Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=18)
-   -   Ανοιχτή συζήτηση για το μέλλον του συλλόγου . (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65782)

Dimis 16-10-12 23:00

Καποιος να ανεβασει και στο GreekDiscus για την Θεσ/κη και ειμαστε οκ.

Επισης θα πρεπει να ενημερωθει και το aqua4fun,αν ειναι καποιος μελος ας ανεβασει ενα θεμα με την συναντηση της Θεσ/κης.

ΣΤΑΜΑΤΗΣ 16-10-12 23:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 703702)
Εχω αναλαβη εδω στην Θεσσαλονικη και τα γυρω μερη, το GAB και το AZ σε αλλο φορουμ δεν ειμαι ,εχω ενημερωση το ΑΖ και περιμενουν νεα μου .
Πυστευω οτι ειμαι ενταξη τωρα ,,εκανα και αλλο ΠΟΣΤ για να δουμε ποση ειμαστε απο εδω Θεσσαλονικη το ιδιο εχουν κανει και στο ΑΖ ο Αιολος.

Αψογος !!!
Να βοηθήσει κάποιος τον snakepanos και να ενημερώσει κι άλλα φόρουμ .

snakepanos 16-10-12 23:01

Θα πω τον Χρηστο αυριο.Δημητρη.

Κατι θα κανουμε Σταματη,
Καθε βοηθεια δεχτη.

stevetmax 17-10-12 00:47

Μήπως να γίνει μια σελίδα στο facebook ώστε να μάθει περισσότερος κόσμος για τον σύλλογο?

dimitris21 17-10-12 08:04

νομίζω ότι η επικείμενη συνάντηση ορίστηκε σε πολύ μικρο χρονικό διάστημα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να υπάρχει έγκαιρος προγραμματισμός.

εγώ σίγουρα δεν θα είμαι

Dimis 17-10-12 08:57

Δημητρη εχεις δικιο σε αυτο.

Αλλα μιας και εγινε η κουβεντα και υπαρχει ηδη διαθεση απο αρκετους ας τον κανουμε τον καφε για μια προκαταρκτικη κουβεντουλα,θα ορισουμε μετα εκ νεου μια συναντηση πιο οργανωμενη και θα ανακοινωθει 10 μερες πριν ωστε να κανονισουμε ολοι τις δουλειες μας.

Οποτε παμε για το Σαββατο 20/10 στις 4-5μ.μ στο καφε Ολυμπικο σto ΣΕΦ.

Οποιος ερθει ας ερθει μαζι με τις προτασεις του για το νεο ξεκινημα,τι θελουμε να ειναι τελικα αυτος ο νεος συλλογος...

Alex_Salonica 17-10-12 11:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stevetmax (Μήνυμα 703724)
Μήπως να γίνει μια σελίδα στο facebook ώστε να μάθει περισσότερος κόσμος για τον σύλλογο?

+1
Αυτό θα πρέπει να γίνει οπωσδήποτε, τόσο στο fb όσο και στο twitter

Γιώργος Κ 17-10-12 14:36

Εδω https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards εχουν γινει ηδη οι σχετικες ανακοινωσεις!

Το να ανοιξουν λογαριασμοι στο facebook - twitter ειναι πανευκολο το ερωτημα ειναι ποιος να τους ανοιξει/διαχειρίζεται!! :confused:

Alex_Salonica 17-10-12 14:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 703853)
Εδω https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards εχουν γινει ηδη οι σχετικες ανακοινωσεις!

Το να ανοιξουν λογαριασμοι στο facebook - twitter ειναι πανευκολο το ερωτημα ειναι ποιος να τους ανοιξει/διαχειρίζεται!! :confused:

έκανα like :)

Ποιος το διαχειρίζεται αυτή στη στιγμή; προφανώς θα οριστεί κάποιος με την αναγέννηση ..πρώτα ο Θεός που λένε :p

Γιώργος Κ 17-10-12 14:44

Αμην!! :p:p:D

golf4470 17-10-12 15:44

Δυστυχως κ εγω δεν θα μπορεσω να παρευρεθω. Ειμαι εκτος αθηνα κ επιστρεφω 1/11

Γιώργος Κ 17-10-12 15:54

Υποθετω θα υπαρχουν αρκετες ευκαιριες (πολλες συναντησεις) για να παραβρεθούν ολοι οσοι θελουν και δεν μπορουν!
Στις αρχες θα ειναι ενα "μπαχαλο" μια που ο καθενας θα λεει τι πιστευει και εκατομμύρια ιδεες ...
Ευχομαι στην συνθεση ιδεων ωστε να φτασουμε στο μεσο (που θα ικανοποιει ολους) και να μην επικρατησουν απλα καποιες ιδεες ...
Εχω δει στο παρελθον αυτο ειναι η αρχη συγκρουσεων και γκρινιας!!! Απο την αλλη δεν ειναι πρακτικα δυνατον να ικανοποιηθουν ολοι οποτε και οι ιδιοι ας ειμαστε διαλλακτικοί και πανω απο ολα να ακουμε τον αλλο πριν τον απορρίψουμε!

