Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερώτηση:TANGANYIKA (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26814)

harilaos 23-09-08 21:21

Μας έχεις μπερδέψει με τα διάφορα ενυδρεία σου.. 90 λίτρα για multi καλά είναι.

Tolis 23-09-08 21:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 291577)
Και παλι υπενθυμιζω οτι τον τελευταιο καιρο εχουν ξεφυγει πολλοι και βαζουν ψαρια ταγκανικας εστω μικρα εστω shelldwellers (παρ ολα αυτα δεν παυουν να ειναι απο τις επιθετικες κιχλιδες και να χρειαζονται λιτρα), σε μικροτερα ενυδρεια απ οτι πρεπει.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harilaos (Μήνυμα 291606)
90 λίτρα για multi καλά είναι.

ωρες ωρες νιωθω σαν να μιλαω σε τοιχους.....

Σπύρος Μ 24-09-08 14:20

Αρα δεν κανουν ε;

Moutralewn 24-09-08 14:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 291813)
Αρα δεν κανουν ε;

Κάνουν βρεεεεεε.

Προφανώς ο Τόλης λέγοντας λίγα λίτρα εννοεί 40-60.

Σπύρος Μ 24-09-08 14:24

Ελεγα και εγώ

george 24-09-08 14:38

Προφανώς ο τοίχος είναι πολύ παχύς :D

Moutralewn 24-09-08 14:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 291817)
Προφανώς ο τοίχος είναι πολύ παχύς :D

Μάλλον νομίζετε ότι είναι τοίχος, ενώ δεν είναι. :D:D

Πάντως τα 96 λίτρα (με 80εκ μήκος φαντάζομαι) είναι υπερ-αρκετα για ένα χαρεμάκι (1αρσ. + 2 θυλ) Multies.

Σπύρος Μ 24-09-08 16:41

Τελικά ανέβασα και αφού επλυνα το 120λιτρο το τοποθέτησα στο δωματιό μου.Βρήκα ενα φίλτρο αχρησιμοποίητο στο κουτί του ουτε στο 1/3της τιμής του και θα πάρω και άμμο.Τελικά τα μουλτι θα μπουν στο 120λιτρο λόγο μικρού όγκου το 96λιτρου.Και για να σας πω και μια αλήθεια δεν μπορώ να συντηρήσω και τα δυο.

Moutralewn 24-09-08 19:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 291834)
Τελικά ανέβασα και αφού επλυνα το 120λιτρο το τοποθέτησα στο δωματιό μου.Βρήκα ενα φίλτρο αχρησιμοποίητο στο κουτί του ουτε στο 1/3της τιμής του και θα πάρω και άμμο.Τελικά τα μουλτι θα μπουν στο 120λιτρο λόγο μικρού όγκου το 96λιτρου.Και για να σας πω και μια αλήθεια δεν μπορώ να συντηρήσω και τα δυο.

Στο 120άρι (1μ μήκος να φανταστώ..;;..) θα μπορέσεις να ξεκινήσεις πάλι με ένα μικρό χαρεμάκι (1m+3f) και σε λίγο καιρό με τις γέννες θα έχεις μία όμορφη αποικία.

Tolis 24-09-08 20:15

Οτιδηποτε κατω απο 100 λίτρα κατα την αρκετη εμπειρια και τη γνωμη μου, και κατα την μεγαλη εμπειρια και τη γνωμη εκατονταδων αλλων ταγκανικοφιλων ανα τον κοσμο, δεν φιλοξενει κιχλιδες ταγκανικας.
Ειδικα αν δεν ειναι πολυ εμπειρος στο θεμα ο χομπιστας.

Σπύρος Μ 25-09-08 06:27

ok σας ευχαριστώ παιδιά
-------------------------
Συγνώμη αλλά ξέρεται και τιμές για τα μουλτι;

Moutralewn 25-09-08 08:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 291872)
Οτιδηποτε κατω απο 100 λίτρα κατα την αρκετη εμπειρια και τη γνωμη μου, και κατα την μεγαλη εμπειρια και τη γνωμη εκατονταδων αλλων ταγκανικοφιλων ανα τον κοσμο, δεν φιλοξενει κιχλιδες ταγκανικας.
Ειδικα αν δεν ειναι πολυ εμπειρος στο θεμα ο χομπιστας.

Ο λόγος;;

Εννοώ...τί προβλήματα μπορεί να έχει ο χομπύστας;

Μιλάμε πάντα για multies και όχι γενικά για Ταγκανίκα έτσι.
Αν π.χ. μιλούσαμε για occelatus, θα συμφωνούσα μαζί σου.

