Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αρχάριος σε απόγνωση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72013)

ευθύμης φ 24-05-13 23:14

Αρχάριος σε απόγνωση
 
Για σας παιδιά χαιρετώ την παρέα σας γιατί είμαι καινούριος στα ενυδρεία.Έχω λοιπόν ένα 30λιτρο ενυδρεία (51*24*25) και θα ήθελα να βάλω σε αυτό καρχαριάκια ή γαρίδες ή κάποιο είδος γατόψαρου.


Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας
Ευθύμης

kgf12345 24-05-13 23:17

καλωσηρθες.η απογνωση που εχεις τωρα δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτο που θαχεις αν βαλεις τα ψαρια που σκεφτεσαι:Dειναι ολα ακαταλληλα για τα λιτρα σου εκτος ισως απτις γαριδες,αλλα και για αυτες θα δυσκολευτεις πολυ να τις κρατησεις ζωντανες.ειδικα αφου ειναι το πρωτο ενυδρειο σου.

διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους να καταλαβεις τα βασικα και μετα εδω ειμαστε.καλο θαναι να παρεις και μεγαλυτερο ενυδρειο.60λιτρο τουλαχιστον.αν διαβασεις τα υπομνηματα θα καταλαβεις το γιατι....

maria p 24-05-13 23:26

Καλώς ήρθες Ευθύμη!!!
γιατί είσαι σε απόγνωση?:)

υγ.χα χα και ο τίτλος και η απάντηση ήταν απολαυστικά, να στε καλά και οι δύο:D

nikolaosbouk 25-05-13 00:49

Όταν λες καρχαριακι εννοείς τον παγκασιους?? Να ξέρεις ότι ελάχιστα ενυδρεία μπορούν να τον φιλοξενήσουν λόγο του μέγεθος που αναπτύσσει στο πέρασμα του χρονου(γίνεται τεράστιος)

Κλεόβουλος 25-05-13 07:53

Καλωσόρισες!
Ξεκίνα διαβασματάκι και ή θα σου φύγει η απόγνωση ή θα πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο :)

Billy T 25-05-13 08:03

καλώς ήρθες φίλε μου.οι γαρίδες όντως έχουν κάποιες απαιτήσεις και για πρώτο ενυδρείο.θα μπορούσες οριακά να βάλεις έναν Μονομάχο μέσα.αν και καλύτερα ακόμη και γι αυτόν να είχες περισσότερα λίτρα...

ευθύμης φ 25-05-13 08:04

Λοιπόν παιδιά είδα τον παγκασιους και μου άρεσε πολύ αλλά έμαθα τις διαστάσεις που θα πάρει .....το έβγαλα από το μυαλό μου.Γαριδες είχα πολύ μικρός με τον πατέρα μου στο ίδιο ενυδρεία αλλά λέω πως δεν έχω εμπειρία γιατί το καθάριζε αυτός το ενυδρείο.Επισης διάβασα για έναν red tail Ευχαριστώ για το χρόνο σας

maria p 25-05-13 08:16

δυστυχώς στα 30λ. μόνο μονομάχο μπορείς να βάλεις κι αυτόν μόνο του με αρκετά φυτά και κατάλληλες συνθήκες νερού.
όχι οτι θα είναι γι αυτόν το ιδανικό σπίτι, όπως σου είπε και κάποιος φίλος παραπάνω αλλά είναι το μικρότερο δυνατόν γι αυτόν.
το πολύ πολύ να βάλεις μαζί του κάποιο σαλιγκάρι.
για γαρίδες θα σου πουν άτομα που ασχολούνται αλλά επειδή είναι ευαίσθητες θα έχεις πρόβλημα να διατηρείς σταθερές συνθήκες νερού σε τόσα λίγα λίτρα.
χωρίς να θέλω να υπεισέλθω στα προσωπικά σας, σκέφτομαι πως αφού ο πατέρας σου ασχολήθηκε στο παρελθόν ίσως αν ζητήσεις βοήθεια να σε στηρίξει για την απόκτηση κάπως μεγαλύτερου ενυδρείου τουλάχιστον 100λ όπου θα έχεις αρκετές επιλογές και πάλι όχι αυτών των ψαριών που έχεις αναφέρει, τα οποία θέλουν πραγματικά πολύ μεγάλα ενυδρεία.
διάβασε, σκέψου, συνέχισε να ρωτάς ότι θέλεις και πράξε υπεύθυνα

ευθύμης φ 25-05-13 08:18

Επίσης αυτή τη στιγμή μέσα στο ενυδρείο ζει ένας κάβουρας rainbow σχετικά μεγάλος σε μέγεθος και ηλικία.Το ενυδρείο έχει υπόστρωμα και διάφορα είδη coastal rock και ένα κοράλι από pet shop.Αρχισα να ρωτάω για αλλά ζώα επειδή είναι κοντά στην ώρα του (μιας και έχει πέσει και σε κατάθλιψη επειδή πέθανε η συγκατοικος του).Ετσι λοιπόν στραφηκα σε αλλά ζώα γιατί α καβουρας είναι για βιβαριουμ και ήθελα ενυδρείο και στο pet shop μου είπαν ότι είναι για ενυδρείο :smt076

maria p 25-05-13 08:29

πόσο καιρό τον έχεις?
βάλε μας μια φωτογραφία του να τον δούμε και να δούμε και πως έχεις την εγκατάσταση. του έχεις στεγνή περιοχή?
ας ζήσει καλά μέχρι την τελευταία του μέρα, μην βιάζεσαι....έτσι κι αλλοιώς το ενυδρείο είπαμε δεν είναι κατάλληλο για κάτι ιδιαίτερο.

