Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=111)
-   -   Πρησμένο και ανόρεκτο χρυσόψαρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=82520)

tsala 11-10-14 11:01

ενταξει... λιγο ειναι..
απλα καποια χρυσοψαρα τα ενοχλει (περισσοτερο) ο δυνατος και ο πολυς φωτισμος και κρυβονται ή καθονται κατω, γι αυτο το ειπα.

Τάκης 11-10-14 12:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 857732)
ενταξει... λιγο ειναι..
απλα καποια χρυσοψαρα τα ενοχλει (περισσοτερο) ο δυνατος και ο πολυς φωτισμος και κρυβονται ή καθονται κατω, γι αυτο το ειπα.

Γιάννη και αυτο το είχα σκεφτεί, μήπως φταίει ο φωτισμός, επίσης μήπως δεν ταίζω σωστά, δηλαδή μήπως τα ταίζω πολύ, πολλά πέρασαν από τα μυαλό μου, γιατί φοβάμαι πως εγώ δεν έκανα κάτι σωστά, μετά από 1,5 μήνα που το έχω, αν είχε κάτι το ψάρι θα το έδειχνε γρήγορα, το ψάρι ομως ήταν μια χαρά, και όταν ξαφνικά το είδα έτσι αγχώθηκα, τέλος καλό όλα καλά (σχεδόν) , θα προσέξω λίγο το φαί τώρα και θα το έχω υπο παρακολούθηση για λίγες ημέρες

tsala 11-10-14 13:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 857735)
αν είχε κάτι το ψάρι θα το έδειχνε γρήγορα

μην το λες αυτο....
μπορει να εμφανησει ασθενεια και μετα απο μηνες!

poltre 13-10-14 22:01

Τελικά τι έγινε;Είναι καλά; Σκέφτηκες σε τι μπορεί να οφείλεται, τώρα που είσαι πιο χαλαρός!

Τάκης 13-10-14 22:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από poltre (Μήνυμα 858145)
Τελικά τι έγινε;Είναι καλά; Σκέφτηκες σε τι μπορεί να οφείλεται, τώρα που είσαι πιο χαλαρός!

Μια χαρά είναι,
δεν ξέρω τι μπορεί να έγινε, φοβάμαι μήπως το παρατάισα, γιατί συνήλθε τη 4η ημέρα που το είχα σε νηστεία και σε epsom salt.
Τώρα δείχνει μια χαρά, και μαλιστα άρχισε να πειράζει πάλι το comet longtail, πρέπει να είναι αρσενικό το μικρό και θηλυκο το comet, και συνέχεια πειράζει το comet στο πρωκτό

Τάκης 15-10-14 08:19

Τελικά η γκαντεμιά , η ατυχία , η βλακεία πάει σύννεφο, σήμερα το πρωί βρήκα νεκρό και αυτό, ενώ ακόμα και χθες το βράδυ ήταν μια χαρά ή έτσι φαινότανε, αλλά τελικά δεν ήταν, πάει και αυτό.

kgf12345 15-10-14 09:57

το μικρο?:o

κριμα:(
αλλα συμβαινουν αυτα ρε τακη τι να κανεις?
μη νομιζεις οτι κανει και κανεις πραγματικη διαγνωση.στην καλυτερη περιπτωση ειναι πετυχημενες υποθεσεις.

διαγνωση χωρις μικροσκοπιο δεν γινεται.ολα τα αρθρα το γραφουνε.

επειτα ταλαιπωρουνται τα ψαρια παρα πολυ στις μεταφορες.
δηλαδη δεν νομιζω πως μπορουμε να φανταστουμε ποσο ταλαιπωρουνται στη μεταφορα και στα ταξιδια που κανουνε.

και εκτος αυτου,δεν ειναι ολα τα ψαρια το ιδιο.δεν επιζουνε ολα ακομη και αν ζουσανε ελευθερα στη φυση.

μην το παιρνεις και πολυ βαρια,συμβαινουν αυτα.

