Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερώτηση:TANGANYIKA (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26814)

bisonas 14-10-08 15:03

Ναι.....Η συμπεριφορά των ψαριών μου, μου το είπε εμένα. Τελοσπαντων, αλλο ηθελα να πω σχετικά με το στήσιμο των πετρών

Σπύρος Μ 15-10-08 14:09

Μάλλον όπως είπα πρέπει να συμπληρώσω λίγη ακόμα αμμωνία.Μπορείτε να μου πείτε;Πρεπει να φτάσω το πολύ 5g/l οπότε 1ml ελπίζω να κάνει κάτι;Για πείτε γνώμες;

xontros 15-10-08 14:25

Καλημέρα westie! Πόση αμμωνία μετράς τώρα?

Αν είναι κάτω από 2mg/lt ρίξε 1ml, αν είναι παραπάνω, ρίξε 0.5ml.. Περίμενε μετά κάμποση ωρίτσα, ξαναμέτρα, και πες αποτελέσματα, για να δούμε αν χρειαστεί να ξαναρίξεις!

Σπύρος Μ 15-10-08 14:37

Mολις έριξα.Λοιπόν εκανα και άλλες μετρήσεις(εμαθα να χειρίζομαι τι στικ)
και:NO3:100
NO2:5
GH:6
DT:14
TH:19
KH:16
PH:8

xontros 15-10-08 14:46

Πάμε μία επανάληψη?

1. Χρειάζονται μόνο μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3!
2. Κάνε τις συγκεκριμένες μετρήσεις με υγρά, για να είμαστε σίγουροι και πες αποτελέσματα!
3. Πες τι έβαλες στο ενυδρείο (μπόλι, ή βακτηρίδια του εμπορίου)!

Σπύρος Μ 15-10-08 14:59

Στα στικ τα εχει ολα μαζί(eSHa).Οσο για υγρα μέτρησα και δεν είχα.Εχω ριξει μονο βακτήρια της σερα και τροφή κάθε μέρα.Μαλλον δεν έχει ανέβει το no2.Ηλπιζα πως θα είχε ανέβει.Νομιζω εχουν περάσει 2ευδομάδες απο την πρώτη φορά που έριξα την αμμωνία.

xontros 15-10-08 15:06

Ρε συ westie, για να συνεννοούμαστε, δώσε μετρήσεις (σημερινές) NH4, NO2 και NO3 με υγρά!

Σπύρος Μ 15-10-08 15:13

Λοιπόν no2 εχω κατω απο 0.25 no3 δεν έχω και τώρα μετράω την αμμωνία

thanasis76 15-10-08 20:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 297249)
Λοιπόν no2 εχω κατω απο 0.25 no3 δεν έχω και τώρα μετράω την αμμωνία


πανω απο ολα δεν θα βαριεσαι να μετρας με υγρα και θα μετρας με στικ...
αν βαριεσαι ασε το ολο στησιμο...
οι μετρισεις σου μας δειχνουν οτι μολις που κατι ξεκιναει να γινετε...
εισαι ακομα στην αρχη!!!!
και μην ξαναρωτησεις τι να ριξεις για πιο γρηγορα...
ΜΠΟΛΙ!!!!!!!!!!!!!!!!

αν συνεχισεις χωρις μπολι θελεις κανα μηνα ακομα...
ισως και λιγο παραπανω γιατι φοβασε να συμπληρωνεις αμμωνια και θα πεθαινουν απο πεινα τα βακτηριδια..

Σπύρος Μ 15-10-08 20:14

Ξανάβαλα σημερα αμμωνία.Τη συνήθησα δεν φοβάμαι.Λοιπόν μπόλι φοβάμαι να βάλω γιατί φοβάμαι μην ρίξω ολα τα βακτήρια στο 120λιτρο και δεν εχω τιποτα στο 96λιτρο.Στο 96λιτρο εχω ενα φίλτρο dolphin που έχει ενα μονο μικρό σφουγγάρι μπλς και τίποτα άλλο.Να βγάλω το μικρό φίλτρο σε καμοια αλλαγή ή να το κάνω ανα πάσα στιγμή;

thanasis76 15-10-08 20:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 297317)
Ξανάβαλα σημερα αμμωνία.Τη συνήθησα δεν φοβάμαι.Λοιπόν μπόλι φοβάμαι να βάλω γιατί φοβάμαι μην ρίξω ολα τα βακτήρια στο 120λιτρο και δεν εχω τιποτα στο 96λιτρο.Στο 96λιτρο εχω ενα φίλτρο dolphin που έχει ενα μονο μικρό σφουγγάρι μπλς και τίποτα άλλο.Να βγάλω το μικρό φίλτρο σε καμοια αλλαγή ή να το κάνω ανα πάσα στιγμή;

