Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερώτηση:TANGANYIKA (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26814)

Σπύρος Μ 05-10-08 09:15

Το βράδυ ηταν κομένο το ρευμα στο τετράγωνό μας.Σήμερα κατα τις 8το συνιδητοποίησα.Εκανα μετρήσεις και ήταν ίδιες.Αφού δεν υπάρχει ακόμα αποικία βακτηριδίων θα υπάρξει πρόβλημα;

PascM 05-10-08 09:38

Και για τις ώρες που ήταν κομένο όχι, αλλά αν είχαν ξεκινήσει να δημιουργούντε κάποιες αποικίες ίσως να έχουν μειωθεί. (βέβαια ποιο πριν λες οτι μέτρησες ΝΟ2)

Σπύρος Μ 06-10-08 06:25

Λοιπόν εδω και καμμιαμέρα παρατηρώ στην άμμο ενα μαύρο πράγμα να κινείτε.Δεν είναι τίποτα ζωντανό αλλα σαν να έχει πίξει τονερο και ακριβώς απο κάτω του η άμμος έχει μαυρίσει.Μηπως να την καθαρίσω γιατί εχουν μύνει υπολίματα τροφής και έχει γινει πολύχρομη σε 1-2 μεριες.Ακομα πήρα πέτρες.Όποτε προλάβω θα σας δείξω φωτο

dimitris21 06-10-08 12:51

εγώ θα προτιμούσα να το αφήσεις έτσι... φυτεμένο!!! :D:D:D

Σπύρος Μ 08-10-08 14:23

Δεν προλάβαινα να σας πω για την εξέλιξη του στρωσίματος.Τώρα που δεν έχω αλλα τρεξίματα(εκτός απο γυμναστήριο) θα σας πω οτι:το ενυδρείο έχει γύρω στο 3αμμωνία.Ακόμα έχω τις πέτρες γυρω στα 10κιλά.Ελεγα στην αρχή να το ξέστηνα και αφου έβαζα συλικόνη στην πλάτη και τα πλαινά να έριχνα αμμο και να κόλαγα πέτρες.Βεβαια θα ηταν πολυ κουραστικό παλι απο την αρχή και γι'αυτό δεν το επιχειρισα.Στο ενυδρείο στον αφρό(πανω πανω)εορούνται κάτι σωματίδια σαν (φούσκες;).Να μετράω no2 και no3?Αυτά

xontros 08-10-08 14:34

Καλημέρα westie! :p

Μπόλι έβαλες τελικά?

Να μετράς ΝΟ2, ναι, ΝΟ3 όχι ακόμα, πρέπει πρώτα να δημιουργηθούν ΝΟ2, και μετά θα αρχίσεις να μετράς και ΝΟ3..

Ξεκίνα να στήνεις τις πέτρες, και αν είσαι προσεκτικός στην τοποθέτησή τους (δλδ να τις στήσεις με τρόπο ώστε να είναι σταθερές και όχι ετοιμόρροπες), εγώ πιστεύω πως δεν είναι απαραίτητη η σιλικόνη.. Εννοείται πως θα βάλεις φωτογραφίες να δούμε το στήσιμο!

Με κελύφη από σαλιγγάρια έκανες τίποτα?

Σπύρος Μ 08-10-08 14:41

Με κελύφη από σαλιγγάρια έκανες τίποτα?
Ερχονται απο αλλη ευδομαδα απο μεσσηνία!!!
Φωτο θα βάλω οταν βάλω για αρχη τις πέτρες(ελπίζω αύριο μεθαύριο).
Για να καταλάβεις τι εννοώ σου δείνω αυτό το παράδειγμα.

xontros 08-10-08 14:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 295513)
Για να καταλάβεις τι εννοώ σου δείνω αυτό το παράδειγμα.

