Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Κατασκευη ξυλινου ενυδρειου... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43576)

thanasis76 17-09-10 19:42

9 Συνημμένο(α)
καλησπερα σε ολους. σημερα ηταν η σειρα να φτιαξω τα καπακια του ενυδρειου και βγηκαν πολυ ομορφα...:D:D
υλικα....
πιχακια 30χ10
καρφοτικο συνδετηρων
συνδετηρες
χερουλια

thanasis76 17-09-10 19:43

5 Συνημμένο(α)
.....

Giorgos 18-09-10 00:10

Μ' αρεσεις! :smt023

Γιώργος Κ 18-09-10 00:18

Ωραιο φαινεται ... χαρας το κουραγιο σου!! :p:smt041:smt041:smt041

Μια χαζη ερωτηση μια που δεν εχω ιδεα απο ξυλινα ενυδρεια! Το μπροστινο τζαμι -λογικα θα το εχεις απο μεσα απο οτι καταλαβαινω ... πως θα το περασεις? Απο πανω με τις κοντρες δυσκολο το βλεπω ... απο μπροστα παλι δυσκολο ... :smt120:D:smt120

Γιαννης Μ5 18-09-10 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 481953)
Ωραιο φαινεται ... χαρας το κουραγιο σου!! :p:smt041:smt041:smt041

Μια χαζη ερωτηση μια που δεν εχω ιδεα απο ξυλινα ενυδρεια! Το μπροστινο τζαμι -λογικα θα το εχεις απο μεσα απο οτι καταλαβαινω ... πως θα το περασεις? Απο πανω με τις κοντρες δυσκολο το βλεπω ... απο μπροστα παλι δυσκολο ... :smt120:D:smt120


Ρε Γιωργο απο το στομα μου το πηρες.Και εγω την ιδια απορια εχω....Παντως Θαναση πολυ καλη δουλεια.:)

kwstas_original 18-09-10 00:24

Το ρωτησα και εγω νωριτερα και επιμενει πως θα το περασει απο μπροστα!
Αφηστε τον να δουμε!!:D
Μου αρεσει που κανεις μια μια τις δουλειες ρε, τι σε πειραζε να εκανες τα καπακια μετα τον πολυεστερα και μετα το τζαμι?
Ηδη αναποδια βλεπω:D ασε που το εχεις κανει σαν πατζουρι:D:D:D

Γιώργος Κ 18-09-10 00:35

Λογικα το τζαμι θα ειναι αρκετα μεγαλυτερο σε πλατος και μηκος ... αν ηταν 1 απο τις 2 διαστασεις να πω ενταξει ... αλλα δυσκολο το βλεπω ... :rolleyes:

Πάνος 18-09-10 01:19

θαναααααασηηηη...εχει χαλασει το παντζουρι μου..ποτε θα ερθεις?? :D

μπραβο φιλε!!!

thanasis76 18-09-10 06:37

ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια, και μερικα σκατοπαιδα πιο πανω!!!!
οι δουλειες μπορει να ειπα οτι πανε με την σειρα και ετσι ειναι, τωρα ειμαστε στην ξυλια... οταν θα πιασουμε τον πολυεστερα δεν θα εχω να μετραω και να κοβω ξυλα... οσο για το τζαμι, ισως και να μπει
απο πανω:D:D:D:D
δεν σας εχω πει πως κανω και μαγικα... :smt041:smt041
ασχετα με την πλακα απο εμπρως θα μπει το τζαμι...
εσυ κωστα δεν επρεπε να αναρωτιεσαι... για ξαναδες τα λινκ που μου ειχες δωσει... μαλλον δεν τα εχεις μελετησει καλα...:smt084:smt084

thanasis76 18-09-10 12:37

3 Συνημμένο(α)
τι κανετε??? ελπιζω να ειστε ολοι καλα...
Σαββατο σημερα και οι εργασιες λιγες... οχι οτι εχουν μεινει και πολλες ακομα...
σημερα εγινε ενα γενικο τσεκ απ για να δω τι εχει μεινει...
εκανα τις τρυπες για την επιστροφη του νερου απο το φιλτρο στο ενυδρειο, και την τρυπα για να βγουν τα καλλωδια και η σωλινα για τις αλλαγες νερου...:D:D:D
απο Δευτερα ξεκιναω ενα καλο τριψιμο ολο το ενυδρειο και κανω ερευνα αγορας για πολυεστερα και φως ενυδρειου...:smt041:smt041

giannisqq 18-09-10 15:24

με λιγα λογια θαναση σημερα δεν εκανες τιποτα:D:D:Dαντε θελουμε να το δουμε γεματο!!!αυριο παλι:rolleyes::rolleyes:

POURITANOS 18-09-10 15:57

Εγώ γιατί δεν βλέπω αρκετό χώρο ώστε να μπούνε φωτιστικά μέσα στην δεξαμενή.:confused:
Εκτός και αν μπουν Λεντάκια. :p

Τα καπάκια (κομμάτια από παντζούρι :smt040 ) έχεις υπολογίσει να έχουν κάποιο μικρό κενό ώστε να μπορέσεις να τα στρώσεις μερικά χεριά βερνίκι η τα έχεις τελειώς φιξ.:confused:



Χαρά στο κουράγιο σου.
Και καλή συνεχεία.

thanasis76 18-09-10 16:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 482134)
με λιγα λογια θαναση σημερα δεν εκανες τιποτα:D:D:Dαντε θελουμε να το δουμε γεματο!!!αυριο παλι:rolleyes::rolleyes:

ναι σαν εργασιες εχεις δικιο, χαχαχαχα αλλα... καμια φορα το να μην κανεις τιποτα ειναι καλο, γιατι σκεφτεσαι και μελετας πιο σωστα...:D:D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 482163)
Εγώ γιατί δεν βλέπω αρκετό χώρο ώστε να μπούνε φωτιστικά μέσα στην δεξαμενή.:confused:
Εκτός και αν μπουν Λεντάκια. :p

Τα καπάκια (κομμάτια από παντζούρι :smt040 ) έχεις υπολογίσει να έχουν κάποιο μικρό κενό ώστε να μπορέσεις να τα στρώσεις μερικά χεριά βερνίκι η τα έχεις τελειώς φιξ.:confused:



Χαρά στο κουράγιο σου.
Και καλή συνεχεία.

εχετε φαγωθει με τα πατζουρια.. χαχαχαχαχα αλλα δεν εχετε αδικο. οταν ομως βαφτουν μαυρα, θα χαθει το χρωμα του ξυλου και του πατζουριου...:D:D
για φωτισμο εχω στο μυαλο μου 2-3 λυσεις αλλα το εχω σκεφτει απο την αρχη αυτο, και η κατασκευη δεν πηγε στην τυχη ετσι...
περιμενω τιμες για λεντ, μαλλον κατι τετοια θα μπει...

Πάνος 18-09-10 19:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 482177)
εχετε φαγωθει με τα πατζουρια.. χαχαχαχαχα αλλα δεν εχετε αδικο. οταν ομως βαφτουν μαυρα, θα χαθει το χρωμα του ξυλου και του πατζουριου....

ααα...ωραια...θα εχεις μαυρα παντζουρια!! :D

posidwnas 18-09-10 19:59

Βάψε το ενυδρείο άσπρο και κάνε τα παντζούρια μπλε... :D :D :D

Σαν ελληνικό νησί , αααα μην ξεχάσεις τον ανεμόμυλο στη διακόσμηση

Krisos 18-09-10 21:11

..ωραια προσπαθεια! :) :) ...μολις το βαρεθεις φερε 'το σε μενα να βαλω κανεναν κο Ψάριιιιιι! ;)

thanasis76 19-09-10 00:08

βρε οτι και να λετε για τα πατζουρια μου, δεν με νοιαζει... :grin::grin:
μη δω μονο κανενα καπακι ιδιο... μαυρο φιδι που σας εφαγε...:D:D

Γιώργος Κ 19-09-10 00:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 482299)
μη δω μονο κανενα καπακι ιδιο... μαυρο φιδι που σας εφαγε...:D:D

Ελπιζω στο δικο μου να μη τα κανεις ιδια :D:D:D:D:smt047:smt082

Σιγα μη μου τη γλυτωσεις ... :rolleyes:

halvas69 19-09-10 00:28

Μπράβο Θανασάκη καλά το πας :)

Τα παντζούρια σου ρε φίλε τύφλα να έχει η Alumil !!!

thanasis76 19-09-10 00:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 482303)
Ελπιζω στο δικο μου να μη τα κανεις ιδια :D:D:D:D:smt047:smt082

Σιγα μη μου τη γλυτωσεις ... :rolleyes:


ενυδρεια μονο με την υπογραφη μου ( που ειναι τα πατζουρια ) και αφου δεν σας αρεσει η υπογραφη μου... φτιαχτε μονοι σας...:D:D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 482306)
Μπράβο Θανασάκη καλά το πας :)

Τα παντζούρια σου ρε φίλε τύφλα να έχει η Alumil !!!


