Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερώτηση:TANGANYIKA (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26814)

crazyio 26-09-08 18:55

ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι ...

thanasis76 26-09-08 19:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 292371)
ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι ...


ναι ναι....

Σπύρος Μ 27-09-08 16:23

Λοιπόν αγόρασα τα πάντα(σχεδόν) σήμερα.Πηρα eheim 2213 1λίτρο substract pro τεστ βαλιτσάκι της jbl(θα αγοράσω και τεστ gh που δεν είχε την δευτέρα) 15κιλά λευκή αμμο.Οσο για το κατάστημα πήγα σε ενα εξερετικό με ελάχιστες εξερέσεις.Αυτές οι εξερέσεις αναφερόντουσαν στο στρώσιμο οπου ο πωλητής μου είπε(είσαι πολυ οικολογικός.Τα τσιγάρα που καπνίζουμε,τις καθημερινές μεταφορές με τα αυτοκίνητα,τα δάση που καιμε και 1002 ακομα τι χειρότερο θα είναι να ταλεπωρήσεις ενα χρυσόψαρο αντι να μετρας ολη μέρα πόση αμμωνία με την σύριγγα να ρίξεις).Πείτε μου ρε παιδιά πως στρώσω;Σε λίγο θα το γεμίσω με νερο.Να κάνω απο την αρχή μετρησεις;Τι να ρίξω μέσα(sera nitritek,αμμωνία,αντιχλώριο;);Την αμμο την έπλυνα 15κιλά χρειάστηκα τελικά ασβεστολιθηκή.Μου είπε πως για ανεβάσεις τις τιμές του ph μπορώ να ρίχνω ενα σκευασμα την eheim(νομίζω) και το ανεβάζει.Τα σαλιγγαρια ήταν μικρά και γεματα άμμο.Να τα βράσω(τα βρήκα σε ενα βουνό)ειναι άδεια όμως.Ευχαριστώ αν έχεται να μου πρωσθέσετε τίποτα πείτε μου

Moutralewn 27-09-08 19:58

Αρχικά στήσε το φίλτρο ως εξής: Θα βάλεις αρχικά Ενυδρειακό υαλοβάμβακα (filter wool), μετά βάλε ενεργό άνθρακα (για μερικές μέρες) προκειμένου να τραβήξει ό,τι "βλαβερό" μπορεί να υπάρχει στο νέο υπόστρωμα και τα κέλυφη. Κατόπιν βάλε υλικά για μηχανικό φιλτράρισμα (σφουγγάρια ή άλλο μηχανικό υλικό) και τέλος βάζεις το βιολογικό υλικό (substrat pro). Αυτά θα μπουν με σειρά είσοδος προς έξοδο. Δηλαδή...

Είσοδος νερού στο φίλτρο απο ενυδρείο
Filter Wool
Εν. άνθρακας (προεραιτικά)
Μηχανικό υλικό
Βιολογικό υλικό
Έξοδος νερού προς ενυδρείο

Την άμμο, την πλένεις καλά και την βάζειςστο ενυδρείο. Τα έλυφη αφού τα καθαρίσεις απο βρώμα κλπ, τα ξεπλένεις καλά, τα βράζεις (όχι πολύ βράσιμο για να μην σου σπάσουν) και τα ρίχνεις μέσα επίσης.

Όσον αφορά το στρώσιμο, είναι καθαρά δικό σου θέμα. Ο καλύτερος τρόπος και πιο σίγουρος είναι με αμμωνία και συνεχείς μετρήσεις. Τώρα, αν θες να ρίξεις μέσα κανα χρυσόψαρο και να στρώσεις ταλαιπωρόντας το και κατόπιν αν τα καταφέρει τελικά και επιζήσει.... τί το κάνεις το ταΐζεις σε καμια γάτα;
Μιας και να το χαρίσεις θα είναι δύσκολο να το δώσεις. Είτε σε χομπύστα, είτε σε μαγαζί.
Είναι καθαρά ηθικό ζήτημα.

