Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24439)

Σπύρος Μ 02-06-08 15:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 268918)
ναι ελα ντε πολυ σωστος;)και τι κανουμε γιωργο για να τα προστατεψουμε?:confused:

Κόβουμε το κάπνισμα ίσως;:)

Πάνος 02-06-08 15:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 268921)
Κόβουμε το κάπνισμα ίσως;:)


χα χα...η πιο σωστη απαντηση που εχω διαβασει εδω μεσα!!! :D:D:D

steady 04-06-08 16:46

αυτο ρε παιδια ειναι αυτονοητο οτι δεν μπορουμε να το κανουμε:D

xaftel 25-06-08 23:39

Παιδιά για τη λύση με τα ανεμιστηράκια πως ακριβώς γίνεται?Ανεμιστηράκι και τροφοδοτικό χρειάζεται η και κατι αλλο?

PascM 26-06-08 01:49

Ανάλογα τι θέλεις να φτιάξεις!
Μπορείς να βάλεις και μειωτήρα στροφών π.χ.
ε και κάπως να το στερεώσεις γιατί υποβρύχια δεν κάνει δουλειά ούτε και δουλεύει (παίζεις με 12 volt ε?)

delta66 26-06-08 03:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 269576)
αυτο ρε παιδια ειναι αυτονοητο οτι δεν μπορουμε να το κανουμε:D

Μη το λες αν υπαρχει θεληση ολα γινονται.
Και εγω (25 χρονια καπνιστης) ετσι ελεγα και ειχα προσπαθησει και δυο φορες με αποτελεσμα παταγωδη αποτυχια.
Αλλα τελικα το εκοψα
Ειχα βοηθεια ομως :D
Τσιροτα νικοτινης και δικη μου "συνταγη" αποτοξινωσης.
Το εκοψα σε ενα μηνα. ;)

Συμπτωση: 4 μηνες μετα το κοψιμο του τσιγαρου αρχισα να ασχολουμαι με τα ενυδρεια.
Μηπως ηταν γραφτο? :rolleyes:
Μεγαλες αλλαγες στη ζωη μου. :)

Να λοιπον μια ακομα δικαιολογια για κοψιμο του τσιγαρου.


Ααα και οταν σου λεει η γυναικα σου:smt061 : "κι αλλο ενυδρειο θα στησεις?":smt079


Θα απαντας : "πες οτι τα χαλαγα σε τσιγαρα, τι προτιμας?"¨:smt033 ή http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ua3-tiny-1.jpg

etomis 26-06-08 15:01

paidia ...epeidh exo shmantiko provlhma me th 8ermokrasia exo kleisei 8ermostath kai exo valei anemisthra epitrapezio apo to proi ...na katevei h 8ermokrasia apo 29 (!) ...an uparksei ais8hth meiosh o 8ermostaths prepei na epanaleitourghsei ..h na meinei kleistos (!) gia olo to kalokairi?...giati den vlepo na peftei h 8ermokrasia sto saloni mou ...eleipsei klimatistikou!!!

delta66 26-06-08 15:34

Φιλε γραψε στα ελληνικα γιατι μου βγηκαν τα ματια

Sotiris7 26-06-08 21:52

Μην ακούσεις εσύ για υψηλή θερμοκρασία και δεν μιλήσεις για τα ανεμιστηράκια σου........... :D:D:D

Στην Κρήτη βρε, πότε θα φτοάξεις μερικά καπάκια που σου ζητάνε????? :D:D:D

delta66 27-06-08 01:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 276897)
Μην ακούσεις εσύ για υψηλή θερμοκρασία και δεν μιλήσεις για τα ανεμιστηράκια σου........... :D:D:D

Στην Κρήτη βρε, πότε θα φτοάξεις μερικά καπάκια που σου ζητάνε????? :D:D:D

:D:D:D:D

Ποια ανεμηστηρακια? :rolleyes:
εγκω ντεν τσερει ντιποτα +-3

etomis 27-06-08 08:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 276767)
Φιλε γραψε στα ελληνικα γιατι μου βγηκαν τα ματια

Φίλε Delta66 ..έλεγα λοιπόν ότι λόγω υψηλής θερμοκρασίας στο σπίτι μου και λόγω έλλειψης κλιματιστικού, η θερμοκρασία στο ενυδρείο σκαρφάλωσε στους 29 (!) εχθές και έβαλα ανεμιστήρα (με τις γνωστές συνέπειες εξάτμισης του νερού, και έκλεισα και το θερμοστάτη. Η μείωση ήταν αισθητή ώς το απόγευμα ..κατέβηκε στους 27, και σκέφτομαι να υιοθετήσω την χρήση ανεμιστήρα. Ρωτούσα λοιπόν αν για τους καλοκαιρινούς μήνες υπάρχει πρόβλημα να έχω τον θερμοστάτη κλειστό, εφόσον η θερμοκρασίια στο σαλόνι του σπιτιού μου δεν βλέπω να κατεβαίνει και δε βλέπω το όφελος να είναι ανοιχτός.

