Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   χαλαει η ανουμπια... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43043)

zapatas 22-08-10 22:11

χαλαει η ανουμπια...
 
καλησπερα, εχω ενα φυτεμμενο 80 λιτρα
γενικα προβλημα δεν εχω, ουτε με τα ψιαρια μου ουτε με τα φυτα μου,μια φορα την εβδομαδα ριχνω και την αναλογη ποσοτητα απο το λιπασμα το σατσεμ φλουρισ. μονο με την ανουμπια μου εχω προβλημα. την εχω δεμενη πανω στην ριζα μου, οποτε οι ριζες τησ ειναι εξω απο το χωμα και οχι μεσα. εχει αρχησει να καιγεται βεβαια. μπορει να βοηθησει καποιοσ και να μου πει τι μπορει να φταει?

kostas82 23-08-10 03:09

αν κιτρινίζει πρέπει να είναι έλλειψη σιδήρου

maikl 23-08-10 07:09

Βαλε καμια φωτο να το δουμε και εμεις. ;)

panos1972 23-08-10 12:51

Κάνε αίτημα φιλίας στον halvas....
:D:D:D
...................

Πάντως είναι ΠΟΛΥ παράξενο! Μόνο η άλγη είναι πιο ανθεκτική από τις ανούμπιες....
Ανέβασε φωτογραφία και συμπήρωσε και το εντυπάκι με τις μετρήσεις και τις παραμέτρους.

Κοίτα και εδώ http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html

MIXALIS CYPRUS 23-08-10 13:40

Το ειχα παθει και εγω αυτο που λες .Μαλλον επειδη ειχα αφησει πολυ λιγα ψαρακια και ταιζα πιο λιγο απο προηγουμενως .Ως επακολουθο η ανουμπια δεν εβρισκε τα ωφελιμα συστατικα που χρειαζοταν . Το λιπασμα που εβαζα ηταν σε ταμπλετες και δεν την ωφελουσε αφου οι ριζες της δεν ερχονταν σε επαφη με το χαλικι .

Οταν εβαλα υγρο λιπασμα (αυτο με τις σταγονες)συνηλθε πολυ γρηγορα .

halvas69 23-08-10 14:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos1972 (Μήνυμα 472566)
Κάνε αίτημα φιλίας στον halvas....
:D:D:D
...................

ΚΟΠΡΙΤΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ !!!! :smt084

kingrim 23-08-10 14:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos1972 (Μήνυμα 472566)
Κάνε αίτημα φιλίας στον halvas....
:D:D:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 472616)
ΚΟΠΡΙΤΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ !!!! :smt084

:smt044:smt044:smt044:smt044:smt044:smt044

zapatas 24-08-10 11:44

να ρωτησω και κατι αλλο?
το νερο τουενυδριου μου εχει γινει σκουρο... και οταν λεω σκουρο εννοω σχεδον μαυρο, αφου δεν μπορω να δω ουτε τα ψαρακια μου καλα....
και ειναι αλγη σηγουρα γιατι εχθες στον καθαρισμο που εκανα πεταξα ενα σωρο κεραττοφυλλο.. ειχε πιασει ολο μακα.... μια καφε αηδια...
πωσ θα το καθαρισω???
παιδια βοηθειααααααααααααααααααααααα
μετρησεις πηρα και ειναι στα επιθυμητα αποτελεσματα...
:smt084:smt084:smt084:smt084:smt084

Τηλέμαχος 24-08-10 12:08

λύση:

50% αλλαγή νερού μέχρι να φύγει

άνθρακας
υαλοβάμβακας
έλεγχος ΝΟ3


και ΡΗ

zapatas 24-08-10 12:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 472823)
λύση:

50% αλλαγή νερού μέχρι να φύγει

άνθρακας
υαλοβάμβακας
έλεγχος ΝΟ3


και ΡΗ

καθε ποτε αλλαγες του νερου???
και 50?δεν ειναι πολυ?

ανρακας? (δεν εχω)
υαλοβαμβακας? (δεν εχω)
to No3 που πρεπει να κοιμενεται?
εκανα εχθες τεστ δεν θυμαμαι να σου πω, στις 2 που θα παω σπτι!