Όσον αφορά τις τιμές, θα πρότεινα να μην ρίξεις μέσα ότι χημικό. Δεν ξέρεις τί μπορεί να προκαλέσει και πόσο σταθερότητα θα προσφέρει μιας και μιλάμε για ένα μικρό σύστημα όπου η διατήρηση σταθερότητας είναι δύσκολο.
Προσάρμοσε στο aquascaping σου μερικές ασβεστολιθικές πέτρες και, ανάλογα με τις μετρήσεις, προσθέτεις και λίγο σπασμένο κοράλλι στο φίλτρο και/ή λίγο μαγειρική σόδα για να ανεβάσεις κατά κύριο λόγο το ΚΗ και λίγο ίσως το pH.

thanasis76 27-09-08 20:16

θα σου πω την γνωμη μου και αν θελεις το κανεις..
εγω το εστρωσα με αμμωνια και εκτος οτι δεν ταλαιπορησα κανενα ψαρακι να ξερεις οτι με την αμμωνια κανεις το τελειο στωσιμο....
απλα θελει υπομονη στον χρονο μεχρι να στρωσει...:D:D

Σπύρος Μ 28-09-08 11:27

Σήμερα έκανα μέτρηση στο ph και αμμωνία.PH είχα 7.5 με 7.8 και αμμωνία 0,30(κάπου εκεί(ανοιχτο κίτρινο).Έριξα μόνο 6-7 δισκία τροφής για πλέκο δεν έχω ρίξει ακόμα αμμωνία γιατί πρώτον φοβάμαι μην πάθω τίποτα και 2ον να μην βάλω περισσότερη.Το φίλτρο του 96λιτρου εχει μόνο σπόγγο.Να μπολιάσω;Όσο για τον ενεργό ανθρακα τον είχα τοποθετήσει κάτω κατω.Πρέπει αναγκαστικά να τον βγάλω;Θα βάλω φωτο σε λίγο

george 28-09-08 11:37

http://www.eheim.de/eheim/images/faq/FM_2213.JPG

Σπύρος Μ 28-09-08 11:48

3 Συνημμένο(α)
fotos!!!

Σπύρος Μ 28-09-08 12:13

Οι σωλήνες θα καλυφθούν απο βαλισνερίες ή ανούμιες.Κανένα ειδος που να τεροιάζει με μουλτι(εκτος των julido)υπάρχει;Ρωτάω απο τωρα για να τα προπαραγγείλω.Μου αρέσουν και τα occelatus

Tolis 28-09-08 12:23

Στα λιτρα αυτα αυστηρα ενα ειδος.

Σπύρος Μ 28-09-08 12:47

Δηλαδή δεν μπορώ να βάλω ψάρια που να μένουν σε πέτρες οπως τα τζούλι;Το έχουν κάνει αρκετοί.Τωρα διάβασα πως τα occelatus είναι για κοχύλια και αυτά.Μηπως γι'αυτό το λες;Γιατι σε παλεότερο ποστ μου μου είχες προτείνει συνδιασμό πέτρας με κοχυλιού.Νερο να αλλαζω κάθε μέρα τώρα που το ενυδρείο στρώνει;Τελικά το 2213 ειναι εκπληκτικό και σούπερ αθόρυβο.

Moutralewn 28-09-08 13:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 292723)
Δηλαδή δεν μπορώ να βάλω ψάρια που να μένουν σε πέτρες οπως τα τζούλι;Το έχουν κάνει αρκετοί.Τωρα διάβασα πως τα occelatus είναι για κοχύλια και αυτά.Μηπως γι'αυτό το λες;Γιατι σε παλεότερο ποστ μου μου είχες προτείνει συνδιασμό πέτρας με κοχυλιού.

Στα λίτρα σου δεν μπορείς να βάλεις άλλο είδος. Μόνο τα multies.

Τα occelatus, κατ'εμέ θέλουν 120 λίτρα μόνα τους μιας και είναι άκρως επιθετικά.

Όσον αφορά κάποιο μικρό είδος julido, θα μπορούσες να βάλεις οριακά ένα ζευγάρι μαζί με ένα μικρό χαρεμάκι multies σε 120 λίτρα με 1μ μήκος.

Οπότε μια όμορφη κοινωνία απο multies είναι υπεραρκετή.