ΣΤΑΜΑΤΗΣ 18-10-12 11:38

Να ρωτήσω , έχουν ενημερωθεί όλα τα φόρουμ για τη συνάντηση ;

Dimis 18-10-12 15:08

GAB
AZ
GD
A4F

Αυτα εχουν ενημερωθει...Αν υπαρχουν κι αλλα που δεν γνωριζω

Και οι θαλασσινοί δεν εχουν ενα φορουμ?

exelix 18-10-12 15:16

Στο openreef είχα βάλει εγώ την ανακοίνωση της Αθήνας.

ΣΤΑΜΑΤΗΣ 18-10-12 15:28

Δύο φόρουμ .

Είναι όμως κι άλλα γλυκα .
Πάρτε πρωτοβουλία όποιοι και όπου είστε μέλη και αλλού ανεβάστε τα θέματα δεν χρειάζεστε έγκριση απο κανένα ..... αν πράγματι το πιστεύετε και το θέλετε να γίνει κάτι .

Ο λόγος που επιμένω για όλα τα φόρουμ ακόμα και το ποιό μικρο είναι για να μπορέσει να γίνει μια σωστή αρχή χωρίς κανένα αποκλεισμό .
Το βλέπω οτι δεν υπάρχει διάθεση για κανένα αποκλεισμό , πρέπει όμως και να το δείξουμε στη πράξη .

Ο λογος που δεν το κάνω αυτο είναι αποκλειστικα γιατί δεν προλαβαίνω τα τέσσερα που γράφω , πόσο μάλλων να βάλω κι άλλα για παρακολούθηση .
Εχω παρατήσει και τη δουλειά μου για βα τα διαβάζω και να προσπαθω να απαντώ και να κρατώ και τις ισορροπίες .
Αν κάπου υπάρχει πρόβλημα στείλτε μου πμ. με το λίνκ για να το δώ κι εγώ .
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 704180)
Στο openreef είχα βάλει εγώ την ανακοίνωση της Αθήνας.

Πολυ χαίρωμε το είχα αγχος , όπως και για τα υπόλοιπα .

Butterfly 18-10-12 15:54

Παιδιά δεν θα έρθω στην κουβέντα... που θα γίνει.!!!

Dimis 18-10-12 16:00

Γιατι Γιωργη μας?

Butterfly 18-10-12 16:03

Γιατί δεν θα βγάλουμε άκρη και θα μείνω σε αυτό που είπα και πριν...

Παράθεση:

Δεν γνωρίζω εάν έχετε ξανά ασχοληθεί ποτέ κανείς από εσάς με την δημιουργία ενός Συλλόγου...

Θα πω την γνώμη μου γιατί έχει τύχει να έχει η οικογένειά μου έναν Αθλητικό Σύλλογο και γνωρίζω μερικά πράγματα (δεν το παίζω ξερόλας)

α) Το συζητάμε ΠΑΡΑ πολύ...
β) Θα πρέπει να παρθούν αποφάσεις από το ΔΣ (εάν υπάρχει) να υλοποιηθούν και όποιος ΘΕΛΕΙ ας γραφτεί στο Σύλλογο.

Αυτά έχω να πω και ΤΙΠΟΤΑ άλλο

Έχω κουραστεί να διαβάζω διάφορα που με ξενερώνουν τα οποία με απωθούν και από το φόρουμ και από την ιδέα του Συλλόγου.

Φιλικά

Εάν δεν παρθούν ριζοσπαστικές αποφάσεις απλά θα μείνουμε στα ίδια

Dimis 18-10-12 16:04

Τραβα τοτε να τα πεις απο κοντα...

Butterfly 18-10-12 19:38

Θα τα πω από εδώ και κάποιος καλός άνθρωπος θα υπάρχει να τα μεταφέρει στην κουβέντα που θα γίνει.

