Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Τα ψαρια δεν νιωθουν πονο..... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29657)

Πάνος 29-01-09 23:50

μετα οι γυναικες παραπονιουνται....αφησατε το ψαρεμα γυναικων και πιασατε τα σκοινια και τα υποβρυχια αεροβολα...το "greek kamaki" αλλη εννοια ειχε καποτε...:rolleyes:

Raven 29-01-09 23:53

Μα γι αυτο τκανουμε ρε συ...απο τοτε που βγηκε το aids πεθανε και το greek καμακι.
Δεν εχεις ακουσει που λενε : " αφου δεν...που δεν..., δε πας κανα ψαρεμα";:smt033

Πάνος 29-01-09 23:57

Αλεξανδρε ειπες πως οταν ερθεις θα παμε για ψαρεμα....:confused:..ηθελες να μου πεις κατι ευγενικα??

αχαχαχαχαχχχα...:smt033

Raven 30-01-09 00:11

Φυλαγε τα...νωτα σου. Και κρυβε λεξεις..:smt112

sifnos 30-01-09 00:16

εμ δε σου αρεσε η κατηγορια ψαρεμα τωρα λεω να ανοιξουμε μια που θα λεγετε....
Αφροδίσια και σεξουαλικος μεταδιδομενα νοσηματα:D:D

Πάνος 30-01-09 00:25

ααα εδω θα εχω ενεργητικη συμμετοχη λογω επαγγελματος....ο χαλβας θα εχει οπως παντα παθητικη...:D

delta66 30-01-09 00:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 327841)
φανταζεσαι σε φορουμ για ενυδρεια..κατηγορια "ψαρεμα"???:smt100

Ναι, εκει θα δινετε οδηγιες πως να πιανετε ενα ψαρι απο το ενυδρειο με καλαμι αντι παγιδα :D
και αντι για φακη, riccia, Pistia stratiotes, Limnobium laevigatum θα εχετε στα ενυδρεια σας, φελους με αγκιστρια να επιπλεουν :D

nashty11 30-01-09 00:38

Εγώ πάντως το gab το γνώρισα από forum για ψάρεμα:D Αλλά παράκτιο όχι ψαροτούφεκο...

N4505 30-01-09 00:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 327841)
φανταζεσαι σε φορουμ για ενυδρεια..κατηγορια "ψαρεμα"???:smt100

Και από κάτω κατηγορία: "συνταγές με θαλασσινά" :D

Nikos! 30-01-09 01:52

Να ρωτησω και εγω τωρα κατι που το εχω απορια...Τα χταποδια οταν πεινασουν τρωνε τα πλοκαμια τους...Οταν το κανουν δεν πονανε??

Raven 30-01-09 02:12

Για τα ψαρια λεγαμε αν νοιωθουν πονο.Τα χταποδια ειναι μαλάκια (εβαλα τονο εδω..:D) και εχουν πρωτογονο νευρικο συστημα.

Nikos! 30-01-09 02:34

Δηλαδη αυτα δεν πονανε??

Raven 30-01-09 02:37

Ειλικρινα δεν γνωριζω, αλλα ισως εχουν αλλους μηχανισμους που εμεις δεν κατανοουμε.:rolleyes:

gaia 30-01-09 08:12

Σύμφωνα με κάποιες μελέτες το χταπόδι έχει ιδιαίτερα έντονη την αίσθηση του πόνου , γι' αυτό σε περίπτωση σύλληψής του κάνουμε άμεσα ευθανασία.

Πάντως πιστεύω ότι απέχουμε πάρα πολύ από το να συναισθανθούμε τα Ζώα και μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε για το αν , πόσο και τι νιώθουν .

Ως ψαροντουφεκάς κι εγω , έχω κάνει πολλές συζητήσεις με την "ψαροπαρέα" επί του θέματος , προσπαθώντας να μειώσουμε τις τύψεις μας.