Διαβάζουμε και τα σχόλια όμως από κάτω:

"The different types of stone look unnatural together, and some of your shells look like ocean shells to me. I do not believe that Anubias grow in this lake either." ---Karen Randall

Σπύρος Μ 08-10-08 15:28

Παντως είναι καταπληκτικό ενυδρείο.
-------------------------
Δυσκολεύομαι κάπως να κάνω την μέτρηση.Το reagent 1 να είναι στα χρώματα και το reagent 2 στα λευκά(χαρτι με ενδείξεις);Ειναι τεστ τς jbl

Σπύρος Μ 09-10-08 19:52

ρε παιδιά δυσκολεύομαι λίγο με τις μετρησεις.Δεν μπορώ να τις καταλάβω με ακρίβεια.Θα ξαναμετρήσω no2.Λογικά θα έχω λίγο αφού νομίζω πως έχω ρίξει αμμωνία πάνω απο μια ευδομάδα και έχει αρχίζει να πεφτει αισθητά.Να προμηθευτώ και άλλα τεστ;Να βάλω ammonia alert στο πλαινό τζάμι ή δεν χρειάζεται;Τι αλλο να κάνω;Οσο για τα ψαρια δεν με νοιάζει πότε θα τα βάλω.Εχω προμηθευτεί με υπομονή.Είναι δωρεάν:D

xontros 09-10-08 20:07

Κάτσε να δούμε μπας και βρεθεί κανένας γνώστης να απαντήσει.. Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τεστ της JBL, οπότε αν δε βρεθεί, θα πρέπει να βρούμε τις οδηγίες..

Πάντως το ammonia alert δε νομίζω ότι χρειάζεται..

Επίσης, αν έπεσε η αμμωνία σου αισθητά, το ξαναέγραψα και παραπάνω, θα πρέπει να ξαναπροσθέσεις..

Τι άλλο να κάνεις? Να βρεις κελύφη σαλιγγαριών και να βάλεις μπόλι! :D

thanasis76 09-10-08 20:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 295886)
ρε παιδιά δυσκολεύομαι λίγο με τις μετρησεις.Δεν μπορώ να τις καταλάβω με ακρίβεια.Θα ξαναμετρήσω no2.Λογικά θα έχω λίγο αφού νομίζω πως έχω ρίξει αμμωνία πάνω απο μια ευδομάδα και έχει αρχίζει να πεφτει αισθητά.Να προμηθευτώ και άλλα τεστ;Να βάλω ammonia alert στο πλαινό τζάμι ή δεν χρειάζεται;Τι αλλο να κάνω;Οσο για τα ψαρια δεν με νοιάζει πότε θα τα βάλω.Εχω προμηθευτεί με υπομονή.Είναι δωρεάν:D


φιλε μου τα ΝΟ2 θα αρχισουν να εμφανιζονται περιπου στις 15 μερες...
οταν πεφτει η αμμωνια θα συμπληρωνεις...
αν δεν το κανεις σε λιγο καιρο θα ξεκινας απο την αρχη...

Σπύρος Μ 11-10-08 14:42

Η αμμωνία είναι γύρω στο 3 με 4 οπότε σταθερή.Κανονικά οταν θα αρχίσει να πέφτει θα ανεβαίνει παραληλα το no3;Εχω γεμίζει(σχεδόν)στην άμμο με κατι πράσινα(άλγη πρέπει να είναι).Μπορώ να τη καταπολεμίσω;Ηνα περιμένο να ερθουν πρώτα οι κιχλήδες που ίσως τραφουνε.Δυστυχώς μαζί με τα φυτα ήρθαν στο ενυδρείο και σαλλιγγάρια.Θα βλάψουνε τίποτα;
Τις πέτρες δεν θα ήταν ωραία ιδέα(επειδή οι πέτρες είναι πλακέ)να τις έβαζα οριζόντια και να παταγαν πάνω στην άμμο και να άφηνα μικρά κενα ωστε να βάζουν τα multi τα σαλιγγαροκάβουκα;Η να περιμένω μέχρι να βρω και άλλες στρογγυλές να τις ακουμπήσω πάνω ωστε να βάλω το φελιζόλ;Θα βάλω μαλλον μια τεράστια φεγγαρόπετρα(μαλλον φεγγαρόβραχο)γύρω στα 10κιλά.Θα τον βάλω στην μέση και στα κενά του θα υπάρχουν τρύπες ωστε να βάλω τα φυτά και να κρύβονται και τα τζουλι(αν αποκτήσω τελικά).Αυτά απο ιδεες aquascape.