ρε westie ειμαι περιεργος τι σκατα διαβαζεις τοσους μηνες ....
βγαλε το σφουγγαρι απο τι φιλτρο ( το στρωμενο)
μην βγαλεις το αστρωτο...
και στιψε το μεσα στο 120 αρι...
δεν θα χασεις τα βακτηριδια αν εχει και το μικρο....
σε εχει φοβηθει το ματι μου...
αληθεια, το μικρο φιλτρο ποσο καιρο δουλευει και τι εχει μεσα το ενυδρειο??

xontros 15-10-08 20:30

Όποια στιγμή θέλεις το κάνεις.. Δε χρειάζεται αλλαγή νερού.. Απλά παίρνεις το μπλε σφουγγάρι από το 96 (που αποκλείεται να μήν έχει μπίχλα), και το στίβεις μέσα στο φίλτρο του καινούριου.. Αφού δεν έχει άλλα υλικά το μικρό, δεν το στίβεις όλο το σφουγγάρι τελείως, αφήνεις λίγη μπίχλα και στο σφουγγάρι, αλλά να χυθεί και λίγη μπίχλα στο καινούριο φίλτρο.. Αυτό είναι όλο.. Απλά πράγματα!

Υπάρχει βέβαια και η λύση του να περιμένεις κανά μήνα ακόμη.. :D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 297318)
αληθεια, το μικρο φιλτρο ποσο καιρο δουλευει και τι εχει μεσα το ενυδρειο??

Κακή ερώτηση.. :D

thanasis76 15-10-08 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 297319)
Όποια στιγμή θέλεις το κάνεις.. Δε χρειάζεται αλλαγή νερού.. Απλά παίρνεις το μπλε σφουγγάρι από το 96 (που αποκλείεται να μήν έχει μπίχλα), και το στίβεις μέσα στο φίλτρο του καινούριου.. Αφού δεν έχει άλλα υλικά το μικρό, δεν το στίβεις όλο το σφουγγάρι τελείως, αφήνεις λίγη μπίχλα και στο σφουγγάρι, αλλά να χυθεί και λίγη μπίχλα στο καινούριο φίλτρο.. Αυτό είναι όλο.. Απλά πράγματα!

Υπάρχει βέβαια και η λύση του να περιμένεις κανά μήνα ακόμη.. :D
-------------------------


Κακή ερώτηση.. :D

γιατι κακη?? χμχμχμχ τι κακο ρωτησα??

xontros 15-10-08 20:35

Τίποτα κακό.. Αλλά αν βγάλεις άκρη, σφύρα μου! :D

thanasis76 15-10-08 20:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 297322)
Τίποτα κακό.. Αλλά αν βγάλεις άκρη, σφύρα μου! :D


καλα ακρη δεν θα βγαλουμε και στημενο δεν θα το δουμε ποτε νομιζω αλλα εμεις θα βοηθαμε οσο αντεχουμε...
την ερωτηση παντος την εκανα γιατι στην αρχη του ποστ του λεει.....



Το 96λιτρο έχει 1 πλέκο και ένα gyrinocheilus aymonieri.Η βιολογία δεν έχει χαθεί αφού ρίχνω τροφή μια φορα στις 5 μέρες και έχω μερικα σαλιγγάρια λαθρομετανάστες απο τα φυτα του Πανου.Καλα θα τα δώσω τα ψάρια και θα κάνω μετά το στρώσιμο.Και μια τελευταια ερώτηση:Πόση αμμωνία πρέπει να ρίξω στο 120λιτρο;Ποια η αναλογία αμμωνίας/λίτρου;



αναρωτιεμαι αν εχει γινει το στρωσιμο τελικα κι εκει???:confused::confused::confused:

xontros 15-10-08 21:15

Είναι μία μεγάλη ιστορία αυτό το 96λιτρο.. Ξεκίνησε κι αυτό με μία αντίστοιχη διαδικασία.. Είχε μέσα διάφορα, τέτρα, ζωοτόκα, κάποιον ή κάποιους πλέκο.. Τη μία πήγαινε για φουλ φυτεμένο, την άλλη για θαλασσινό, την άλλη για κρίμπενις, για απιστόγραμμα, για διάφορα.. Είχε θυμάμαι και ένα μικρό φίλτρο που δεν επαρκούσε, και διάφορα άλλα προβλήματα.. Σε κάποια φάση που πήγε να γίνει φυτεμένο, έστειλε και ένα κάρο φυτά ο Πάνος.. Και ξαφνικά, από μια αγγελία προέκυψε και το 120άρι.. Εκεί μπλέχτηκαν τα 2 ενυδρεία, (στα οποία θα πρέπει να προστεθούν και κάποιο ή κάποια μονομαχοενυδρεία) και το μπάχαλο/μπέρδεμα κορυφώθηκε! Απ'ότι φαίνεται, το 96άρι, το καλοκαίρι εγκαταλείφθηκε στην τύχη του, κάποια ψάρια δόθηκαν, κάποια δεν πρέπει να επέζησαν, και τα φυτά επίσης δεν άντεξαν (εδώ δε φταίει μόνο η ζέστη, πιθανώς να φταίει και η λίπανση)..

