Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Ο μικρός μου κύβος - Συννεφάκια "στο χώλ" (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96994)

rottbea 05-06-17 19:42

Βαλε μια φωτογραφια να δουμε τι συμβαινει.
Ph,Kh τιμες και ποσα ππμ διοξειδιου καθως και ρουτινες(αλλαγες,λιπανση,φωτισμος).

Undertaker 06-06-17 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 1012740)
Εχεις υποστρωμα καλο,εχεις co2,εχεις καλο φωτισμο παραξενο οντως..Μπορει ομως να ειναι κι αυτο που λεει ο Τακης περι προσαρμογης φυτων..:rolleyes:
Απο σκληροτητες πως πας;Για δωσε τιμες kh-gh
Aπ οτι βλεπω στην παρουσιαση,αρχισες τα λιπασματα εξ αρχης;συνηθως δεν ριχνουμε λιπασματα τον πρωτο μηνα,ειδικα αν εχουμε ενεργο υποστρωμα..

Για το monte carlo που λες,ειναι πολυ ιδιοτροπο γρασιδι,κι εμενα με παιδεψε,αλλα να χαλανε ολα τα φυτα δεν εξηγειται..
κατι αλλο..αλγες εχεις καθολου;

Γενικά έχω αρκετά σκληρό νερό, μετρήσεις αύριο όμως. Από άλγες δεν έχω απολύτως τίποτα, όλα πεντακάθαρα μάλλον λόγω των ramshorn. Την μόντε κάρλο παίζει να μου την ξεθάβουν τα σαλιγκάρια που πηγαίνουν πάνω της;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 1012743)
Βαλε μια φωτογραφια να δουμε τι συμβαινει.
Ph,Kh τιμες και ποσα ππμ διοξειδιου καθως και ρουτινες(αλλαγες,λιπανση,φωτισμος).

Τιμές όπως είπα και πριν, θα έχουμε αύριο. Φωτογραφίες δε λέει να στειλω γιατί πάνω στα νεύρα μου άρπαξε το ψαλίδι και τα έκανα μαντάρα μέσα. Ξεριζωσα και πέταξα αρκετά φυτά και κλαδεμα τα υπόλοιπα αρκετά, τα τσακισα. Από ρουτίνες κτλ. Μέρα παρα μέρα εναλλάξ λιπάσματα micro και macro εκτός Κυριακής που κάνω αλλαγή νερού 40 λίτρα από τα 70 καθαρά του ενυδρείου με νερό ίδιας θερμοκρασίας σε βαρέλι. Θερμοκρασία 25 βαθμούς, από σήμερα ξεκίνησα την πρώση της μέχρι να φτάσει 23. Διοξειδιο 2,5 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο περίπου. Ο drop checker ωστόσο είναι τιρκουαζ (μπλεδιζει) άνω παλιότερα ήταν λαχανί το χρώμα του υγρού. Δε ξέρω τι γίνεται και γιατί συνέβη αυτό. Φωτισμός 14 πλακετες των 28 ψυχρων λευκών λεντ, 3 κόκκινες και 3 μπλε για 8 ώρες. Διοξειδιο μαζί με φώτα μόνο.
-------------------------
Ρε παιδιά. Για βοηθειστε λίγο να κάνω κάτι με τον φωτισμό. Έχω πλακετες λεντ (14 πλακετες των 24 λευκων λεντ, 3 των 18 μπλε και 3 πλακετες των 24 κόκκινων) πολύ πιθανό ο φωτισμός να μην είναι ικανός να κάνει σωστά τη δουλειά του με τα φυτά. Έχω ακόμα καβαντζα άλλες 6 λευκές πλακετες αχρησιμοποιητες. Σκέφτηκα να βαλω Τ5 αλλά το καπάκι είναι μικρό και παίρνει μόνο λάμπες 8W. Δεν αξίζει ούτε για πλάκα. Είμαι διατεθημενος να προσπαθήσω τουλάχιστον να φτιάξω ένα φωτιστικό. Τι να βαλω όμως από φωτισμό που το ενυδρείο εχει επιφάνεια 43χ43 εκατοστά περίπου; Τ5 αν θα μπουν θα είναι λίγα βατ. Λεντ; Τι λεντ; Θέλω να πετύχω ένα σχετικά δυνατό φωτισμό.