thanasis76 11-10-08 17:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 296284)
Η αμμωνία είναι γύρω στο 3 με 4 οπότε σταθερή.Κανονικά οταν θα αρχίσει να πέφτει θα ανεβαίνει παραληλα το no3;Εχω γεμίζει(σχεδόν)στην άμμο με κατι πράσινα(άλγη πρέπει να είναι).Μπορώ να τη καταπολεμίσω;Ηνα περιμένο να ερθουν πρώτα οι κιχλήδες που ίσως τραφουνε.Δυστυχώς μαζί με τα φυτα ήρθαν στο ενυδρείο και σαλλιγγάρια.Θα βλάψουνε τίποτα;
Τις πέτρες δεν θα ήταν ωραία ιδέα(επειδή οι πέτρες είναι πλακέ)να τις έβαζα οριζόντια και να παταγαν πάνω στην άμμο και να άφηνα μικρά κενα ωστε να βάζουν τα multi τα σαλιγγαροκάβουκα;Η να περιμένω μέχρι να βρω και άλλες στρογγυλές να τις ακουμπήσω πάνω ωστε να βάλω το φελιζόλ;Θα βάλω μαλλον μια τεράστια φεγγαρόπετρα(μαλλον φεγγαρόβραχο)γύρω στα 10κιλά.Θα τον βάλω στην μέση και στα κενά του θα υπάρχουν τρύπες ωστε να βάλω τα φυτά και να κρύβονται και τα τζουλι(αν αποκτήσω τελικά).Αυτά απο ιδεες aquascape.

τα εχεις μπερδεψει λιγο....
οταν θα πεφτει η αμμωνια θα αρχισουν να ανεβενουν τα ΝΟ2!!!!
θα αρχισουν να ανεβενουν δεν βαζουμε ψαρια ακομη...
τα ΝΟ2 θα ανεβενουν μεχρι που θα χτυπησουν κοκκινο στις μετρισεις...
καθε μερα θα μετρας και αμμωνια και θα συπμληρωνεις γιατι καθε μερα θα την τρωνε...
καπου εκει θα αρχισουν να ανεβενουν τα ΝΟ3 και να πεφτουν σιγα σιγα τα ΝΟ2...
μολις μηδενιστουν τα ΝΟ2 και εχεις μονο ΝΟ3 κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου ( 80% ) και μετρας.... λογικα θα ειναι ολα ενταξει για να βαλεις τις κιχλιδες σου..
και επιδη μπορει να κανεις 1-2 μηνες ( το πας πολυ χαλαρα ) για να βαλεις τις κιχλιδες μεσα κρατας ζωντανα τα βακτηριδια η με τροφη η με 2-3 σταγονες αμμωνια καθε μερα...
αντε να το δω τελειωμενο και τι στον κοσμο....:smt041:smt041:smt041

Σπύρος Μ 11-10-08 19:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 296308)
τα εχεις μπερδεψει λιγο....
οταν θα πεφτει η αμμωνια θα αρχισουν να ανεβενουν τα ΝΟ2!!!!
θα αρχισουν να ανεβενουν δεν βαζουμε ψαρια ακομη...
τα ΝΟ2 θα ανεβενουν μεχρι που θα χτυπησουν κοκκινο στις μετρισεις...
καθε μερα θα μετρας και αμμωνια και θα συπμληρωνεις γιατι καθε μερα θα την τρωνε...
καπου εκει θα αρχισουν να ανεβενουν τα ΝΟ3 και να πεφτουν σιγα σιγα τα ΝΟ2...
μολις μηδενιστουν τα ΝΟ2 και εχεις μονο ΝΟ3 κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου ( 80% ) και μετρας.... λογικα θα ειναι ολα ενταξει για να βαλεις τις κιχλιδες σου..
και επιδη μπορει να κανεις 1-2 μηνες ( το πας πολυ χαλαρα ) για να βαλεις τις κιχλιδες μεσα κρατας ζωντανα τα βακτηριδια η με τροφη η με 2-3 σταγονες αμμωνια καθε μερα...
αντε να το δω τελειωμενο και τι στον κοσμο....:smt041:smt041:smt041