Ναι μεν μικρό μέγεθος, ναι μεν shelldweller αλλά θέλει τα λίτρα του.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 291967)
Συγνώμη αλλά ξέρεται και τιμές για τα μουλτι;

Γύρω στα 8-10€ έκαστο κοστίζουν σε μαγαζιά.

Ψάξε απο κάποιον χομπύστα,μιας και τα έχουν αρκετοί.

Tolis 25-09-08 10:12

Ο λογος...

Ειναι πιο ευαισθητες (ολες οι κιχλιδες της λιμνης ταγκανικα) στην ποιοτητα νερου απο τις ξαδερφες τους στη μαλαουι. Αυτο σημαινει απλα οσο περισσοτερα λιτρα τοσο λιγοτερες πιθανοτητες να χειροτερεψει το νερο.

Ειναι εξ ισου επιθετικες (κι ας ειναι μικρες) και εχουν πολυ εντονη περιοχικη συμπεριφορα. Ακομα και σε περιπτωση χαρεμιου οι θηλυκες ειναι πολυ πιθανο να μην χωνευουν η μια την αλλα. Στη πραξη αυτο σημαινει οτι αν κατι παει στραβα, ο κυνηγημενος σ ενα μικρο ενυδρειο δεν θα εχει που να παει (το να μπει σ ενα κελυφος κοντα σε αυτο του κυνηγου δε λεει τιποτα, απλα θα μενει μονιμα κρυμμενος στρεσσαρισμενος μεχρι να ψοφησει). Σε ενα ενυδρειο αρκετα μεγαλο που θα εχει τουλαχιστον δυο διαφορετικες περιοχες με σαλιγκαρια χωρισμενες με πετρες ωστε να μην υπαρχει οπτικη επαφη εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες "ειρηνης" - αν μιλαμε για shell dwellers, η δυο περιοχες με πετρες με αρκετα μεγαλο χωρισμα με αμμο αν μιλαμε για τις υπολοιπες κιχλιδες. Σε καθε περιπτωση θελουμε μια μινιμουμ εκταση.

Θα μπορουσα να πω κι αλλα αλλά πιστευω αυτα αρκουν. οσο για τους εμπειρους χομπιστες που προανεφερα, απλα αυτοι συνηθως εχουν κι αλλα ενυδρεια σε περιπτωση που κατι παει στραβα, κι εχουν την εμπειρια να "δουν" προβληματα νωρις και να τα λυσουν.

Moutralewn 25-09-08 10:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 292007)
Ο λογος...

Ειναι πιο ευαισθητες (ολες οι κιχλιδες της λιμνης ταγκανικα) στην ποιοτητα νερου απο τις ξαδερφες τους στη μαλαουι. Αυτο σημαινει απλα οσο περισσοτερα λιτρα τοσο λιγοτερες πιθανοτητες να χειροτερεψει το νερο.

Ειναι εξ ισου επιθετικες (κι ας ειναι μικρες) και εχουν πολυ εντονη περιοχικη συμπεριφορα. Ακομα και σε περιπτωση χαρεμιου οι θηλυκες ειναι πολυ πιθανο να μην χωνευουν η μια την αλλα. Στη πραξη αυτο σημαινει οτι αν κατι παει στραβα, ο κυνηγημενος σ ενα μικρο ενυδρειο δεν θα εχει που να παει (το να μπει σ ενα κελυφος κοντα σε αυτο του κυνηγου δε λεει τιποτα, απλα θα μενει μονιμα κρυμμενος στρεσσαρισμενος μεχρι να ψοφησει). Σε ενα ενυδρειο αρκετα μεγαλο που θα εχει τουλαχιστον δυο διαφορετικες περιοχες με σαλιγκαρια χωρισμενες με πετρες ωστε να μην υπαρχει οπτικη επαφη εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες "ειρηνης" - αν μιλαμε για shell dwellers, η δυο περιοχες με πετρες με αρκετα μεγαλο χωρισμα με αμμο αν μιλαμε για τις υπολοιπες κιχλιδες. Σε καθε περιπτωση θελουμε μια μινιμουμ εκταση.

Θα μπορουσα να πω κι αλλα αλλά πιστευω αυτα αρκουν. οσο για τους εμπειρους χομπιστες που προανεφερα, απλα αυτοι συνηθως εχουν κι αλλα ενυδρεια σε περιπτωση που κατι παει στραβα, κι εχουν την εμπειρια να "δουν" προβληματα νωρις και να τα λυσουν.

Συμφωνούμε απόλυτα, Τολή.