α) Το συζητάμε ΠΑΡΑ πολύ...
β) Θα πρέπει να παρθούν αποφάσεις από το ΔΣ (εάν υπάρχει) να υλοποιηθούν και όποιος ΘΕΛΕΙ ας γραφτεί στο Σύλλογο.
γ) Αν δεν υπάρχει ΔΣ ας προκηρύξει εκλογές (σύμφωνα με το ΚΕΦΑΛΑΙΟ Δ') και το νέο σώμα ας πάρει αποφάσεις.
δ) Ο Σύλλογος όταν έχει ΔΣ αυτό παίρνει τις αποφάσεις και οποιο μέλος θέλει μένει ή φεύγει.

Φιλικά

ΣΤΑΜΑΤΗΣ 18-10-12 19:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Butterfly (Μήνυμα 704241)
Θα τα πω από εδώ και κάποιος καλός άνθρωπος θα υπάρχει να τα μεταφέρει στην κουβέντα που θα γίνει.

α) Το συζητάμε ΠΑΡΑ πολύ... Κάνουμε ντόρο μπας και γίνουμε πολλοί , έστω και με την υπερβολή .
β) Θα πρέπει να παρθούν αποφάσεις από το ΔΣ (εάν υπάρχει) να υλοποιηθούν και όποιος ΘΕΛΕΙ ας γραφτεί στο Σύλλογο. Που και πως ;
γ) Αν δεν υπάρχει ΔΣ ας προκηρύξει εκλογές (σύμφωνα με το ΚΕΦΑΛΑΙΟ Δ') και το νέο σώμα ας πάρει αποφάσεις. Ποιός θα κάνει εκλογές ; Αφου δεν βρίσκετε κανένας . Εμείς δεν θα πρέπει να συζητήσουμε για το τρόπο ;
δ) Ο Σύλλογος όταν έχει ΔΣ αυτό παίρνει τις αποφάσεις και οποιο μέλος θέλει μένει ή φεύγει. Ναι αλλα όταν έχει ΔΣ και αυτη τη στιγμή δεν έχει .

Φιλικά

Όλα αυτα που λές είναι σωστά για ενα οποιοδήποτε σύλλογο , στη περίπτωσή μας είναι διαφορετικά τα πράγματα και αναγκαστικά θα πρέπει να λειτουργή σουμε αλλιώς .
Το πως αλλιώς , επειδή θέλει κουβέντα , θα πρέπει κάπως κάπου να συναντηθούμε και αυτο προσπαθούμε να κάνουμε τώρα .
Και γι αυτό ζητάμε όσο γίνετε πρισσότερο κόσμο .

sps4ever(niktso) 18-10-12 20:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Butterfly (Μήνυμα 704241)
α) Το συζητάμε ΠΑΡΑ πολύ...
Κάποια στιγμή πρέπει να συζητηθεί τι θέλουν οι χομπύστες από ένα σύλλογο. με δεδομένο ότι σύλλογος υπήρχε για 7 χρόνια και δεν "πέτυχε" κάτι φταίει. Αν δεν βρούμε τι θα προσελκύσει κόσμο δεν έχει νόημα να το ξεκινήσουμε.
β) Θα πρέπει να παρθούν αποφάσεις από το ΔΣ (εάν υπάρχει) να υλοποιηθούν και όποιος ΘΕΛΕΙ ας γραφτεί στο Σύλλογο.
γ) Αν δεν υπάρχει ΔΣ ας προκηρύξει εκλογές (σύμφωνα με το ΚΕΦΑΛΑΙΟ Δ') και το νέο σώμα ας πάρει αποφάσεις.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι
δ) Ο Σύλλογος όταν έχει ΔΣ αυτό παίρνει τις αποφάσεις και οποιο μέλος θέλει μένει ή φεύγει.
Αυτό είναι κάτι που διαφωνούσα πάντοτε με την πολιτική του συλλόγου.Ο σύλλογος πρέπει να είναι τα μέλη. Η "ηγεσία" πρέπει να εκφράζει τη θέληση των μελών όποια και αν είναι αυτή.Τα μέλη πρέπει να αισθάνονται μέρος του συνόλου για να μείνουν.
Φιλικά

Εχεις μια άποψη που ΙΜΗΟ δεν "απέχει" από το τρόπο που δούλευε ο σύλλογος.
Να προσθέσω εδώ ότι υπήρχαν άτομα που και κουράστηκαν, και άρθρα έγραψαν και σεμινάρια οργάνωσαν.Αρα άτομα να "τρέξουν" το ΔΣ υπήρχαν. Υπόλοιποι και διάδοχοι δεν υπήρξαν.Κάτι έφταιξε και δεν ήρθαν νέα μέλη. Και η διχόνοια με κάποιους δεν στέκει. Σίγουρα έφταιξε και αυτό αλλά αυτό μόνο του δεν ήταν αρκετό.
Αν λοιπόν νομίζεις ότι αρκεί μια ηγεσία για να λυθούν τα προβλήματα του συλλόγου απλά διαφωνώ.