Σπύρος Μ 28-09-08 14:07

Τι γνώμη έχεται για τα Neolamprologuscaudopunctatus? Μόλις τα είδα στο ιντερνετ μου άρεσαν.Μπορείτε να μου πείτε λίγογια το aquascape που θέλουν;Καμμια σύγκρισημε μουλτι?Ευχαριστώ!!!Οσο για τις αλλαγές νερού κατα τη διαρκεια του στρωσίματος.Καθε μέρα το 30%?

georgetax 28-09-08 17:04

δύσκολο ψάρι και ιδιαίτερα για αρχάριους.
και τα 120 λιτ. οριακά για 1 ζευγάρι

δες ΕΔΩ

είχα επιτυχημένες γέννες αλλά μέχρι μια μέρα που τα πήρε ο αρσενικός και τα κατέστρεψε όλα

δοκίμασε τα multi και δεν θα χάσεις όσοι τα έχουν δοκιμάσει δεν έχασαν.
και τα έχουν ευχαριστηθεί πολύ.σε ένα χρόνο από τώρα θα έχεις μια μεγάλη και όμορφη αποικία

Σπύρος Μ 28-09-08 17:55

Πριν απο λίγο διάβασα γι'αυτά και το κατάλαβα.Οπότε πάμε με neolamprologus multifasciatus

crazyio 28-09-08 18:18

οικολογικός είσαι ?? καλή φάση .... :D
Με την αμμωνία δεν θα πάθεις τίποτα εκτός και αν πας και βάλεις την μύτη σου μέσα στο μπουκαλάκι ....
με μερικές σταγόνες στο ενυδρείο δεν έπαθε κανείς τίποτα ...
γέμισε το ενυδρείο μέχρι το καπάκι για να μην φαίνεται έτσι άσχημη η στάθμη του νερού .. ίσως έχει και ένδειξη μέχρι που να το γεμίσεις στην γυάλα ...

Σπύρος Μ 29-09-08 13:59

Δέν νομίζω να έχει ενδειξη αλλα θα το ψιλόσω λίγο ακόμα.Το ενυδρείο εχει καθαρήσει εντελώς το απογευμα αν προλάβω θα βάλω αμμωνία για 100λιτρα.Αμμωνία δεν βάζουν και στους αρση-βαρίστες και στους μποξερς(νομίζω) να μυρίσουν(οχι καθαρή) γιατί κατι παθαίνουν και παίζουν πιο δυνατα;
-------------------------
Aνεβασα την στάθμη ακόμα και δεν φαίνεται σχεδόν.Το ενυδρείο εχει καθαρίσει και το πιο αντιαισθητικό είναι τα χάπια των πλέκο που τα εριξα να παράγω αμμωνία αλλα εχουν απλοθεί στην άμμο.Μπορώ να τα βγάλω(έχουν γίνει σκόνη).Μπορείτε να μου πείτε ποσα(mg) να ρίξω για 100λίτρα νερού(είναι παραπάνω τα καθαρά αλλά καλύτερα να βάλω λιγότερη);Γυρω στα 20mg ειναι καλά;Πως θα τα μετρήσω;Η αμμωνία είναι σε ενα μπουκάλι ειδικό 1 λίτρου.Πως θα καταλάβω πόση έριξα.Υπαρχει κύνδυνος για τα χέρια μήπως πέσει;Αυτά:D

xontros 29-09-08 14:13

Καλημέρα! Και καλή αρχή με το φρεσκογεμισμένο ενυδρείο! :smt041

Με την αμμωνία θα πρέπει να πειραματιστείς.. Θα χρειαστεί να ρίξεις τόση ώστε να μετράς με το τεστάκι σου NH4=περίπου 3 έως 5mg/lt.. Το πόση, εξαρτάται από την περιεκτικότητα του διαλύματος που αγόρασες.. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά τι λέει πάνω? (και θα σου κάνω πράξεις να σου πω ακριβώς..)

Υ.Γ. Αφενός δε χρειάζεται να βουτήξεις τα χέρια σου μέσα, αφεταίρου, δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα.. Καλό πλύσιμο μετά τα χέρια σου, και μη φοβάσαι τίποτα..