Υ.γ: το ενυδρείο είναι 80 lt φυτεμένο και φιλοξενεί 7 τιγράκια, 14 αρλεκίνους, 1 πλεκόστομο και 2 corydoras

Φιλικούς χαιρετισμούς
Γίωργος

Kisifer 27-06-08 09:08

Φίλε Γιώργο αν κάνεις μια αναζήτηση εδώ στο φόρουμ θα βρείς πολλά θέματα με ανεμηστηράκια. Είναι πολύ απλό...προχθές λόγο ανόδου της θερμοκρασίας και στο δικό μου ενυδρείο (54λ)...πήρα έναν μετασχηματιστή..ένα ανεμηστηράκι 8cm...το προσάρμοσα στο καπάκι πανεύκολα...και με έναν χρονοδιακόπτη...ανοίγει συγκεκριμένες ώρες....αποτέλεσμα..σταθερή θερμοκρασία 26-27 βαθμούς...Έχεις βέβαια μια Α εξάτμιση του νερού...αλλά καλά να είναι ο απιονιστής νερού που έχουμε στην δουλειά...συμπληρώνεις και είσαι κομπλέ.

madfdg 27-06-08 09:08

Δεν πιστευω πως το καλοκαίρι θα τον χρειαστείς , τουλάχιστον εμένα ποτέ δεν έχει ανάψει!;)

etomis 27-06-08 09:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 277004)
Δεν πιστευω πως το καλοκαίρι θα τον χρειαστείς , τουλάχιστον εμένα ποτέ δεν έχει ανάψει!;)


Ευχαριστώ παιδιά ...ένας χρονοδιακόπτης μου απομένει λοιπόν να αγοράσω ...και γιατί θα τα φτύσει ο ανεμιστήρας ...αλλά και οικονομία στη ΔΕΗ.

madfdg 27-06-08 09:26

Έχεις σκεφτεί την λύση που γράφουν τα παιδιά παραπάνω?Δλδ ανεμιστηράκια υπολογιστή πάνω σε χρονοδιακόπτη ή ακομα καλύτερα σε κοντρολλερ?

etomis 27-06-08 09:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 277017)
Έχεις σκεφτεί την λύση που γράφουν τα παιδιά παραπάνω?Δλδ ανεμιστηράκια υπολογιστή πάνω σε χρονοδιακόπτη ή ακομα καλύτερα σε κοντρολλερ?

Αγόρασα ένα ανεμιστήρα 25 cm ...δέν ενσωματώνεται στο καπάκι ..νομίζω θα με καλύψει για αυτό το καλοκαίρι...μέχρι να φτιάξω κάτι μόνιμο...την περίοδο των διακοπων (10 μέρες ) κάποιος θα υπάρχει να το προσέχει...

netblues 27-06-08 09:43

25cm? Ενα ανεμιστηρακι 8cm για υπολογιστη ειναι αρκετό, και στοιχιζει ελαχιστα..

madfdg 27-06-08 09:45

Αυτός που λές είναι ή επιδαπέδιος ή επιτραπέζιος!Αυτος που σου λέει ο sir είναι για pc.

etomis 27-06-08 09:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 277019)
25cm? Ενα ανεμιστηρακι 8cm για υπολογιστη ειναι αρκετό, και στοιχιζει ελαχιστα..


Για το ενυδρείο ...αλλά και για το σπίτι...2 σε 1

delta66 27-06-08 15:50

Οπως ειπαν και οι φιλοι πιο πανω ειναι too much τοσο μεγαλος ανεμιστηρας στο ενυδρειο.
Αν τον εχεις και για το σπιτι καλως αλλα, αν σκεφτεις οτι για να εχεις ψυξη στο ενυδρειο πρεπει να χτυπαει την επιφανεια του νερου πως θα ψυχεις και το χωρο? Εκτος και αν εχεις βρει μια χρυση τομη και τοτε ΟΚ.
Να προσεχεις επισης τη θερμοκρασια μη παραπεσει με τοσο μεγαλο ανεμιστηρα.
Εγω αφησα και το θερμαντηρα καλου κακου μεσα στο νερο ετσι ωστε σε περιπτωση που γινει κατι τετοιο θα αναλαβει αυτος.
Η ρυθμιση σε σωστη ροη αερα απο τον ανεμιστηρα σε συνδυασμο με το θερμαντηρα και ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο που ειχα με συναγερμο για ψηλη-χαμηλη θερμοκρασια με καλυπτουν, αλλα......
Και παλι ειναι υπερβολικα ολα αυτα και αντιοικονομικα.
Αν παρεις και επιπλεον χρονοδιακοπτη μαζι με τα λεφτα στη ΔΕΗ για το ρευμα που θα καινε ολα αυτα μπηκες μεσα
Στο μεγαλυτερο ενυδρειο λοιπον εβαλα ενα eliwell controller (50€) και ανοιγοκλεινει αυτος θερμαντηρες, ανεμιστηρακια και υσηχασα.
Το ιδιο θα κανω και στο μικρο :cool:

crazyio 30-06-08 11:52

Πάρτε έναν controller, αφιερώστε και ένα απόγευμα για την προσαρμογή των ανεμιστήρων στο καπάκι και ησυχάστε για πάντα ...
Ούτε προβλήματα με ΔΕΗ θα έχετε (από αύριο 1/7/08 παίρνουν αύξηση 7% τα τιμολόγια της ΔΕΗ και αναμένεται και άλλη αύξηση), ούτε ο θερμαντήρας θα ανάβει όποτε νά ναι ... ούτε τπτ ...
και το κυριότερο, θα κοιμάστε ήσυχοι ...
Και πολύ το αργήσατε .... αυτές οι δουλειές γίνονται απο τον Μάιο ..:rolleyes:

AlexandraT 30-06-08 13:11

Αν κάποιος δεν ήθελε αυτή τη στιγμή να δώσει άλλα 50€ για controller, με τα εξης εργαλεία: ανεμιστηράκι, χρονοδιακόπτη και πιθανώς τον θερμοστάτη μπορεί να είναι σίγουρος?
Δηλαδή έχει κάποιος καμια συνταγή με χρονοδιακοπτη (πχ στις 2 ώρες, 30' ανεμιστηρακια) που να μην έχει ρίσκα?

netblues 30-06-08 13:38

1. Βγαζει το θερμαντηρα.
2. Συνδεει τα ανεμιστηρακια να δουλευουν συνεχως και παρακολουθει τη θερμοκρασια.
Μιας και βρισκομαστε πια στον Ιουλιο δεν υπαρχει περιπτωση να πεσει η θερμοκρασια πολυ.
Μονο προβλημα η μεγαλη εξατμιση. (Αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα εε?)

AlexandraT 30-06-08 13:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 277763)
Μιας και βρισκομαστε πια στον Ιουλιο δεν υπαρχει περιπτωση να πεσει η θερμοκρασια πολυ.

Δυστυχώς... δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Το ενυδρείο μου είναι μικρό (50λ) και με ανεμιστηράκι 8αρι σε 12volt έπεσε στους 25C σε μισή ώρα μόλις το πρωτοέβαλα!!!!
Τώρα, όταν δουλεύω έχω βάλει την μικρή μου αδερφή να το κοιτάει.
Εντάξει, ξέρω την απάντηση.. Eliwell.
Αλλά άμα ξαναέβαζα και θερμοστάτη και με μισαωράκια στον χρονοδιακόπτη δεν θα ταν μια χαρά? Κανα tip?

crazyio 30-06-08 13:50

τότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πειραματιστείς με χρονοδιακόπτη και να βρεις τον ιδανικό χρόνο για εσένα ...

netblues 30-06-08 13:53

Εκτος απο το να πειραματιστεις με on-off με το χρονοδιακοπτη, μπορεις επισης
να ριξεις τη ταση πχ στα 9volt (και δεν θα κανει και θορυβο.)
Επιπλεον, ακομα και αν εφτασε στους 25 , δεν προκειται να συνεχισει να κατεβαινει.
Και 25 ειναι μια χαρα θερμοκρασια

AlexandraT 30-06-08 13:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 277769)
Εκτος απο το να πειραματιστεις με on-off με το χρονοδιακοπτη, μπορεις επισης
να ριξεις τη ταση πχ στα 9volt (και δεν θα κανει και θορυβο.)
Επιπλεον, ακομα και αν εφτασε στους 25 , δεν προκειται να συνεχισει να κατεβαινει.
Και 25 ειναι μια χαρα θερμοκρασια

ΝΑΙ????
Αυτό δεν το σκέφτηκα!
Δηλαδή αν η θερμοκρασία δωματίου μου δεν πέφτει κάτω απο 26-28 το ενυδρείο δεν πρόκειται να κατεβεί πολύ πιο κάτω, ε?
Ευχαριστώ!
Δεν τον βάζω σίγουρα τον θερμοστάτη ε?
:cool:

netblues 30-06-08 14:01

Για ιουλιο και αυγουστο μπορεις να εισαι σιγουρη. (Εκτος και αν βαλεις και κανα κλιματιστικο....).

PascM 30-06-08 14:08

Για να δούμε την επόμενη εβδομάδα που ανεβαίνει (ίσως κατα πως λένε) ο υδράργυρος.

xaftel 30-06-08 16:37

αυτό που λέτε για τα ανεμιστηράκια για pc,πως ακριβώς γίνεται?Χρειάζομαι ανειμιστηράκια και τροφοδοτικό για pc?Επιπλέον,δε νομίζω το μήκος των καλωδίων των ανεμιστηρακίων να επαρκεί για να έχω το τροφοδοτικό σε μη εμφανές σημείο.Κάποια λύση γι' αυτό?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02370 seconds with 10 queries