια μικρη γυαλα..
Σιγουρα υπαρχει και μη επαρκες φιλτρο..
Με ολα αυτα δεν γινεται να φιλοξενισεις χρυσοψαρα , ποσο μαλλον με μονη ουρα.
Και καλα να γινει , θα βγαλει αλλα στην πορεια.
Κι αν ειναι 2 χρονια εκει μεσα , θα εχει φαει αμμωνια με το κιλο!

marketshow 06-03-16 18:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 927981)
Τα παντα ξεκινανε απο την κακη διαβιωση του ζωντανου.
Χωρις να ξερω τα λιτρα (πες μας αν θελεις) , βλεπω λαθος διακοσμο ,μπλέ χαλικι ,διακοσμητικα κλπ και μια μικρη γυαλα..
Σιγουρα υπαρχει και μη επαρκες φιλτρο..
Με ολα αυτα δεν γινεται να φιλοξενισεις χρυσοψαρα , ποσο μαλλον με μονη ουρα.
Και καλα να γινει , θα βγαλει αλλα στην πορεια.
Κι αν ειναι 2 χρονια εκει μεσα , θα εχει φαει αμμωνια με το κιλο!

Οι φωτογραφίες είναι από το ενυδρείο που χρησιμοποιώ ως καραντίνα, όχι το βασικό σπίτι του ψαριού. Είναι 20 λίτρα, νομίζω αρκετά ως προσωρινή λύση αλλά δεν διαφωνώ ότι θα μπορούσα να έχω κάτι καλύτερο για καραντίνα.

Σε κάθε περίπτωση το σχόλιο σου, δεν επικεντρώνεται στην πληγή του ζωντανού και στο πως θα του φύγει (δεν λες κουβέντα σχετικά), αλλά στο να καταδείξει ένα ανεπαρκές περιβάλλον, για το οποίο δεν έχεις ιδέα στην ουσία. Είμαι σίγουρος ότι το δικό σου ενυδρείο είναι χίλιες φορές καλύτερο, αν αυτό είναι το θέμα μας.

Από εκεί και πέρα, θα παρακαλούσα θερμά, να με βοηθήσει όποιος γνωρίζει ή υποθέτει ποιο είναι το κατάλληλο φάρμακο για να σωθεί το ψαράκι.

Ευχαριστώ πολύ.

tsala 06-03-16 18:26

Δεν κανουμε κοντρες για το καλυτερο ενυδρειο..
Αν ειναι καραντινα , οκ.. αλλα δεν χρειαζονται τα διακοσμητικα και τα μπλε χαλικια, που ειναι σημαδια οτι υπαρχουν λαθη...
Επομενως , ψαχνουμε να βρουμε το τι φταιει και τι παει στραβα ωστε να διορθωθει.
Δεν λυνονται τα παντα με ενα φαρμακο.
Παλι λιτρα δεν αναφερεις..
Δεν μπορω να μυρισω τα δαχτυλα μου για να καταλαβω το περιβαλλον το οποιο ζει ,εφοσον εσυ δεν θελεις να πεις.
Πρεπει να ξερουμε ποσα λιτρα ειναι , τι φιλτρο εχεις ,πως στρωθηκε,μετρησεις ,φωτο γενικη κλπ κλπ οπου αναφερονται στην πιο πανω φορμα ..
Συμπληρωσε την με οσα στοιχεια εχεις και βαλε οσες πιο πολλες φωτο του ψαριου μπορεις.

Τάκης 06-03-16 19:47

Στις φωτογραφίες δεν φαίνεται καθαρά, το σημάδι είναι κόκκινο και έχει πληγή ; ή είναι κίτρινο ;
Ο χώρος που φαίνεται στις φωτογραφίες δεν είναι και ο καλύτερος, τα τεχνητά και ψεύτικα διακοσμητικά είναι ικανά να δημιουργήσουν προβλήματα γιατί μπορεί να είναι τοξικά ή να τραυματίσουν τα ψάρια, και ειδικά αν είναι καραντίνα ακόμα χειρότερα. Στις καραντίνες δεν βάζουμε τίποτα, ούτε βυθό, σκέτο τζάμι, φίλτρο, θερμαντήρας και αεραντλία, τίποτε άλλο, γιαυτό θα σού έλεγα άμεσα να τα βγάλεις όλα, βγάζεις όσο πιο πολύ νερό μπορείς σε ένα κουβά μαζί με το ψάρι και τα βγάζεις όλα από μέσα.
Μετρήσεις κάνεις ;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02025 seconds with 10 queries