Απλώς δεν νομίζω να έχει παρατηρηθεί κάτι τέτοιο σε Multies.
Τουλάχιστον, όσο έχω διαβάσει σε ελληνικά και ξένα fora, δεν έχει αναφερθεί τέτοιου είδους πρόβλημα.

Σε occelatus π.χ. ένας συνχομπύστας με 2 θυληκά και ένα αρσενικό, έκαναν "κόμμα" τα θυληκά και σκότωσαν τον αρσενικό.
Έχω ακούσει παρόμοια περιστατικά καί για brevis.

Για multies όμως ποτέ.

Tolis 25-09-08 10:29

Τα multies δεν ειναι ουτε πιο ειρηνικα ουτε πιο ευγενικα απο τις αλλες - απλως λιγο πιο μικρα.

Σπύρος Μ 25-09-08 14:48

Απο τροφές τι πρέπει να πάρω;Ή κανουν και τα φυλλαράκια;Για το στρώσιμο γίνεται αντι για αμμωνία να ρίξω τροφή(δισκία) απο τους πλέκο;
Θα χρησιμοποιησω μπολι απο το άλλο μου ενυδρείο.Πολλά είναι 10ευρώ και ψαράκια τόσο μικρά που δεν είναι και τοσο σπάνια ούτε αναπαράγωνται και με μεγάλη δυσκολία.Δηλαδη θα χρειαστώ ενα 40αρι μονο για ψάρια.Ωχ.Δεν επερνα κανα κομμάτι ξυφία καλύτερα;

xontros 25-09-08 15:35

Κάνουν και οι τροφές για στρώσιμο, ναι.. Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/start.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/Ammonia.htm
Με τροφές & μπόλι το έχω δοκιμάσει κι εγώ.. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο επαρκεί λίγη τροφή για να δεις μετρήσιμα ΝΟ3 και να βεβαιωθείς ότι ολοκληρώθηκε ο κύκλος.. Η αμμωνία που μου ανέβασαν εμένα οι τροφές ήταν λίγη.. Εγώ είχα βέβαια και φυτά στο ενυδρείο, και κερατόφυλλο αρκετό, και περίμενα έχοντας τροφές και μπόλι να δω ΝΗ4=0 και ΝΟ2=0.. ΝΟ3 δεν είδα ποτέ (πιθανότατα λόγω φυτών..)

Όσο για το κόστος.. Από τη στιγμή που αποφάσισες να ασχοληθείς με τα ενυδρεία, έπρεπε να το έχεις πάρει απόφαση.. :D

Έτσι είναι τα χόμπι.. Δεν υπάρχει τίποτα φθηνό, είτε λέγεται ψάρεμα, είτε μοντελισμός, είτε οτιδήποτε.. :smt108

Moutralewn 25-09-08 15:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 292071)
Πολλά είναι 10ευρώ και ψαράκια τόσο μικρά που δεν είναι και τοσο σπάνια ούτε αναπαράγωνται και με μεγάλη δυσκολία.Δηλαδη θα χρειαστώ ενα 40αρι μονο για ψάρια.Ωχ.Δεν επερνα κανα κομμάτι ξυφία καλύτερα;

Γι'αυτό σου είπα να ψάξεις απο χομπύστες. Υπάρχουν.

...και τα δικά μου είναι πολύ μικρά για να σου έδινα. :(:(

georgetax 25-09-08 23:10

υπάρχουν δεν χρειάζεται να αγοράσεις multi
αφού υπάρχουν τζάμπα γιατί να δίνεις λεφτά?
απλά πες μας όταν θα είσαι έτοιμος και θα σου δώσουμε

Σπύρος Μ 26-09-08 06:22

Σημερα θα το γεμίσω με νερό.Αμμο δεν έχω πάρει θα υπάρχει κανένα προβλημα να την ρίξω αυριο;Η να το αναβάλω να τα κάνω ολα με τη σειρά;Ευχαριστώ georgtax παρα πολυ

georgetax 26-09-08 06:26

υπομονή
όλα με την σειρά, πάρε αμμο καθάρισε την και μετά βάζεις και νερό.δεν θέλει βιασύνες

Σπύρος Μ 26-09-08 14:16

Απο αυριο λοιπόν.Μπορείτε να μου πείτε που να βρω άμμο λευκή ή άλλη ασβεστολιθηκη;Να παρω καμμια ανούμπια ή να πάρω βαλισνερία;

Moutralewn 26-09-08 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 292292)
Απο αυριο λοιπόν.Μπορείτε να μου πείτε που να βρω άμμο λευκή ή άλλη ασβεστολιθηκη;Να παρω καμμια ανούμπια ή να πάρω βαλισνερία;

Aν δεν τα "σκάσεις" για να πάρεις αραγωνίτη (που είναι και το καλύτερο) τότε πάνε σε κατάστημα με οικοδομικά είδη και πάρε ένα σακί άμμο θαλάσσης.