αντε ρε φιλε αργησες... μου ελειπε κατι και ηταν
και το δικο σου σχολιο....:D:D

κωλοπαιδα ολα....:smt075:smt075:smt075

halvas69 19-09-10 00:55

Κόπροι παιδί μου, κόπροι σου λέω.

thanasis76 21-09-10 19:08

5 Συνημμένο(α)
καλησπερα παιδια...
το ενυδρειο εχει φτασει στην φαση του πολυεστερα και καλο ειναι να δειξω τι χρειαζομαστε...
στις φωτο δεν ειναι και μια σιριγγα που χρειαζομαστε για να μετρησουμε τα γραμμ. του σκληρυντη...

thanasis76 21-09-10 19:11

4 Συνημμένο(α)
αυριο το ενυδρειο θα μεταφερθει στην εξοχη για να περαστει ο πολυεστερας...
χθες και σημερα περασα το υαλουφασμα ( δικος μου τροπος να περναω πολυεστερα :D:D)

paco 21-09-10 19:16

Θαναση χρειαζεσαι ενα ακομη ρολακι σαν φαρδη σπειρωμα ειναι για να πατας την τριχα με τον υγρο πολυεστερα να μην μενουν φυσαλιδες
μην ξεχασεις διαλυτικο νιτρου για ξεπλυματα
καλη συνεχεια καλα το πας

thanasis76 21-09-10 19:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 483282)
Θαναση χρειαζεσαι ενα ακομη ρολακι σαν φαρδη σπειρωμα ειναι για να πατας την τριχα με τον υγρο πολυεστερα να μην μενουν φυσαλιδες
μην ξεχασεις διαλυτικο νιτρου για ξεπλυματα
καλη συνεχεια καλα το πας

μου το ειπε στο χρωματοπολειο αλλα τις προηγουμενες φορες με το ρολο το πιεζα, λες να το παρω?? ειναι πιο ευκολο???

paco 21-09-10 19:24

η μαστορια στον πολυεστερα ειναι οταν τον στρωνεις να μην μενει αν γινεται καθολου φυσαλιδα οποτε μονο με αυτο το ρολακι το καταφερνεις
οχι πολυ καταλυτη αν εχει θερμοκρασια 30 και πανω βαθμους το κοντρα πλακε παιρνει φωτια
μελιγοτερο καταλυτη στεγνωνει πιο αργα αλλα προλαβενεις να το δουλεψεις πιο ευκολα

thanasis76 21-09-10 19:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 483288)
η μαστορια στον πολυεστερα ειναι οταν τον στρωνεις να μην μενει αν γινεται καθολου φυσαλιδα οποτε μονο με αυτο το ρολακι το καταφερνεις
οχι πολυ καταλυτη αν εχει θερμοκρασια 30 και πανω βαθμους το κοντρα πλακε παιρνει φωτια
μελιγοτερο καταλυτη στεγνωνει πιο αργα αλλα προλαβενεις να το δουλεψεις πιο ευκολα

ναι για τις φυσαλιδες το ξερω, εκει ειναι ολη η δουλεια, καταλυτη θελει στο κιλο 10γρμ.
στο κοντρα πλακε ανεβαζει τοσο πολυ??? δεν το ηξερα...
οποτε αυριο παω να παρω και το σιδερενιο ρολουδακι να μην παιδευομαι...:D:D

paco 21-09-10 19:37

στο κοντρα πλακε ανεβαζει τοσο πολυ??? δεν το ηξερα...

το καλοκαιρι εκανα μια κατασκευη στα στεγανα ενος σκαφους και εχτισα με κοντρα πλακε
ενω το ηξερα εριξα περισσοτερο καταλυτη για να στεγνωσει γρηγορα
στο 10λεπτο αρχισε και εβγαζε καπνους
απλος βουλωνα τις τρυπες που εβγαινε ο καπνος με υγρο πολυεστερα

thanasis76 21-09-10 19:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 483301)
στο κοντρα πλακε ανεβαζει τοσο πολυ??? δεν το ηξερα...

το καλοκαιρι εκανα μια κατασκευη στα στεγανα ενος σκαφους και εχτισα με κοντρα πλακε
ενω το ηξερα εριξα περισσοτερο καταλυτη για να στεγνωσει γρηγορα
στο 10λεπτο αρχισε και εβγαζε καπνους
απλος βουλωνα τις τρυπες που εβγαινε ο καπνος με υγρο πολυεστερα

δεν θελω να σε φανταστω να βγαζει καπνο ο πολυεστερας και να εισαι εκει... :(:(:(
ασχολεισαι με τον πολυεστερα η σαν χομπι???

paco 21-09-10 20:14

ασχολουμε με τα πολυεστερικα σκαφοι χρονια λογο δουλειας(σχολη θαλασιων σπορ) τα διορθωνουμε μονοι μας γιατι κοβουν κολ... τα μαστορια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02833 seconds with 10 queries