Αλλά είναι άλλο θέμα όλο αυτό.. Μετά από μπόλικη κουβέντα με το μικρό φίλο westie, είπαμε να τα ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα, και να πηγαίνουμε βήμα βήμα, one thing at a time, να ρωτάει κάθε φορά που κάνει ο,τιδήποτε και να μας ενημερώνει κάθε φορά για το τι έκανε.. Και συμφωνήσαμε να μή συζητάμε εδώ για το 96άρι, αλλά να μείνουμε αποκλειστικά στο 120άρι, γιατί αλλιώς γινόταν τέτοιο μπέρδεμα που δεν έβγαινε άκρη.. Γι'αυτό και σου έγραψα "κακή ερώτηση".. ;)

Το σίγουρο είναι ότι αν αφενός ο westie ακούει τις συμβουλές όλων, και αν αφεταίρου συνεχίσουμε με αυτόν τον τρόπο, κάποια στιγμή το 120άρι θα γίνει ένα όμορφο ενυδρείο, και ειλικρινά, όταν φτάσει να κάνει παρουσίαση, θα χαρώ ίσως περισσότερο κι από τον ίδιο.. :p

george 15-10-08 21:22

Xαρά στο κουράγιο σου ρε χοντρέ :D:D:D

xontros 15-10-08 21:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 297335)
Xαρά στο κουράγιο σου ρε χοντρέ :D:D:D

Είναι κι άλλοι εδώ! Ο thanasis76, ο alexinio, ο panos-alex-polis, ο crazyio, και άλλοι μπόλικοι που βοηθάνε.. Και δε μπορούσαμε να κάνουμε κι αλλιώς.. Ο φίλος μας ο westie είναι μικρούλης, μπήκε στο φόρουμ και ενθουσιάστηκε με τόσα πολλά που είδε, και έχασε τη μπάλα, ήθελε να τα κάνει όλα, δε μπορούσε να κατασταλλάξει, και είναι και λογικό.. Εδώ εμείς έχουμε την 2πλάσια και 3πλάσια ηλικία και δε μπορούμε.. Διάβασε και κάποια πράγματα, δε συνειδητοποίησε ότι είναι πολλά περισσότερα που δεν ξέρει, και άρχισε να παρεμβαίνει σε διάφορες άλλες συζητήσεις, με αποτέλεσμα οι περισσότεροι εδώ μέσα να του μπαίνουν συνεχώς.. Λες και δεν κάνουν το ίδιο οι υπόλοιποι "μεγάλοι άνθρωποι".. Πάντως, το μεγάλο μπράβο ανήκει στον ίδιο, που έχει βάλει το χόμπι του σε μια σειρά, και προχωράει πλέον με σωστά βήματα..

thanasis76 15-10-08 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 297338)
Είναι κι άλλοι εδώ! Ο thanasis76, ο alexinio, ο panos-alex-polis, ο crazyio, και άλλοι μπόλικοι που βοηθάνε.. Και δε μπορούσαμε να κάνουμε κι αλλιώς.. Ο φίλος μας ο westie είναι μικρούλης, μπήκε στο φόρουμ και ενθουσιάστηκε με τόσα πολλά που είδε, και έχασε τη μπάλα, ήθελε να τα κάνει όλα, δε μπορούσε να κατασταλλάξει, και είναι και λογικό.. Εδώ εμείς έχουμε την 2πλάσια και 3πλάσια ηλικία και δε μπορούμε.. Διάβασε και κάποια πράγματα, δε συνειδητοποίησε ότι είναι πολλά περισσότερα που δεν ξέρει, και άρχισε να παρεμβαίνει σε διάφορες άλλες συζητήσεις, με αποτέλεσμα οι περισσότεροι εδώ μέσα να του μπαίνουν συνεχώς.. Λες και δεν κάνουν το ίδιο οι υπόλοιποι "μεγάλοι άνθρωποι".. Πάντως, το μεγάλο μπράβο ανήκει στον ίδιο, που έχει βάλει το χόμπι του σε μια σειρά, και προχωράει πλέον με σωστά βήματα..