Σπύρος Μ 29-09-08 14:24

Λοιπόν: ΑΜΜΩΝΙΑ ΥΔΑΤΙΚΟ ΔΙΑΛΥΜΜΑ
ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ:ΙΣΠΑΝΙΑ
ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ(αυτο πρέπει να σε ενδιαφέρει)NH3 27% - 30% n/w
Xρηση εξωτερική
Να διατηρειται σε καλά κλεισμένα δοχεία κατω των 25βαθμών
Λεει να φωράω και γάντια.Να βάλω μιας χρήσεως χειρουργικά ή κατι πιο χοντρα πλαστικά κίτρινα που είναι για τις χλορίνες;Μάσκα να πάρω(απο εκεί που πουλάν τα λιπάσματα;

xontros 29-09-08 14:47

Είμαι πηγμένος εδώ, και μπορεί να έχω μπερδέψει τίποτα δεκαδικά.. Αν δεν κάνω λάθος, ξεκίνα με 1ml από το διάλυμα αυτό (μέτρησέ το με σήριγγα, ή με το δοσομετρικό σωλήνα από κάποιο υγρό τεστ που πιθανώς έχεις).. Ρίξ'το στο ενυδρείο, περίμενε μερικά λεπτά να κυκλοφορήσει το νερό και να διαλυθεί, και μέτρα αμμωνία.. Και πες αποτελέσματα..

Δε θέλει ούτε γάντια ούτε τίποτα.. Με λίγη προσοχή δε θα το αγγίξεις καθόλου!

Σπύρος Μ 29-09-08 14:50

Παντως το μόνο σύγουρο οτι θα ανέβει η πίεση μου κατα την διάρκεια που θα την ρίχνω.Οπότε 1ml.Θα το ρίξω με σύριγγα ωστε να το τραβήξω καλα κι'ολας.Την σύριγγα την πετάω ή μπορώ να την καθαρίσω;

Πάνος 29-09-08 14:54

westie δεν ειναι τοσο τοξικη η αμμωνια ωστε να διαβρωσει και το πατωμα του σπιτιου σου....δε πιστευω να εισαι επηρρεασμενος απο τα "alien"...
με λιγη προσοχη ουτε γαντια θελει...ουτε να πεταξεις τη συριγγα...ξεπλυνε την με νερο μετα αλλα να την εχεις τη συγκεκριμενη για αυτη τη χρηση....

xontros 29-09-08 14:54

Μην την κάνεις τίποτα γι'αρχή.. Μπορεί να χρειαστεί να ρίξεις περισσότερο.. (π.χ. άλλο ένα ml.. εξαρτάται από τα αποτελέσματα της μέτρησης..)

Μετά, την ξεπλένεις και την ξαναχρησιμοποιείς όποτε χρειαστεί!

Υ.Γ. Δε θα πάθεις τίποτα λέμε! Όταν πηγαίνεις τουαλέτα, φοράς γάντια για να μήν έρθεις σε επαφή με την αμμωνία που περιέχουν τα ούρα σου? :D

Σπύρος Μ 29-09-08 15:07

E δεν πιστευω οτι είναι τόσο τοξικά και να περιέχουν τοσση αμμωνία
Αν και το είχα σκευτεί και είχα συνδυάσει στο νου μου ουρα->ενυδρείο->στρώσιμο.Αλλα είπα ας μην το παω στα ακρα

PascM 29-09-08 15:08

Περισσότερη έχουν.

Σπύρος Μ 29-09-08 15:14

Τώρα κατάλαβα την χρησιμότητα του καζανακίου για το ψιλο.Ευτυχώς που το τράβαγα τόσσα χρόνια.Ευχαριστώ.Μόλις έμαθα κάτι αρκετά χρήσιμο μετά απο 7ωρες στο σχολείο:D

xontros 29-09-08 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 293038)
Αν και το είχα σκευτεί και είχα συνδυάσει στο νου μου ουρα->ενυδρείο->στρώσιμο.Αλλα είπα ας μην το παω στα ακρα

:D:D:D

Πάνος 29-09-08 15:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 293043)
Τώρα κατάλαβα την χρησιμότητα του καζανακίου για το ψιλο.Ευτυχώς που το τράβαγα τόσσα χρόνια.Ευχαριστώ.Μόλις έμαθα κάτι αρκετά χρήσιμο μετά απο 7ωρες στο σχολείο:D

westie...σε παω!!!:D

Σπύρος Μ 29-09-08 16:17

Νέες φωτογραφίες μεδιάφανο νερό.http://img101.imageshack.us/img101/1088/dsc00007wb0.jpg

http://img101.imageshack.us/img101/6097/dsc00009km2.jpg

Υ.Γ:Και εγώ σας πάω:D

xontros 29-09-08 16:24

Με την αμμωνία τι έγινε τελικά? Καλά τα υπολόγισα? :confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03432 seconds with 10 queries