ευθύμης φ 25-05-13 08:39

Να σας πω την αληθεια το ενυδρειο δεν ειναι για ψάρια!Το είχα πάρει για sand boa o οποίος αρρώστησε και πήγε απο σαλμονελα :-(:-(:-(:-(.Ετσι λοιπόν στράφηκαν στα ψάρια επειδή είχα το ενυδρειο και πίστευα πως μπορω να βάλω κάτι απο αυτά που έγραψα γιατί κάθισα και έψαξα.Ο παγκασιους και red tail μου άρεσαν εκπληκτικά πολυ εώς τόσο που τους λατρεψα όπως και τα γατόψαρα.Μπορει κάποιος να μ προτείνει ενυδρειο σε καλή τιμή κα κοντά στη Θεσσαλονίκη ?


:rolleyes:

ChocolatePuma 25-05-13 08:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ευθύμης φ (Μήνυμα 766030)
Να σας πω την αληθεια το ενυδρειο δεν ειναι για ψάρια!Το είχα πάρει για sand boa o οποίος αρρώστησε και πήγε απο σαλμονελα :-(:-(:-(:-(.Ετσι λοιπόν στράφηκαν στα ψάρια επειδή είχα το ενυδρειο και πίστευα πως μπορω να βάλω κάτι απο αυτά που έγραψα γιατί κάθισα και έψαξα.Ο παγκασιους και red tail μου άρεσαν εκπληκτικά πολυ εώς τόσο που τους λατρεψα όπως και τα γατόψαρα.Μπορει κάποιος να μ προτείνει ενυδρειο σε καλή τιμή κα κοντά στη Θεσσαλονίκη ?
:rolleyes:

Ριξε μια ματιά εδώ
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=grid ή βάλε μια αγγελία στην οποία θα περιγράφεις αυτό που ψάχνεις
Πότε δεν ξέρεις...;)

ευθύμης φ 25-05-13 09:09

Υπάρχει pet supermarket στην Θεσσαλονίκη ?Οσο για αυτό σε ευχαριστώ φίλε μου αλλά μου φαίνονται ακριβά και δν έχουν τα λίτρα που θέλω.Αν ξέρει κανείς για το petsupermarket ας νου απαντήσει
-------------------------
55 ευρώ ειναι καλά για ενα ενυδρειο 63 λίτρα ?

ChocolatePuma 25-05-13 09:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ευθύμης φ (Μήνυμα 766034)
Υπάρχει pet supermarket στην Θεσσαλονίκη ?Οσο για αυτό σε ευχαριστώ φίλε μου αλλά μου φαίνονται ακριβά και δν έχουν τα λίτρα που θέλω.Αν ξέρει κανείς για το petsupermarket ας νου απαντήσει

Πόσα λίτρα ψάχνεις?
Διαστάσεις?
Με βάση ή χωρίς?
Πλήρως εξοπλισμένο ή μόνο γυάλα με καπάκι?
Πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις μόνο για το ενυδρείο?

Άμα μάθουμε αυτά...οι προτάσεις θα είναι πιο συγκεκριμένες ;)

ευθύμης φ 25-05-13 09:30

Λίτρα:60-70
Τιμή:50-60€
Καπάκι:ναι
Βάση:δεν έχω πρόβλημα παίρνω όμως και χωρίς αν ειναι πιο φθηνό
-------------------------
Διαστάσεις 60*30*35

maria p 25-05-13 09:32

τα ψάρια που σου αρέσουν δεν ταιριάζουν γι αυτά τα λίτρα που ψάχνεις. βέβαια σ αυτά τα λίτρα θα έχεις αρκετές επιλογές όπως αυτές
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
αν σου αρέσει κάτι από αυτά, προχώρα σ αυτή την λύση

δες τις αγγελίες που ήδη υπάρχουν στο φόρουμ και αλλού
ανέβασε δική σου αγγελία για ότι ζητάς στο κατάλληλο πεδίο

Billy T 25-05-13 09:38

www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71998
αυτό σου κάνει;βέβαια είναι πιο πάνω σε λεφτά από αυτά που είπες αλλά δεν είναι απλά η γυάλα.τα έχει όλα.πρώτα απ όλα όμως όπως είπε και η Μαρία μην κάνεις μια αγορά που τελικά δεν σε εξυπηρετεί και χρειάζεσαι άλλο μετά.