Τάκης 15-10-14 10:09

Το ξέρω βρε Γιώργο, για αυτό είπα για καντεμιά και ατυχία, σε 2 ημέρες 2 ψάρια.
Και όχι τίποτα άλλο, αλλά τα είδα και τα 2 και ήταν καλά, ή μάλλον φαινόντουσαν καλά

kgf12345 15-10-14 10:13

ποια ψαρια εχασες?
το ενα ηταν το μικρο υποθετω.το αλλο ποιο ητανε?

Τάκης 15-10-14 10:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 858367)
ποια ψαρια εχασες?
το ενα ηταν το μικρο υποθετω.το αλλο ποιο ητανε?

Τον μπόμπιρα χθες στη γεννήστρα, και αυτό εδώ, το μικρό που ηταν άρρωστο

tsala 15-10-14 10:17

κριμα βρε Τακη.. τι να πω :(
και στο βιντεο εδειχνε να εχει στρωσσει....
ατυχια και γκαντεμια.. συμβαινουν αυτα.. υπομονη.. θα σου "γυρισει"

Τάκης 15-10-14 10:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 858369)
κριμα βρε Τακη.. τι να πω :(
και στο βιντεο εδειχνε να εχει στρωσσει....
ατυχια και γκαντεμια.. συμβαινουν αυτα.. υπομονη.. θα σου "γυρισει"

Αυτό είπα βρε Γιάννη, έδειχνε μια χαρά, και το πρωί το βρήκα τούμπα. Και χθες που τα ταισα όρμηξε στο φαί, γενικά έδειχνε μια χαρά, όπως και πριν αρρωστήσει, τι να πω.
Μου φαίνεται πως θα αρχίσω να πιστεύω στο μάτιασμα και θα γεμίσω μάτια και σκόρδα στο ενυδρείο, τι να πω

poltre 15-10-14 21:11

Τα σκόρδα σίγουρα θα βοηθήσουν...
Τα μάτια δεν έχω δοκιμάσει!

Πάντως κρίμα

giorgosg 15-10-14 21:33

Τακη μου πολυ κριμα,τι να πεις..Εσυ εκανες οτι μπορουσες απο πλευρας
σου.:(

Τάκης 15-10-14 21:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgosg (Μήνυμα 858491)
Τακη μου πολυ κριμα,τι να πεις..Εσυ εκανες οτι μπορουσες απο πλευρας
σου.:(

Πιστεύω πως έκανα

kgf12345 16-10-14 07:13

κοιτα,για το πολυ μικρο(το μωρο) δεν μου φαινεται και πολυ παραξενο.
οι πιθανοτητες να ζησει ενα και μοναδικο μικρο δεν ειναι και πολλες οτι και να κανεις.

για το αλλο μου φαινεται ψιλοπαραξενο,αφου φανηκε να ανακαμπτει.
βεβαια κιαυτο δεν με εκπλησει πολυ,γιατι και εγω οταν εχασα το ψαρι παλι ετσι εγινε.
μου φανηκε να καλυτερευει πρωτα και μετα το βρηκα ανασκελα:(

το κακο ειναι οτι δεν ξερεις απο τι πηγε τελικα.
για να ξερεις για τα υπολοιπα δηλαδη οχι τιποταλλο.

να δω ποτε θα μπορεσω να μαζεψω τα λεφτα να παρω ενα μικροσκοπιο ρε γμτ:rolleyes:
αχτι το εχω.

Τάκης 16-10-14 08:05

Αυτό είναι το σπαστικό βρε Γιώργο, πως το βλέπεις ότι έγινε καλά επειδή συμπεριφέρεται καλά , και ησυχάζεις, και λες άντε τη σκαπούλαρε, και την άλλη μέρα το βλέπεις ανάσκελα και τρελαίνεσαι.
Και με το μικροσκόπιο τι θα δεις βρε Γιώργο ; Θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει η ανάλογη γνώση τουλάχιστον, πως θα ξεχωρίσεις τα παθογόνα από τα μη παθογόνα ;

kgf12345 16-10-14 08:48

υπαρχουνε πολλες σχετικες πηγες πληροφορησης στο ιντερνετ.
αλλα πρεπει να μπορεις να δεις τι υπαρχει πανω στο ψαρι πρωτα για να το αναγνωρισεις.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02004 seconds with 10 queries