mariannos 01-02-09 14:25

Για σας και παλι. Περιμένα αύτες τις αντιδράσεις από το Forum. Φυσικά αύτα διάβασα αυτά είπα [περιόδικο ψαρεμα τεύχος Νο-129 και σελίδα 86]. Φύσικα το άρθρό απότελείται από τέσσερεις σελίδες, και σκίτσα από τον εγκέφαλο και την σποντιλική στύλη ανθρώπου και ψάριου, και παραπόλες αποδείξεις γι αυτό το θέμα. Σίγουρα καμία μελέτη δεν είναι 100% απολύτη, όμως πολλοί εδώ μέσα θεοποίουν τα ψάρια και τα βάζουν ένα με τον άνθρωπο, και ας είναι αρκετά κάτω στην αλύσιδα της αξελίξεις των είδων. Οπως και να έχει, προσωπικά εμενα με σύμφέρει αυτή η θεωρεια, γιατί εκτός το ότι μου αρέσει να τα βλέπω μέσα στον ενυδρείο, θέλω και να τα νιώθω στην άκρη της μισινέζας μου ή να τα βλέπω να σπαρταράνε στην βέργα του ψαροτούφεκου μου. Και σε τελική ανάλυση ποτέ δεν θα μαθούμε την αλήθεια, γιατί? ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΨΑΡΙΑ αλλά ανθρώποι.

Φιλικά,

Μαριάννος

Strahos 01-02-09 14:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariannos (Μήνυμα 328691)
όμως πολλοί εδώ μέσα θεοποίουν τα ψάρια και τα βάζουν ένα με τον άνθρωπο,

Μαριάννος

έτσι όπως το λες αυτό σημαίνει ότι ο άνθρωπος είναι θεός :rolleyes:
Πολλοί πιστεύουν ότι ο άνθρωπος δεν είναι ζώο και διαχωρίζεται από αυτά. Η αλήθεια είναι όμως ότι πρόκειται για ζώο όπως όλα τα άλλα, απλά έχει τον υψηλότερο δείκτη νοημοσύνης πάνω σε αυτόν τον πλανήτη, αυτή τη στιγμή. Κατά τα άλλα είμαστε το ίδιο ακριβώς πράγμα και ότι ισχύει για μας, ισχύει και για τα υπόλοιπα ζώα (αισθήσεις, συναισθήματα, ένστικτα, ανάγκες, θνησιμότητα, πόνοι, απολαύσεις κτλ...) Δεν είναι θεοποίηση, ούτε υπερβολή. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι είμαστε η 11η και τελευταία ανθρωπίδα και οι προηγούμενες ήταν πολύ λιγότερο έξυπνες...

aquaman 01-02-09 17:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariannos (Μήνυμα 328691)
...Και σε τελική ανάλυση ποτέ δεν θα μαθούμε την αλήθεια, γιατί? ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΨΑΡΙΑ αλλά ανθρώποι.

Μην είσαι τόσο σίγουρος (για το ότι δεν θα μάθουμε ποτέ την αλήθεια). Οι επιστήμες (βιολογία, νευρολογία, functional MRI και ένα σωρό άλλα) προχωρούν κάθε μέρα. Παλιά πίστευαν ότι ποτέ δε θα μπορούσε να πετάξει σώμα βαρύτερο από τον αέρα....

in the pond 02-02-09 11:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariannos (Μήνυμα 328691)
Για σας και παλι. Περιμένα αύτες τις αντιδράσεις από το Forum. Φυσικά αύτα διάβασα αυτά είπα [περιόδικο ψαρεμα τεύχος Νο-129 και σελίδα 86]. Φύσικα το άρθρό απότελείται από τέσσερεις σελίδες, και σκίτσα από τον εγκέφαλο και την σποντιλική στύλη ανθρώπου και ψάριου, και παραπόλες αποδείξεις γι αυτό το θέμα. Σίγουρα καμία μελέτη δεν είναι 100% απολύτη, όμως πολλοί εδώ μέσα θεοποίουν τα ψάρια και τα βάζουν ένα με τον άνθρωπο, και ας είναι αρκετά κάτω στην αλύσιδα της αξελίξεις των είδων. Οπως και να έχει, προσωπικά εμενα με σύμφέρει αυτή η θεωρεια, γιατί εκτός το ότι μου αρέσει να τα βλέπω μέσα στον ενυδρείο, θέλω και να τα νιώθω στην άκρη της μισινέζας μου ή να τα βλέπω να σπαρταράνε στην βέργα του ψαροτούφεκου μου. Και σε τελική ανάλυση ποτέ δεν θα μαθούμε την αλήθεια, γιατί? ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΨΑΡΙΑ αλλά ανθρώποι.