Lth1 06-06-17 20:57

Τι σκεφτεσαι??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Undertaker 06-06-17 21:18

Αν το είχα σκεφτεί θα το έκανα ρε Λούκα! Γιατί να ρωτάω;

Lth1 06-06-17 21:20

Εχω να σου προτεινω κατι...απλα δεν ξερω ποση αντοχη εχεις πλεον αλλα και ποση υπομονη καθως επισης ποσο πιάνουν τα χερια σου...
Οποτε προχωρώ στο σκοταδι :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DEXFISH 06-06-17 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 1012952)
Εχω να σου προτεινω κατι...απλα δεν ξερω ποση αντοχη εχεις πλεον αλλα και ποση υπομονη καθως επισης ποσο πιάνουν τα χερια σου...
Οποτε προχωρώ στο σκοταδι :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρητορικά ερωτήματα όλα αυτά ε;

Lth1 06-06-17 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 1012954)
Ρητορικά ερωτήματα όλα αυτά ε;

Δεν με έχεις μαθει τοσο καιρο αγαπητε?? :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Undertaker 06-06-17 21:24

Λουκά πες

Lth1 06-06-17 21:31

Αν ειδα καλα το καπακι και υπεθεσα τον χωρο σωστα,αφου και σε πηρε για τα προφιλ τοτε κανεις το εξης..
High power led...αλλα θα χρειαστεις οσα τα προφιλ τοσες τρυπες για αναλογα φανακια



Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Undertaker 06-06-17 21:36

Λουκά πες ρε, τι λύση σκεφτηκες;

Lth1 06-06-17 21:38

Σου απαντησα βρε....high power led... απλα οι πλακετες θα πρεπει να αντικατασταθουν...θα πρεπει να αγορασεις ενα τροφοδοτικο..καθως επισης φανακια...
Κολητηρι και ξεκινας τα μαγικα σου...αν σε ψηνει φτιαχνεις εναν παρα πολυ καλο φωτισμο..με 3 βαττ λεντ

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Undertaker 06-06-17 21:40

A είδα την απάντηση αλλά υπέθεσα ότι έλεγες μ@@@κιες για να περάσει η ώρα.

Lth1 06-06-17 21:40

Εμ δεν ελεγα...αλλα μαλλον δεν σε ψηνει οποτε :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 06-06-17 22:38

Δεν νομίζω πως φταίνε τα φώτα

Themis_aqua 06-06-17 23:47

Κι εγω δε νομιζω πως φταινε τα φωτα..κι εγω πατεντα με τις ιδιες περιπου πλακετες ειχα κανει στο 60 λιτρο (48 smd 3528 και τα φυτα τα πηγαιναν περιφημα.Eπισης θεωρω περιττα τα μπλε-κοκκινα.αντε να βαζες 1+1.Σημασια δεν εχει το χρωμα,αλλα το φασμα;)

κατι αλλο, pearling ειχες απ τη στιγμη που εβαλες διοξειδιο;
αυτο που λες οτι δεν πρασινιζει ο d.checker σημαινει πως δεν εχεις καλη διαχυση.
κι αν υποθεσουμε πως εχεις φως 20-40 lumen/lt πιθανον τα φυτα να λιωνουν απο ελλειψη διοξειδιου,απ τη στιγμη που τα μπουσταρεις με το φως..