δηλαφή πως μπορω να το στρώσω γρηγορ΄τερα;Με προσθήκη βακτηριδιων απο το αλλο ενυδρείο;

thanasis76 11-10-08 19:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 296346)
δηλαφή πως μπορω να το στρώσω γρηγορ΄τερα;Με προσθήκη βακτηριδιων απο το αλλο ενυδρείο;


ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

αν κοιταξεις το ποστ σου απο την αρχη το εχουμε πει και παρα πολλες φορες....
:D:D:D

Σπύρος Μ 12-10-08 16:42

Λοιπόν εχω βάλει τις πέτρες απο χθές και αφού κατέβασα ενα συδερένιο κάλυμα της λάμπας και σαν να σκοτείνιασε λίγο το ενυδρείο και χτειπάει πίσω το φως είναι Ε-Κ-Π-Λ-Ι-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο:D.Απο αυριο φωτογραφίες.Τοφή ρίχνω 2-3φιλαράκια ελπίζω να μπορούν να κρατούν την αμμωνία.Κατα την διάρκεια των διακωπών μου,το φίλτρο του 96λιτρου είχε χαλάσει.Η μητέρα μου αγορασε ενα αλλο αλλα δεν μπολιασε.Θα έχει στρώσει αφού λοιτουργεί με ψάρια τρεις μηνες και κάτι;Να κάνω μετρησεις και αν ναι για τι;Αυτος ήταν ο λόγος που φοβόμουν να μπολιάσω.Οσο για το μεγάλο θα μπορουσα να βάλω εναν αρκετά μεγάλο βράχο;Θα βάλω ψηλα συλικόνη ωστε ναμην αδειάσω ολο το ενυδρείο ενω θα μπει και λιγο ακόμη άμμος.Το θέλω αυτό για να έχω κατι σαν φισυκό χωρισμα ωστε το νερό να κυλάει στο άλλο μέρος του ενυδρείου.Ελπίζω να καταλαβαται τι εννοώ

crazyio 12-10-08 23:33

Εσύ καταλαβαίνεις τι θες να κάνεις ?

Σπύρος Μ 13-10-08 13:34

3 Συνημμένο(α)
Ναι εννοώ μια μεγάλη πέτρα στη μέση του ενυδρείου ωστε να σχηματίζει κάτι σσαν υφαλο.Τέλος πάντων να και φωτογραφίες

alexinio 13-10-08 13:37

Mπράβο βρε westie.
Πολύ ωραίο γίνεται.
Από ότι είδα πήρες και φίλτρο?
Τώρα μένουν τα κέλυφη.
Καλη συνέχεια!

Kisifer 13-10-08 13:47

Απίστευτο...φώτογραφία από το ενυδρείο...Καλά πάμε παιδιά.

Σπύρος Μ 13-10-08 14:05

Θα τραβήξω και με την ψηφιακή.Και εμένα μου αρέσει αν και δεν είχα ενα πλάνο και τις εβαλα τις πέτρες οπως να'ναι τελικά έγιναν ωραίες.Τώρα εχουν μείνει μονο τα καβούκια,τα φυτά,οι καλές μετρήσεις και τα μούλτις για να ακριβολογώ:D

Moutralewn 13-10-08 14:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 296701)
Θα τραβήξω και με την ψηφιακή.Και εμένα μου αρέσει αν και δεν είχα ενα πλάνο και τις εβαλα τις πέτρες οπως να'ναι τελικά έγιναν ωραίες.Τώρα εχουν μείνει μονο τα καβούκια,τα φυτά,οι καλές μετρήσεις και τα μούλτις για να ακριβολογώ:D

Καλύτερα θα ήταν να έβγαζες λίγες πέτρες προκειμένου να βάλεις περισσότερα σαλιγκάρια.