Είναι περίπου 25 κιλά και στοιχίζει γύρω στα 2-3 € μόνο.

Πάντως εγώ προτείνω αραγωνίτη. Θα το πληρώσεις αρκετά παραπάνω αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα με τις παραμέτρους του νερού σου.

Εγώ που τσιγκουνεύτηκα και έβαλα άμμο θαλάσσης, παλεύω να ανεβάσω σκληρότητες και pH.

Απο φυτά πάρε και ανούμπια, και βαλισνέρια.
Αλλά μην το παρακάνεις και σου βγεί φυτεμένο.. :smt073

Σπύρος Μ 26-09-08 14:59

Αραγωνίτη ποσο λες να μου παει για 15κιλά;Να πάρω άμμο θαλάσσης για κάτω και πίσω(ωστε να μην φαίνεται) και να συμπληρώσω πάνω και μπροστα αραγωνίτη;

Moutralewn 26-09-08 15:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 292311)
Αραγωνίτη ποσο λες να μου παει για 15κιλά;Να πάρω άμμο θαλάσσης για κάτω και πίσω(ωστε να μην φαίνεται) και να συμπληρώσω πάνω και μπροστα αραγωνίτη;

Αν πάρεις αραγωνίτη ο οποίος είναι άσπρος, θα πρέπει να πάρεις και άμμο ενυδρειακή άσπρη για να δέσει καλά χρωματικά.

xontros 26-09-08 15:09

Ο αραγωνίτης πρέπει να παίζει στα 30 περίπου ευρώ τα 10 κιλά..

Σπύρος Μ 26-09-08 15:11

H ενυδρειακή άμμος δεν ειναι ασβεστολιθηκή;Αν βάλω και ασβεστολιθηκές πέτρες;

xontros 26-09-08 15:21

Ανακεφαλαίωση:

- Αραγωνίτης: ασβεστολιθικό υλικό με πολύ καλά αποτελέσματα, ακριβός (αν διαβάσεις στο φόρουμ και άλλα περιστατικά, και σύμφωνα με με το moutralewn, πολλοί είναι αυτοί που τελικά αδειάσανε όλη την άμμο και βάλανε αραγωνίτη.. αν τα μπλέξεις, μισό μισό, θα είναι δύσκολο μετά να παρέμβεις.. οπότε γιατί δε δίνεις από την αρχή κάποια χρήματα να βρεις την ησυχία σου!)
- Άμμος θαλάσσης: ασβεστολιθική συνήθως, φθηνή (από οικοδομικά υλικά)
- Ενυδρειακή άμμος: ουδέτερη, μέτρια τιμή

Ασβεστολιθικές πέτρες: αν έχω καταλάβει καλά, δεν επηρρεάζουν τόσο τα GH,KH και pH όσο η άμμος.. Εξ'άλλου, από διάφορα ντοκιμαντέρ για την ταγκανίκα, και βλέποντας και αντίστοιχα ενυδρεία στις παρουσιάσεις, φαίνεται πως δεν είναι και τόσο απαραίτητες για τα multi, που κυρίως χρησιμοποιούν τα σαλιγγάρια για να κρύβονται..

Moutralewn 26-09-08 15:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 292319)
H ενυδρειακή άμμος δεν ειναι ασβεστολιθηκή;Αν βάλω και ασβεστολιθηκές πέτρες;

Όχι πάντα. Η χαλαζιακή π.χ. δεν είναι ασβεστολιθική.

Για να καταλάβεις έγω με
pH :7.4
GH 13
KH 6

βάζοντας άμμο θαλάσσης και ασβεστολιθικές πέτρες πήρα τις εξής μετρήσεις:

pH :7.8
GH 16
KH 6

Όπως καταλαβαίνεις δεν αρκεί...

..εκτός και αν "παίξεις" παράλληλα με σπασμένο κοράλλι μέσα στο φίλτρο.

Σπύρος Μ 26-09-08 16:00

Oποτε ασβεστόλιθος.Θα ψάξω να βρω και κάπου αλλου άμμο γιατι 25@ το 10κιλο είναι πολλά.
-------------------------
Μπορεί και να παίζει θέμα και το ph της κάθε περιοχής.Θα μετρησω οταν πάρω τα καινούρια τεστ και θα σου πω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03769 seconds with 10 queries