Undertaker 07-06-17 06:57

Η αλήθεια είναι ότι είχα αλλάξει το σπρέι μπαρ με κάτι άλλο και από τη στιγμή που προχθές έβαλα πάλι το σπρέι μπαρ η διάχυση γίνεται καλύτερα και το χρώμα έγινε πάλι πράσινο. Το συντομότερο θα αλλάξω και τα χρωματιστά λεντ. Θα βάλω τα λευκά που έχω καβαντζα και μόλις πάρω καινούρια θα προσθέσω κι αλλα.

Λάμπρος.Τ 07-06-17 07:31

Απορώ με την υπομονή σου..... !!!

Τι θες και μπλέκεις ρε πουλάκι μου ???

Undertaker 07-06-17 08:00

Τι να κάνω ρε Λάμπρο; Η θα το πετάξω από το μπαλκόνι ή θα το παλεύω λίγο με όσα μεσα μπορώ να διαθεσω.

Λάμπρος.Τ 07-06-17 12:02

ρε μάστορα θα σου πω εγώ ο άσχετος τι θα έκανα στη θέση σου.
καταρχήν αφου θες να ασχοληθείς, βάλε αρχικά σχετικά εύκολα φυτά και ξεκίνα...

άσε τα χαλιά και τα περίεργα...

Δες πως θα πάει το πράγμα... ρώτα για το CO2 και δες αν και πως πρέπει να είναι, δες τα φώτα (όχι υπερβολες), άστο κάνα μήνα να τρέχει έτσι και βλέπεις...

αν όλα πάνε καλά μετά προσπάθησε να βάλεις όχι απλά χαλί αλλά και μοκέτα.

Undertaker 07-06-17 12:18

Λάμπρο, δεν έβαλα υποστρωμα και διοξειδιο για να βαλω ανούμπιες και engeria densa. Κατ' αρχήν δεν έχω δύσκολα φυτά μέσα αλλά μέτρια και εύκολα. Το ενυδρείο τρέχει 3 μήνες τώρα. Δεν είναι δέκα μέρες να πεις ότι θέλει να έρθει στα ίσα του. Τα φυτα υποτίθεται έχουν προσαρμοστεί.

Λάμπρος.Τ 07-06-17 14:21

Αλήθεια λες ??? 3 μήνες ??? Πως έγινε αυτό ρε συ ???
εγώ δεν μιλησα για Ανούμπιες ρε Πάνο. Είπα για πιο νορμαλ φυτά. Όχι αμέσως χαλί αν δεν έχεις πρώτα αποκτήσεις σταθερό περιβάλλον.

Αυτό εννοώ.

Undertaker 07-06-17 15:23

Ασε το χαλί ρε Λάμπρο. Τα υπόλοιπα φυτά την έχουν ακούσει κανονικά εκτός από δύο. Εύκολα φυτά είναι και τα δύο είναι μέτρια προς το εύκολα. Ότι έχω μέσα είναι έτσι. Ούτε ένα δύσκολο. Ούτε υποστρωμα ούτε διοξειδιο κατάλαβαν, ούτε τίποτα. Το πετάς η δε το πετάς;

rottbea 07-06-17 15:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Undertaker (Μήνυμα 1013057)
Ασε το χαλί ρε Λάμπρο. Τα υπόλοιπα φυτά την έχουν ακούσει κανονικά εκτός από δύο. Εύκολα φυτά είναι και τα δύο είναι μέτρια προς το εύκολα. Ότι έχω μέσα είναι έτσι. Ούτε ένα δύσκολο. Ούτε υποστρωμα ούτε διοξειδιο κατάλαβαν, ούτε τίποτα. Το πετάς η δε το πετάς;

Δεν πετας τιποτα απλα το ξεκινας ηρεμα,και το ψαχνεις!Εδω ειμαστε.Απλα να ξερεις οτι τα φυτα θελουν προσαρμογη και χρονο.Δεν βαζουμε κουταλες και ανακατευουμε καινουργια ενυδρεια.Δεν βιαζομαστε ουτε να κλαδεψουμε ουτε να αλλαξουμε θεσεις!

