Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   θολο ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48786)

PAVLOS79 30-01-11 14:23

θολο ενυδρειο
 
εδω και περιπου δυο εβδομαδες μου εχει θολωσει το νερο και εχει θολωσει και το τζαμι απο μεσα και οταν το τριβω δεν φευγει. τι μπορει να ειναι?

tsoum 30-01-11 14:26

μηπως είναι θολό το νερό και όχι το τζαμι; Αν ναι, σταμάτησε να ταϊζεις για 3-4 μέρες, κανε μια αλλαγή νερού καλη (35-40%) και θα φύγει

PAVLOS79 30-01-11 14:35

ειναι και το νερο αλλα εχει πιασει και το τζαμι ενα θολο φιλμ, το εκανε με τηλεκαρτα αλλα δεν εφυγε και πολυ

mpoumpoula 30-01-11 16:51

Αυτό το ΄θολό φιλμ στο τζ'αμι είναι σαν άλατα;;;

PAVLOS79 30-01-11 16:56

μπορεις να το πεις κ ετσι

mpoumpoula 30-01-11 17:06

Εγώ αυτό το θολό φιλμ στα τζάμια το αφαιρώ ως εξής... Σφουγάρι για τα πιάτα, καινούργιο φυσικά και οχι εμποτισμένο με καθαριστικά, τρίβω τα τζάμια με τη μπλε πλευρά και γίνονται καινουργια! Α, και δεν αφήνει γρατζουνιές...

tsoum 30-01-11 17:08

Βασικά αλατα δεν γίνεται να είναι. Για να δημιουργηθούν αλατα σε μια επιφανεια πρεπει να πεσει νερό, να εξατιμιστεί, και ετσι μενουν τα αλατα. Αρα δεν είναι αλατα αφου πως να στεγνώσει νερό μέσα στο νερό!

Αμαν! Τι σόι νοικοκυτά είσαι!!! :P:P:P

mpoumpoula 30-01-11 17:09

Θα σε δείρω! Δεν ειπα οτι είναι άλατα αλλά σαν άλατα!

aquahobby 30-01-11 17:10

o ανθρωπος ειπε οτι απλα ειναι θολο το τζαμι και ρωταει να μαθει γιατι(και γω θελω να μαθω,το ιδιο εχω παθει)
τι εννοεις οταν λες κατι σαν αλατα?οταν λεμε οτι ειναι θολο το τζαμι απλα ειναι θολο δεν αναλυεται καλυτερα

mpoumpoula 30-01-11 17:14

Κι εγώ ειπα στον άνθρωπο πώς το αφαιρώ εγώ... Συγνώμη που σε ενόχλησα!

PAVLOS79 30-01-11 17:18

ρε παιδια μη τσακωνεστε, δεν ειναι ακριβως αλατα, το εχω κανει και με σφουγαρι και με τηλεκαρτα αλλα τιποτα

mpoumpoula 30-01-11 17:27

Παύλο, εγώ προσωπικά δε μαλώνω με κανέναν και ειδικά εδώ μέσα... Να σε βοηθήσω ήθελα γιατί ειδικά με το μεγα΄λο ενυδρείο μου που είναι και το πιο παλιό είχα αναλογο πρόβλημα και το έλυσα έτσι.. Θέλει επιμονή και υπομονή το τρίψιμο αλλά τα τζάμια έγιναν καινούργια... Τώρα από τι δημιουργείται;;; Τί να πω... Πάντως, ως απάντηση στο φίλο tsoum, να πω ότι άλατα δημιουργούνται έτσι κι αλλιώς όπου υπάρχει συνέχεια νερό και πως το ξέρω αυτό;;; Επειδη έχω μωρό έχω ένα θερμός όπου καθημερινά βάζω το βρασμένο του νερό για το γάλα. Το θερμός δεν αδειάζει ποτέ. Παρ'ολα αυτά μια φορα την εβδομάδα πρέπει να το αδειάζω και να το πλένω με ξυδακι για να φευγουν τα άλατα που κάθονται στον πα΄το και τα τοιχώματα.