Γιαννης Μ5 24-08-10 12:18

50% αλλαγη εφοσον εχεις προβλημα δεν ειναι πολυ.Να παρεις και ενυδρειακο βαμβακι(υαλοβαμβακας)και να το βαλεις στο φιλτρο σου και το οποιο θα αλλαζεις συχνα γιατι μπουκωνει(το βαμβακι).Τα νιτρικα οχι πανω απο 20.

zapatas 24-08-10 12:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 472830)
50% αλλαγη εφοσον εχεις προβλημα δεν ειναι πολυ.Να παρεις και ενυδρειακο βαμβακι(υαλοβαμβακας)και να το βαλεις στο φιλτρο σου και το οποιο θα αλλαζεις συχνα γιατι μπουκωνει(το βαμβακι).Τα νιτρικα οχι πανω απο 20.

οκ.
καθε ποτε οι αλλαγες?
κανονικα καθε εβδομαδα?
μονο το ενυδριακο σφουγγαρι εχει μεσα το φιλτο μου. τον υαλοβαμβακα κατω απο το σφουγγαρι θα τον βαλω?
και τα νιτρικα μου ειναι μικροτερα του 15(το θυμηθηκα με το που ειπεσ την τιμη!!!!!:smt120:smt120:smt120:smt120)
ο φωτισμος αναβει 8 ωρες την μερα... νακανω κατι με αυτο? γιατι διαβασα οτι το φως ειναι η τροφη τησ εξαρσης της αλγησ...

panos1972 24-08-10 12:27

Το καφέ νερό μήπως είναι από κάποιο ξύλο που έβαλες πρόσφατα στο ενυδρείο;
Αυτή που είναι δεμένη η ανούμπια;

zapatas 24-08-10 12:29

την ριζα μου μεσα την εχω πανω απο 20 μερες, αλλα την ειχα και περιπου μια εβδομαδα στο νερο πριν την βαλω στο ενυδριο....
(η αληθεια ειναι πως με αυτα που ειχα διαβασει για τις ριζες ειναι οτι θα ξερναγε χωμα και βρωμια αρκετη... η δικια μου παλι δεν εβγαλε τιποτα...δεν ξερω αμα την επιασε τωρα, αλλα δεν νομιζω.)

Γιαννης Μ5 24-08-10 12:35

Εισαι σιγουρος οτι ειναι αλγη;;;Αν εχεις αλγη στο νερο σημαινει πως μαλλον το φιλτρο σου ειναι αστρωτο και εχεις αμμωνια.Εχεις κανει μετρησεις για αμμωνια και αν ναι τι δειχνει;;;;Αν οντως παντως ειναι αλγη ριξε τα νιτρικα,κανε 4ημερη συσκοτιση στο ενυδρειο και μετα μια μεγαλη αλλαγη νερου.Το βαμβακι βαλτο πριν το σφουγγαρι σου για να κρατα την περισσοτερη βρωμα και να μην την στελνει στο σφουγγαρι σου και στο μπουκωνει.Αν σε παιρνει να βαλεις λιγο και μετα το σφουγγαρι,βαλε.

zapatas 24-08-10 12:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 472840)
Εισαι σιγουρος οτι ειναι αλγη;;;Αν εχεις αλγη στο νερο σημαινει πως μαλλον το φιλτρο σου ειναι αστρωτο και εχεις αμμωνια.Εχεις κανει μετρησεις για αμμωνια και αν ναι τι δειχνει;;;;Αν οντως παντως ειναι αλγη ριξε τα νιτρικα,κανε 4ημερη συσκοτιση στο ενυδρειο και μετα μια μεγαλη αλλαγη νερου.Το βαμβακι βαλτο πριν το σφουγγαρι σου για να κρατα την περισσοτερη βρωμα και να μην την στελνει στο σφουγγαρι σου και στο μπουκωνει.Αν σε παιρνει να βαλεις λιγο και μετα το σφουγγαρι,βαλε.

ναι εχθες πηρα υγρα τεστ της τετρα και η μτρησει μου εβγαλε αμμωνια 0. σας λεω οι μετρησεις στο ενυδριο ειναι στα επιθυμητα αποτελεσματα!
το ενυδριο ειναι διπλα στην μπαλκονοπορτα, να εχω κλειστα και τα πατζουρια?
να μην μπαινει καθολου φωσ στο δωματιο?