Themis_aqua 07-06-17 16:02

Ph kh gh μετρησεις εχουμε;
Επισης καποια-ες κοντινες φωτο θα βοηθουσαν πολυ.


Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 07-06-17 16:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 1013059)
Δεν πετας τιποτα απλα το ξεκινας ηρεμα,και το ψαχνεις!Εδω ειμαστε.Απλα να ξερεις οτι τα φυτα θελουν προσαρμογη και χρονο.Δεν βαζουμε κουταλες και ανακατευουμε καινουργια ενυδρεια.Δεν βιαζομαστε ουτε να κλαδεψουμε ουτε να αλλαξουμε θεσεις!

+10000

BORKED

tsoui 12-06-17 20:55

Συνηλθε καθολου η κατασταση;

Undertaker 12-06-17 21:03

Περιμένω τα καινούρια λεντ για να διπλασιασω τον φωτισμό. Η Ludwigia Repens rubin παραμένει πρασινη αλλά η palustris μάλλον παίρνει λίγο πιο κόκκινο χρώμα. Το χαλί εξακολουθεί να είναι σαν πατσαβούρα. Το χω παρατήσει να σου πω. Δε θα κάτσω να σκάσω κι ολας. Στην τελική το διαλύω.

tsoui 12-06-17 21:47

Οχι βρε γιατι και τα φυτα εχουν τα στραβωματα τους πχ σε μενα η *Cabomba caroliniana τρεις φορες ειχα βαλει στο ιδιο σημειο και τη μια φορα πηγε σφαιρα και μετα ποτε ξανα χαχααχ εχουν τα χουγια τους και αυτα

Λάμπρος.Τ 12-06-17 22:14

Ρε συ Πάνο μην κουραζεσαι. Τα μονα φυτα που θα σου πάνε και λογω επαγγελματος...ειναι τα κυπαρίσια.

Undertaker 13-06-17 05:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 1013862)
Ρε συ Πάνο μην κουραζεσαι. Τα μονα φυτα που θα σου πάνε και λογω επαγγελματος...ειναι τα κυπαρίσια.

Ετσι είναι. Κι όταν τους βάλω εσένα για λίπασμα, σφαίρα θα πάνε.

Undertaker 23-06-17 14:24

2 Συνημμένο(α)
Αφού είδα κι αποείδα αυτό τον καιρό με την ανάπτυξη των φυτών και την Ludwigia repens rubin που έγινε από κοκκινη πράσινη, έκανα μια αναβάθμιση του φωτιστικού και εκεί που είχα 20 πλακετες λεντ, έβαλα άλλες 16 και το έκανα λίγο πιο "φωτεινό" το ενυδρείο. Παρακάτω φαίνεται το πριν και το μετά. Αν μετά από αυτό μου πει κάποιος ότι δεν έχω καλό φωτισμό, το επόμενο βήμα είναι να βαλω 4 προβολείς γηπέδου κρεμαστούς.

Λάμπρος.Τ 23-06-17 17:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Undertaker (Μήνυμα 1015202)
Αφού είδα κι αποείδα αυτό τον καιρό με την ανάπτυξη των φυτών και την Ludwigia repens rubin που έγινε από κοκκινη πράσινη, έκανα μια αναβάθμιση του φωτιστικού και εκεί που είχα 20 πλακετες λεντ, έβαλα άλλες 16 και το έκανα λίγο πιο "φωτεινό" το ενυδρείο. Παρακάτω φαίνεται το πριν και το μετά. Αν μετά από αυτό μου πει κάποιος ότι δεν έχω καλό φωτισμό, το επόμενο βήμα είναι να βαλω 4 προβολείς γηπέδου κρεμαστούς.