Φιλικά,

Μαριάννος

Φίλε,
Προσπάθεια μας δεν είναι σίγουρα να κάνουμε τους δικηγόρους των ψαριών, δεν τα εξισώνουμε με το ανθρώπινο είδος και ούτε απαιτούμε την απαγόρευση της αλιείας. Τα ψάρια είναι και αυτά μέρος της πυραμίδας των οικοσυστημάτων όπου ζουν άρα αναλώσημα. Έχεις το απόλυτο δικαίωμα να φας ψάρια. Εξάλλου, παρά να έχεις ένα ψάρι σε ενυδρείο με τις χειρότερες συνθήκες διαβίωσης και δεν ξέρω τι άλλο, καλύτερα θα ήταν να του κάνεις *"ευθανασία" και *"να το φας", παρά να το βασανίζεις σε καθημερινό επίπεδο ώσπου να αποδημήσει εις Κύριον. Αυτό ισχύει για όλα τα ζώα που φιλοξενούμε κάτω από τη δική μας στέγη.

Αυτό που κάνουμε εδώ και σε κάθε ανάλογο φόρουμ, είναι να διεξαγάγουμε ένα εποικοδομητικό διάλογο εκφράζοντας απόψεις με τεκμήρια, ώστε να παίρνουμε όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα από τα διάφορα ερωτήματα που μας βασανίζουν.:cool:

Πολύ απλά όπως έχω αναφέρει και πριν, η έρευνα αυτή είναι για εμένα προσωπικά αναληθείς και μάλιστα εντελώς!!!

Πάμπολλες έρευνες έχουν γίνει γι' αυτό το θέμα, με την συντριπτική πλεοψηφία τους να υποστηρίζουν το αντίθετο από το συμπέρασμα αυτής του περιοδικού. Απλά να αναφέρω ένα μικρό απόσπασμα στη σελίδα: http://www.fishinghurts.com/fishfeelpain.asp
ότι: "While it may seem obvious that fish are able to feel pain, like every other animal, some people still think of fish as swimming vegetables". Πιστεύεις ότι όντως μιλάμε για λαχανικά που κολυμπούν? :D

Μπορείτε όλοι εύκολα να σερφάρετε στο διαδίκτυο με τις λέξεις κλειδιά "fish pain" ώστε να διαπιστώσετε και μόνοι σας το ποσοστό των επιστημόνων που υποστηρίζουν την άποψη του περιοδικού.;)

*...που λέγει ο λόγος, μην παρεξηγηθώ!

mariannos 02-02-09 19:34

Παράθεση:

Φίλε,
Προσπάθεια μας δεν είναι σίγουρα να κάνουμε τους δικηγόρους των ψαριών, δεν τα εξισώνουμε με το ανθρώπινο είδος και ούτε απαιτούμε την απαγόρευση της αλιείας. Τα ψάρια είναι και αυτά μέρος της πυραμίδας των οικοσυστημάτων όπου ζουν άρα αναλώσημα. Έχεις το απόλυτο δικαίωμα να φας ψάρια. Εξάλλου, παρά να έχεις ένα ψάρι σε ενυδρείο με τις χειρότερες συνθήκες διαβίωσης και δεν ξέρω τι άλλο, καλύτερα θα ήταν να του κάνεις *"ευθανασία" και *"να το φας", παρά να το βασανίζεις σε καθημερινό επίπεδο ώσπου να αποδημήσει εις Κύριον. Αυτό ισχύει για όλα τα ζώα που φιλοξενούμε κάτω από τη δική μας στέγη.

Αυτό που κάνουμε εδώ και σε κάθε ανάλογο φόρουμ, είναι να διεξαγάγουμε ένα εποικοδομητικό διάλογο εκφράζοντας απόψεις με τεκμήρια, ώστε να παίρνουμε όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα από τα διάφορα ερωτήματα που μας βασανίζουν.:cool:

Πολύ απλά όπως έχω αναφέρει και πριν, η έρευνα αυτή είναι για εμένα προσωπικά αναληθείς και μάλιστα εντελώς!!!

Πάμπολλες έρευνες έχουν γίνει γι' αυτό το θέμα, με την συντριπτική πλεοψηφία τους να υποστηρίζουν το αντίθετο από το συμπέρασμα αυτής του περιοδικού. Απλά να αναφέρω ένα μικρό απόσπασμα στη σελίδα: http://www.fishinghurts.com/fishfeelpain.asp
ότι: "While it may seem obvious that fish are able to feel pain, like every other animal, some people still think of fish as swimming vegetables". Πιστεύεις ότι όντως μιλάμε για λαχανικά που κολυμπούν? :grin:

Μπορείτε όλοι εύκολα να σερφάρετε στο διαδίκτυο με τις λέξεις κλειδιά "fish pain" ώστε να διαπιστώσετε και μόνοι σας το ποσοστό των επιστημόνων που υποστηρίζουν την άποψη του περιοδικού.:wink:

*...που λέγει ο λόγος, μην παρεξηγηθώ!