ευθύμης φ 25-05-13 11:00

Δεν θέλω να πω ότι αυτά που λέτε ειναι λάθος απλά θέλω αν ρωτήσω αν ενα καρχαριακι red tail που το μέγεθος του φτάνει τα 15 εκ. Μπαίνει σε αυτό το ενυδρειο που θέλω να πάρω
-------------------------
Αυτό με τα 55€ κοιτούσα
-------------------------
http://www.petsupermarket.gr/190/%CE...%B9%CE%B1.html

Kostas12 25-05-13 11:08

Το red tail shark θέλει πολύ περισσότερα λίτρα.
Δες το προφίλ του εδώ

maria p 25-05-13 11:10

αν εννοείς αυτό το ψαράκι, διάβασε εδώ τις ελάχιστες απαιτήσεις ενυδρείου
δίνει ελάχιστο μήκος 1,20μ.
http://www.seriouslyfish.com/species...nchos-bicolor/
κι ο καθένας από μας ανατρέχει σε πηγές όπως κι εσύ. ψάχνουμε δεν είναι κάποιος παντογνώστης.
επίσης κάποιος από μας δεν έχει να κερδίσει κάτι αν διαλέξεις το ένα ή το άλλο ψάρι.
απλά προσπαθούμε να σου δώσουμε όσο το δυνατόν πιο σωστές πληροφορίες ωστε και το ψάρι να περάσει καλά κι εσύ να μην ταλαιπωρείσαι από λάθος επιλογές.
γιατί οι λάθος επιλογές πέρα από τις λύπες που μας δινουν, μας κάνουν να χαλάμε και πολλά χρήματα, φάρμακα, άλλα ψάρια κτλ.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 (Μήνυμα 766075)
Το red tail shark θέλει πολύ περισσότερα λίτρα.
Δες το προφίλ του εδώ

γράφαμε ταυτόχρονα :)

Alex_Salonica 25-05-13 11:11

Καλώς ήρθες και καλό διάβασμα

ευθύμης φ 25-05-13 11:22

Μήπως υπάρχει κάποιο είδος ψαριού μαλακιου ή ασπονδυλου το οποίο ζει στα λίτρα μου και θυμίζει καρχαρία (εκτός του silver shark)
-------------------------

maria p 25-05-13 11:28

δεν μοιάζει με καρχαριάκι αλλά για δες αυτά, περιλαμβάνονται στις προτάσεις για 60λ
http://www.seriouslyfish.com/search/...s+margaritatus

ευθύμης φ 25-05-13 11:30

Οκ καλό ειναι .Ευχαριστω για τον χρόνο σας !:rolleyes:ΘΑ ψάξω και θα σας ενημερώσω το συντομότερο δυνατό !!!!!!:cool:

harris samos 25-05-13 11:54

σε 60 λιτρα δε νομιζω να βρεις κατι που ψαχνεις

αν κατσεις και δεις την ανατομια αυτον τον ψαριων που θελεις θα καταλαβεις οτι ειναι ψαρια που θελουν πολυ απλα ειδικα τα βαλα γινοντε και μεγαλα και θελουν κοπαδι οποτε παμε σε 1 τονο ενυδρειο

οι παγκασιοι ποταμι

και τα λαμπεο θελουν μεγαλα ενυδρεια λογο επιθετηκοτητας

δυστυχος τα 60 λιτρα που θελεις δε χωρανε τετεια ψαρακια μεσα εγω θα σου προτηνα κατι σε ζοωτοκο μικρο και χρωματιστο για αρχη και αμμα βρεις καταληλο ενυδρειο παμε και σε τετεια ψαρακια :smt023
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 766089)
δεν μοιάζει με καρχαριάκι αλλά για δες αυτά, περιλαμβάνονται στις προτάσεις για 60λ
http://www.seriouslyfish.com/search/...s+margaritatus

εγω cpd σε αρχαριο δε θα προτυνα ποτε αυτα τα ψαρακια ζουνε συνεχεια μεσα στο στρες ολο κρυμενα ειναι φωτοφοβικα ολα τα χουν θελουν λιγη εμπειρια για να μη τρωμαζουν :rolleyes:

maria p 25-05-13 11:57

ευχαριστώ πολύ Χάρη για την βοήθεια!!!:)
μακάρι να μπορέσαμε να βοηθήσουμε λίγο και τον Ευθύμη

ευθύμης φ 25-05-13 11:58

παιδιά βρήκα ένα ενυδρείο 91 λιτρα 40 ευρώ !!!!!!!!!!\
κάνει για ένα red tail shark?

harris samos 25-05-13 12:01

να σε ρωτησω κατη φιλε γιατι σονη και καλα θες κατι που να τελειονει σε shark ? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
-------------------------
θες θυρευτη ?

Kostas12 25-05-13 12:01

Δεν διάβασες το προφίλ του, θέλει πάνω από 200 λίτρα ενυδρείο,
εάν ανέβεις στα 200 λίτρα τότε ναι

Kotsos 25-05-13 12:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ευθύμης φ (Μήνυμα 766096)
παιδιά βρήκα ένα ενυδρείο 91 λιτρα 40 ευρώ !!!!!!!!!!\
κάνει για ένα red tail shark?

είναι 120χ45 ?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02413 seconds with 11 queries