Κάποιος μου είπε (μαλον πουλάκι θα ήταν και αυτό...χαχαχαχαχαχα) ότι η ΔΕΗ στην Πτολεμαϊδα έχει βάλει φωτό σου την λίστα με τους δωρητές. Ισχύει ???

Undertaker 23-06-17 19:03

Ναι Λάμπρο. Έχουν δώσει και το όνομά μου σε τρεις πυλωνες στην περιοχή.

Dimitra_ 23-06-17 22:24

Πάνο εγώ αρχικα το ενυδρείο το ξεκίνησα με cabomba και moss . Όλα ηταν τέλεια υποστρώματα διοξείδιο κατάλληλος φωτισμός λιπασματα. Όλα στην εντέλεια.
Μα να μην πιάνουν με τίποτα.
Κάνει κι ενα έτσι η cabomba και καίγεται. Άστα κομματια λέω . Βλακειες !το διαλυω . έρχεται όμως ενα καλό πουλάκι κι μου λέει άστο όπως έχει. Και απλως συνέχισε να στηνεις το φυτεμένο σου.
Συνεχιζω βάζω φυτά (όχι χαλί) αλλά οτι υπάρχει σε δύσκολο κι.εύκολο.
Παλι τα ίδια να μην πιάνουν με τίποτα.
Ωστόσο δεν τα Πειραζα.
Εκανα μονο συχνές αλλαγές.
Τελικά μετα απο εξι μηνες που έτρεχε το ενυδρείο , ξαφνικά όλα πήγαν τέλεια.
Τρελή αναπτυξη.
Εγώ θεωρώ οτι θέλουν τον χρονο τους.
Βέβαια υπαρχουν κι ανώμαλα έχω χαλί κι διάφορα αλλά φυτά απο το μεγαλο ενυδρείο(ππυ δεν έπιαναν με τίποτα εκεί) στο γαριδαδικο.
Και εκεί. Μόνο με φως. Πάνε σφαίρα.

Εκεί είχα πάθει ενα νευρικό κλωνισμο,αλλά έμεινε ψύχραιμη κι είπα δεν είναι τίποτα ,για να πιάνουν εκεί θα πιάσουν κι στο μεγαλο.

Undertaker 24-07-17 10:45

Και πάνω που είχε στρωσει το χαλί η μόντε κάρλο, πλακώσει μια καλή cladophora και τα είδα όλα. Έβγαζα κάθε μέρα σχεδόν. Καθάρισα φιλτρο, αλλαγές νερού κτλ αλλά τίποτα. Έριξα οξυζενε τελικά 3 μέρες και την εξαφάνισα. Κάηκε ομως και η μόντε κάρλο και ξηλωσα παραπάνω από τη μισή. Πάει το χαλί.....

Themis_aqua 24-07-17 11:38

Φωτο θελουμε😃

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Undertaker 24-07-17 12:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 1018228)
Φωτο θελουμε😃

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι λέτε ρε; για να κοροϊδεύετε;

rottbea 24-07-17 14:06

Καθε εβδομαδα πεταω ενα κουβα φυτα.Κατσε να χαλαρωσω απο δουλεια να σου στειλω καμποσα μπας και δω χαρουμενο!

Undertaker 24-07-17 21:52

Θα τα χαλάσω κι αυτά. Κρίμα είναι. Δε το χω με τα φυτεμένα τελικά.

Λάμπρος.Τ 25-07-17 07:09

Με τα φυτεμένα δεν το χεις....με τα αμερικάνικα και το ph δεν το χεις...με τα αφρικάνικα δεν το χεις γιατι θέλουν μπρατσα για τις πετρες....
Μήπως να αλλάξεις χομπυ και να ασχοληθείς με πλέξιμο, βελονάκι, κάνα τσεβρε κτλ... να πουλας και στους τουρίστες ???
Εκει θα το χεις....στο λέω εγω.....χαχαχαχαχαχα
Ειδικά με τετοια χεράκια.....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02741 seconds with 10 queries