Γιαννης Μ5 24-08-10 12:47

Εφοσον λοιπον εχεις αμμωνια μηδεν,δεν ειναι αλγη στο νερο.Μαλλον ειναι οπως ειπε και ο panos1972 απο το ξυλο που εχεις βαλει.Αλλαγες νερου και υπομονη.Το ενυδρειο καλο ειναι να μην το βλεπει για ωρα το φυσικο φως

zapatas 24-08-10 12:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 472843)
Εφοσον λοιπον εχεις αμμωνια μηδεν,δεν ειναι αλγη στο νερο.Μαλλον ειναι οπως ειπε και ο panos1972 απο το ξυλο που εχεις βαλει.Αλλαγες νερου και υπομονη.Το ενυδρειο καλο ειναι να μην το βλεπει για ωρα το φυσικο φως

καλα και πως γινεται να ξερασε το ξυλο τωρα μετα απο τοσο καιρο και πως γινεται επισης να μου χαλασουνε και τα περριοτερα φυτα?το εβγαλα αυτο το πραγμα απο παντου...
σε 30 λεπτα το πολυ θα εχετε και φωτο απο την κατασταση του ενυδριου, να δειτε να μου πειτε...

Γιαννης Μ5 24-08-10 12:57

Διαβασε εδω για τις αλγες http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816 και ανεβασε φωτο να το δουμε.

zapatas 24-08-10 14:00

7 Συνημμένο(α)
οπως το ειπα ετσι και το κανω...
λοιπον παρτε φωτο και πειτε μου τι γινεται... γιατι εγω δεν καταλαβαινω τιποτα....
οι πρωτες 2 φωτο ειναι με φλασ οι υπολοιπες, με το φως του δωματιου απλα αναμμενο. θα σας στειλω και την ανουμπια στην τορινη της κατασταση να μου πειτε λυσεις!

Γιαννης Μ5 24-08-10 14:24

Αν και οι φωτο δεν ειναι καθαρες,εγω αλγη δεν βλεπω.Το σκουρο νερο ειναι 99%(απο οσο μπορω να διακρινω στις φωτο)απο το ξυλο.Το θεμα με την ανουμπια εχει να κανει με την λιπανση.Δες εδω http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html

zapatas 24-08-10 14:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 472882)
Αν και οι φωτο δεν ειναι καθαρες,εγω αλγη δεν βλεπω.Το σκουρο νερο ειναι 99%(απο οσο μπορω να διακρινω στις φωτο)απο το ξυλο.Το θεμα με την ανουμπια εχει να κανει με την λιπανση.Δες εδω http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html


το θεμα ειναι πωσ μετα απο τοσες μερες αρχισε να βγαζει τωρα το ξυλο.....και να κανει ετσι το νερο....????
και οσο για λιπανση, βαζω μια φορα την εβδομαδα σατσεμ φλουρισ.... τωρα τι να πω.....
θα δειξει...
και οσο για τισ φωτο, οπωσ τις βλεπετε εσεις ετσι βλεπω και εγω το ενυδριο μου....
ειναι λες και εβαλα ξαφνικα φιμε τζαμια.

kingrim 24-08-10 15:12

ναι μπορει μετα απο μερες να σου βγαλει χρωμα οπως και οι ριζες θελουν πολλες μερες να βουλιαξουν εχει να κανει με το οτι το ξυλο ''ποτιζει'' με νερο ολο και πιο πολυ
-------------------------
εχεις πλεκο μεσα ετσι ηταν οι εχινοδοροι μου και ο ενοχος ηταν ο πλεκο

zapatas 24-08-10 16:43

οχι, δεν εχω πλεκο..... αρα να μην κανω τιποτα?
μια μεγαλη αλλαγη νερου 50% στην εβδομαδα και θα στρωσει????

bokostas 24-08-10 19:06

Πολλές αλλαγές νερού και υπομονή. Θα καθαρίζει σιγά-σιγά κι από λίγο κάθε φορά.

kilo_me 24-08-10 20:14

Η λάμπα σου ακουμπά στο νερό? :o

zapatas 24-08-10 23:03

οριακα ειναι με το νερο. ναι!

daimosth 30-10-10 19:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zapatas (Μήνυμα 473094)
οριακα ειναι με το νερο. ναι!

Ισως φιλε παιζεις με την φωτια... (στην περιπτωση σου με τον ηλεκτρισμο) και δεν λεει και πολυ...
Αλλο το αδιαβροχο, αλλο το υποβρυχιο....
Φιλικα....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02652 seconds with 11 queries