Roussaks 18-10-12 22:50

Διαιρει και βασιλευε :
Χωρισμος σε συνδεσμους διοικητικα ανερξατιτους . ΜΟΝΟ οι προεδροι τους θα συνομιλουν με αλλους προεδρους και απο εκει θα εκλεγεται ο προεδρος τους ΕΝΟΣ συλλογου. Η ψηφος του καθε προεδρου θα ειναι ισοτιμη ετσι ωστε και οι συνδεσμοι να χωριζονται και δικαια ακομα και εντος αθηνων .
Επισης κοστος εγραφης μηνιαιο τελος ή ετησιο , θα καθοριζονται απο το εκαστοτε ΔΣ του καθε συνδεσμου και οχι Πανελλαδικα.Εκτος απο την εισφορα ανα διαστηματα το υψος τις οποιας θα ειναι αναλογο της δυναμικης του εκαστοτε συνδεσμου .Ετσι ωστε και ο καθε Συνδεσμος να φτανει μεχρι εκει που φτανει το "χερι" του και οχι να ασφυκτιει τα μελη του αλλα να συμμετεχει στα εξοδα για κινησεις σε εκθεσεις π.χ
Φυσικη στεγη . Πραγμα απιθανο για μικρους συνδεσμους τον 5-10 ατομων αλλα ειναι στο χερι τους αναλογα τις αποφασεις του αν θα εχουν ή οχι .
Και σελιδες σε FB και Twitter oχι τοσο μεσα απο τα παρεξηγημενα ΦΟΡΟΥΜ. . . .. . .. :cool:

Dimis 19-10-12 19:57

Στον καφε θα ερθει κανεις αυριο ή θα ειμαστε 2-3 και θα πινουμε μπυρες?

Ενημερωστε οποιος ερθει...

exelix 19-10-12 19:58

Αν δεν τύχει κάτι έκτακτο θα είμαι.

Dimis 19-10-12 19:59

Ο ενας απο του 2-3 εσυ ησουν...:D

Το θεμα ειναι ποσους (προτιμω ποσες...) θα κουβαλας...:smt047

exelix 19-10-12 20:02

Όσες πιστές προσέλθετε!

Dimis 19-10-12 20:30

Επισης να πω οτι χρειαζεται να εχουμε καποιον απο το τωρινο Δ.Σ.
Να μας πει ποτε ληγει η θητεια του τρέχοντος Δ.Σ.,ποτε προκηρύσσονται οι εκλογες,ποιος εχει τα βιβλια,το καταστατικο,την σφραγιδα και ολα οσα πρεπει να ξερουμε για την τωρινη κατασταση του Συλλογου...

Καπως ετσι δεν πρεπει να αρχισουμε?

sps4ever(niktso) 19-10-12 21:53

Και εγώ θα είμαι, αλλά νομίζω ότι αυτό δηλώναμε και στο άλλο topic και είχαμε μαζευτεί 45 άτομα.

Εχει γίνει κάποια πρόβλεψη πού θα βρεθούμε; Γιατί αν πηγαίνουμε άλλοι από τις 4 και έρχονται άλλοι στις 5 κινδυνεύουμε να χαθούμε;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 704597)
Επισης να πω οτι χρειαζεται να εχουμε καποιον απο το τωρινο Δ.Σ.
Να μας πει ποτε ληγει η θητεια του τρέχοντος Δ.Σ.,ποτε προκηρύσσονται οι εκλογες,ποιος εχει τα βιβλια,το καταστατικο,την σφραγιδα και ολα οσα πρεπει να ξερουμε για την τωρινη κατασταση του Συλλογου...

Καπως ετσι δεν πρεπει να αρχισουμε?

Συγνώμη αλλά θεωρείς δεδομένο ότι κάποιοι θα το συνεχίσουν ούτως ή άλλως;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02474 seconds with 10 queries