Φιλε μου,
Αφτα τα οποια λες σε καμια περιπτωση δεν ειναι τεκμηριωμενα,απλα το υποστηρίζουν μια μεριδα επιστημονων.ΤΟ ΣΕΒΟΜΑΙ.
Μαθε και εσυ να σεβεσαι τις αντιθετες γνωμες.
Επισης δεν εχω κανενα ψαρι με τις χειροτερες συνθηκες διαβιωσης στο ενυδρειο για να χρειαστει να το φαω.
Και σιγουρα δεν ειναι λαχανικα ,γιατι δεν ειναι πρασινα.....:D

in the pond 04-02-09 10:19

"Αφτα τα οποια λες σε καμια περιπτωση δεν ειναι τεκμηριωμενα,απλα το υποστηρίζουν μια μεριδα επιστημονων.ΤΟ ΣΕΒΟΜΑΙ."
Είμαι ας πούμε της απόλυτα αντίθετης άποψης. Δεν μιλάμε για απλή μερίδα επιστημόνων, αλλά μαζική και συντριπτική.

"Μαθε και εσυ να σεβεσαι τις αντιθετες γνωμες."
Ναι ΣΕΒΟΜΑΙ, δεν υιοθετώ και απλά εξέφρασα και εγώ την αντίθετη μου γνώμη.

"Επισης δεν εχω κανενα ψαρι με τις χειροτερες συνθηκες διαβιωσης στο ενυδρειο για να χρειαστει να το φαω."
Εδώ συμφωνούμε απόλυτα. Εξάλλου αυτός είναι και ο λόγος της ύπαρξης του φόρουμ και άλλων παρομοίων του διεθνώς.

"Και σιγουρα δεν ειναι λαχανικα ,γιατι δεν ειναι πρασινα....."
Καλά, υπάρχουν σίγουρα και πράσινα ψάρια, αλλά τώρα πια και λογής-λογής χρωματιστά λαχανικά.;)

manolis1976 08-02-09 00:21

Αφου δεν υπάρχει μηχανημα μετρησης του πονου αυτος που εκανε την ερευνα καλο θα ηταν να μην υποθετει με βαση τις απαραιτητες εγκεφαλικες χωρητικοτητες...

Εκανα αλλωστε ενα επιστημονικο πείραμα με ενα φιλο μου , τον Μπάμπη μπορώ να σας πιστοποιησω λοιπον οτι εχει εγκεφαλικη χωρητικοτητα=μηδεν και οταν του εχωσα μια μπουνια σημερα για να το τσεκαρω σφαδαξε ο ανθρωπος απο τον πονο.:D

Ειμαι σιγουρος οτι ολοι σας μπορειτε να κανετε το παραπανω πειραμα εχουμε πληθώρα υποψήφιων που συνανταμε καθε μερα , στον δρομο να οδηγουν , στα γηπεδα , στην δουλεια μας κτλ

απλα να θυμαστε 3 βασικα πραγματα

α.Το πειραματοζωον να μην ειναι Μποξέρ
β.Το πειραματοζωον να μην ειναι δικηγορος
γ.Αφου τον χτυπησετε να του πειτε οτι το κανατε για το καλο του ...θα το πιστεψει ....

:D

rita 08-02-09 03:07

το οτι απολαμβανεις να βλεπεις το ψαρι να σπαρταραει στη βεργα του ψαροτουφεκου σου...προσωπικα με ανατριχιαζει εστω και σαν σκεψη.
ειναι σαν να χαιρεσαι με τον πονο του αλλου.

gaia 10-02-09 16:10

Η απόλαυση είναι στο κυνήγι (βλέπε επιστροφή στις ρίζες) , με τα παρελκόμενα της εκδρομής , της παρέας , του χαβαλέ και της επαφής με την φύση . Η ικανοποίηση που νοιώθεις από μία βολή που σκοτώνει το ψάρι ακαριαία είναι είναι πολύ μεγαλύτερη .

Το θέμα είναι μεγάλο και κατανοώ ότι το GAB δεν είναι το κατάλληλο μέρος για περαιτέρω ανάλυση .


ΥΓ καταλαβαίνω και το βρίσκω φυσιολογικό να φαίνεται βάρβαρη η όλη φάση στους φίλους που έχουν αντίθετη άποψη επί του θέματος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02355 seconds with 10 queries