PAVLOS79 30-01-11 18:00

θα κανω υπομονη λοιπον και θα δειξει, ευχαριστω παντως

/__Γιάννης__\ 30-01-11 20:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 546491)
Εγώ αυτό το θολό φιλμ στα τζάμια το αφαιρώ ως εξής... Σφουγάρι για τα πιάτα, καινούργιο φυσικά και οχι εμποτισμένο με καθαριστικά, τρίβω τα τζάμια με τη μπλε πλευρά και γίνονται καινουργια! Α, και δεν αφήνει γρατζουνιές...

:(Είσαι σίγουρη;
Το έχω κάνει μια φορά παλαιότερα και γέμισα το τζάμι γρατσουνιές.

mpoumpoula 30-01-11 20:17

Αν δεν ήμουν σίγουρη δε θα το έγραφα! Δεν είναι τόσο σκληρό το υλικό! Αν ήταν έτσι τα γυάλινα ποτήρια θα ήταν μέσα στις γρατσουνιές..

delta66 30-01-11 21:37

Απεφυγε τα "οικονομικα" μαγνητακια.
Kανε τη δουλεια σου με τηλεκαρτα ή καλο ενυδρειακο ξυραφι.
Αν καθαριζει με απλο σφουγγαρι χωρις συρμα, ακομα καλυτερα.

Αλγιστα ειναι, ή προτοιμασια για αποικηση της επιφανειας του τζαμιου απο νιτροποιητικα βακτηρια.

ippomas 30-01-11 22:16

Στα Jumbo βρηκα μια ξυστρα πλαστικη με αφαιρουμενη λαμα, κανει τρομερο καθαρισμα εσωτερικα και στοιχιζη μονο 0.90λ. Γιατι εχει αρκετη επιφανεια για καλυψη και φυσικα δεν χρειαζονται πολλες κινησεις και αναταραξεις του ενιδρυου.

delta66 30-01-11 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ippomas (Μήνυμα 546686)
Στα Jumbo βρηκα μια ξυστρα πλαστικη με αφαιρουμενη λαμα, κανει τρομερο καθαρισμα εσωτερικα και στοιχιζη μονο 0.90λ. Γιατι εχει αρκετη επιφανεια για καλυψη και φυσικα δεν χρειαζονται πολλες κινησεις και αναταραξεις του ενιδρυου.

Ενδιαφερον.
1. Δεν χαρασει τα τζαμια καθολου? ουτε με καποια αδεξια κινηση?
2. Ειναι ανοξειδωτο το ξυραφι?
3. Λεπτο (λυγιζει?) και κοφτερο?
4. Ανταλλακτικα ξυραφια εχει? (αλλα να μου πεις σε αυτην την τιμη το παιρνεις ολοκληρο καινουριο)
5. Τι μεγεθος ειναι το ξυραφι και το χερουλι του? ( κανει για βαθεια ενυδρεια?)
6. Καμια φωτο?

PAVLOS79 31-01-11 20:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 546657)
Απεφυγε τα "οικονομικα" μαγνητακια.
Kανε τη δουλεια σου με τηλεκαρτα ή καλο ενυδρειακο ξυραφι.
Αν καθαριζει με απλο σφουγγαρι χωρις συρμα, ακομα καλυτερα.

Αλγιστα ειναι, ή προτοιμασια για αποικηση της επιφανειας του τζαμιου απο νιτροποιητικα βακτηρια.

υπαρχει περιπτωση να φυγει καποια στιγμη μονο του?

delta66 31-01-11 20:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PAVLOS79 (Μήνυμα 546989)
υπαρχει περιπτωση να φυγει καποια στιγμη μονο του?

Αν ειναι αλγη ναι. Αλλαζωντας οι συνθήκες που ευνοουν τη δημιουργια της.

PAVLOS79 31-01-11 21:03

δηλαδη τι πρεπει να αλλαξω? ποιες συνθηκες την ευνοουν και ποιο ειδος αλγης ειναι?

delta66 31-01-11 21:19

Δες εδω αν μπορεις να την αναγνωρισεις: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816

Καθε αλγη θελει αλλη αντιμετωπιση. (αν ειναι αλγη τελικα)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01903 seconds with 10 queries