σε ευτα δεν εχεις αδικο και πρεγματικα χαιρομαι που βοηθαμε ενα παιδι να μαθει και να στησει...
εδω βλεπεις αλλους με πολυ μεγαλητερη ηλικια και ρωτανε οταν πια εχουν φτιαξει ενα ενυδρειο κακαβια και με ΝΟ2 και ΝΟ3 στο φουλ...
τουλαχιστον εδω παμε σαν χελωνες αλλα στο σωστο δρομο!!!!:smt101:smt101:smt101

Σπύρος Μ 16-10-08 20:10

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.Σήμερα εκανα μέτρηση και η αμμωνία έπεσε στο 0.5 απο το 3.5που ήταν χθες.Αυτο πως το εξηγήτε.Εγω νομίζω οτι μέτρησα σωστά.Τωρα θα κάνω και μια επαλήθευση
-------------------------
Δυστυχώς η μέτρηση ήταν σωστή.Πειτε μου τι να κάνω.Να συμπληρώσω η ειναι φυσιολογικό;

Πάνος 16-10-08 20:10

αντε σπυρο...να μας εκπληξεις!!!;)

thanasis76 16-10-08 20:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 297566)
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.Σήμερα εκανα μέτρηση και η αμμωνία έπεσε στο 0.5 απο το 3.5που ήταν χθες.Αυτο πως το εξηγήτε.Εγω νομίζω οτι μέτρησα σωστά.Τωρα θα κάνω και μια επαλήθευση
-------------------------
Δυστυχώς η μέτρηση ήταν σωστή.Πειτε μου τι να κάνω.Να συμπληρώσω η ειναι φυσιολογικό;

μετρα και ΝΟ2 και πες μου!!!

Σπύρος Μ 16-10-08 20:14

Το ενυδρείο μου μάλλον οδεύει στην καταστροφή.

crazyio 16-10-08 20:22

Ή προς το να στρώσει οπότε και πρέπει να κάνουμε παραγγελία τις λαμπάδες που έχουμε τάξει ...

Μέτρα ΝΟ2 ..

Σπύρος Μ 16-10-08 20:23

Γράψτε λάθος.no2 γυρω στο 0,4.Τι παίζει;

thanasis76 16-10-08 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 297578)
Γράψτε λάθος.no2 γυρω στο 0,4.Τι παίζει;


για να μη μας τρελανεις , γιατι κατι τετοιο θα καταφερεις...:smt101:smt101
μετρα ΝΟ2, ΝΟ3, και αμμωνια τωρα... και πες μου...

xontros 16-10-08 20:42

Μπράβο ρε westie!

O κύκλος προχωράει! Άρχισαν να αναπτύσσονται αποικίες βακτηριδίων nitrosomonas που μετατρέπουν τη ΝΗ4 σε ΝΟ2!

Να προσθέτεις συνεχώς από 1ml αμμωνία, για να την κρατάς στα 3-5mg/lt!

Σιγά σιγά θα ανέβουνε και τα ΝΟ2 ψηλά, και σιγά σιγά θα αναπτυχθούν και τα βακτηρίδια nitrobacter, που θα μετατρέψουν το ΝΟ2 σε ΝΟ3!

thanasis76 16-10-08 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 297583)
Μπράβο ρε westie!

O κύκλος προχωράει! Άρχισαν να αναπτύσσονται αποικίες βακτηριδίων nitrosomonas που μετατρέπουν τη ΝΗ4 σε ΝΟ2!

Να προσθέτεις συνεχώς από 1ml αμμωνία, για να την κρατάς στα 3-5mg/lt!

Σιγά σιγά θα ανέβουνε και τα ΝΟ2 ψηλά, και σιγά σιγά θα αναπτυχθούν και τα βακτηρίδια nitrobacter, που θα μετατρέψουν το ΝΟ2 σε ΝΟ3!

μη βιαζεσαι εσυ...
κατσε να μας δωσει μετρισεις σε ολα...
εδω αλλα γραφει και αλλα θελει να πει...
για αμμωνια μου ελεγε ΝΟ2 εννοουσε...

Σπύρος Μ 16-10-08 20:50

no2:0,4
nh3/4:1
no3:60
εκανα
εκανα σωστα τις μετρήσεις
Επιτέλους κατι γίνεται

thanasis76 16-10-08 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 297587)
no2:0,4
nh3/4:1
no3:60
εκανα
εκανα σωστα τις μετρήσεις
Επιτέλους κατι γίνεται


αν τα εχεις γραψει σωστα κατι γινετε αλλα δεν ξερω τι...:smt101:smt101:smt101
κανονικα πρεπει να εχεις πιο πολλα ΝΟ2 απο ΝΟ3.... για να μη πω καθολου ΝΟ3...
πως σου γινονται εσενα ολα αναποδα ρε παιδι μου???


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02961 seconds with 10 queries