Επίσης τις πέτρες βάλτες λίγο πιο φυσικά και ατημέλητα για να ταιριάξουν καλύτερα με τα κέλυφη.

Σπύρος Μ 13-10-08 14:21

Οι φωτο δεν είναι τραβηγμένες καλά και φαίνονται εντελώς κολυμένες ενώ υπαρχουν αποστάσεις μεταξύ τους αλλά και κάτι σαν φυσκική στοά που περνά μεσα απο μερικές πέτρες.Εκει θα χωρέσουν αρκετά σαλιγγάρια.Ακομα έχω χώρο στα πλαινά.Συγουρα θα γίνουν διορθώσεις.

Moutralewn 13-10-08 15:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 296705)
Οι φωτο δεν είναι τραβηγμένες καλά και φαίνονται εντελώς κολυμένες ενώ υπαρχουν αποστάσεις μεταξύ τους αλλά και κάτι σαν φυσκική στοά που περνά μεσα απο μερικές πέτρες.Εκει θα χωρέσουν αρκετά σαλιγγάρια.Ακομα έχω χώρο στα πλαινά.Συγουρα θα γίνουν διορθώσεις.

:):) Ωραία.

Περιμένω να το δω ολοκληρωμένο για να πω γνώμη.

Καλά πας, πάντως...

Σπύρος Μ 13-10-08 19:33

Ποση αμμωνία να ρίξω για να συμπληρώσω γιατί έχει αρχίσει να πεύτει.Επιδή δεν την μορώ την αμμωνία να ρίξω τροφή;Τι ποσότητα;

thanasis76 13-10-08 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 296762)
Ποση αμμωνία να ρίξω για να συμπληρώσω γιατί έχει αρχίσει να πεύτει.Επιδή δεν την μορώ την αμμωνία να ρίξω τροφή;Τι ποσότητα;

ΟΧΙ!!!! αμμωνια να ριξεις!!!!

bisonas 13-10-08 23:24

Με την αμμωνία στα έχουμε χιλιο-πει ολοι. Οσο για τις πέτρες, αν τελικά θα βάλεις multies να ξέρεις οτι Κυρίως ζούνε στα σαλιγκάρια. Τα δικά μου μπαίνουν σπάνια στις πέτρες και καμιά φορά σκέφτομαι να τις βγάλω όλες γιατι πιάνουν ανεκμετάλευτο χώρο και να βάλλω περισσότερα σαλιγγάρια. Σου προτείνω λοιπόν να βάλεις τις πέτρες συγκεντρομένες σε ένα σημείο ωστε να έχεις οσο περισσοτερο χώρο μπορεις για σαλιγκαρια. Τις πέτρες τις βάζεις για να σπάσει η μονοτονία και όχι τόσο επειδή χρειάζονται στα multies. Καλή συνέχεια!

Tolis 14-10-08 00:18

Παράθεση:

Τις πέτρες τις βάζεις για να σπάσει η μονοτονία και όχι τόσο επειδή χρειάζονται στα multies.
Επειδη αναφερθηκε και σε αλλο ποστ κατι παρομοιο απο κανα δυο, ποιος σας τα λεει αυτα?
Η θα εχεις ενα πολυ μεγαλο ενυδρειο που ο βυθος κυριολεκτκα να βριθει απο κελυφη, οπως συμβαινει στη λιμνη:
http://www.tanganyika-cichlids.com/Voyage/650.jpg

για να εχουν τα ψαρια αρκετες επιλογες και να αισθανθουν ασφαλη απο μεσα κι απο εξω απ το ενυδρειο, η αλλιως πρεπει να εχουν πετρες οχι για να κρυβονται σ αυτες, αλλά για μια υποτυπωδη καλυψη απο εξωτερικες (εξω απο το ενυδρειο) απειλες, και για να οριοθετουν την περιοχη του ενυδρειου γενικοτερα.

Σπύρος Μ 14-10-08 13:17

Τι ποσότητα αμμωνίας;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02798 seconds with 10 queries