Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Συμβουλές για νέο αφρικάνικο!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46279)

zipo 26-11-10 18:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 513573)
Και βγαίνει το σύστημα φωτισμού; Είναι κρίμα να καεί τοσο πολύ για τόσο λίγο που θέλουμε.

Ναι,βγαίνει πολύ εύκολα.Απλά το σηκώνεις και το βγάζεις αν θες open tank.;)

tsoum 26-11-10 18:28

Το φωτιστικό μονο, όχι ολο το καπάκι!

zipo 26-11-10 18:58

Όχι,δε βγαίνει μόνο το φωτιστικό,γιατί τα δύο καπάκια του Rio στηρίζονται πάνω στο κουτί του φωτιστικού.Να βρήκα μια εικόνα στο google εδώ.Στη φωτογραφία αυτή τα καπάκια είναι ανοιχτά.Αυτό το φωτιστικό θα έχει και το δικό σου.

tsoum 27-11-10 12:02

Κοιτώντας τα προφίλ στο λινκ του Κλεόβουλου είδα τα Pseudotropheus sp. "Acei" (Ngara). Πανέμορφα ψαράκια! Αυτά απ'οσο κατάλαβα μπαίνουν χαρεμάκι. Σωστά;

Στο προφίλ λέει οτι ο βιότοπος τους είναι αμμώδης με κλαδία. Δηλαδή; Δεν θελουν πέτρες πολλές κτλπ;

Η αλήθεια είναι οτι σε ενα ενυδρείο που τα είχα δει, κινούνταν προς τα ψηλότερα σημεία του ενυδρείου και όχι τόσο προς τα κάτω, οπως αρκετα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 513660)
Κοιτώντας τα προφίλ στο λινκ του Κλεόβουλου είδα τα Pseudotropheus sp. "Acei" (Ngara). Πανέμορφα ψαράκια! Αυτά απ'οσο κατάλαβα μπαίνουν χαρεμάκι. Σωστά;

Στο προφίλ λέει οτι ο βιότοπος τους είναι αμμώδης με κλαδία. Δηλαδή; Δεν θελουν πέτρες πολλές κτλπ;
Η αλήθεια είναι οτι σε ενα ενυδρείο που τα είχα δει, κινούνταν προς τα ψηλότερα σημεία του ενυδρείου και όχι τόσο προς τα κάτω, οπως αρκετα.

:confused:

Πάνος 28-11-10 18:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 513660)
Στο προφίλ λέει οτι ο βιότοπος τους είναι αμμώδης με κλαδία. Δηλαδή; Δεν θελουν πέτρες πολλές κτλπ;

σε ποιο προφιλ αναφερεσαι?? μπορεις να δωσεις λινκ?

tsoum 28-11-10 20:44

Ναι συγνώμη! ;)

Εδώ είναι

Πάνος 28-11-10 23:24

πολυ ενδιαφερον..για πειτε οι γνωστες..
σε νταμαροενυδρεια που υπαρχουν αυτα τα ψαρακια δηλαδη μπορουμε σε μια γωνια να βαλουμε λιγα ξυλα και να αναπαραστησουμε την οχθη της λιμνης ή την εκβολη καποιου ποταμου που επεσαν ξυλα??
και να τσιμπολογουν και καμια αλγη απο εκει??
μου δινεις ιδεες.....γιατι εχω και εγω τα ψαρακια αυτα!!

tsoum 28-11-10 23:48

Εγώ θα πάρω κανα δυο μοπάνι, θα τα αφήσω να μουλιάσουν, να βγάλουν το χρώμα τους, και θα τα κρεμάσω ανάποδα για να αναπαριστούν κλαδιά και ρίζες στα δεξια. Θα κανώ και ένα μεσαίο λόφο απο πέτρες στην αλλη γωνία που θα αρχίζει απο ψηλά κ θα φτάνει μέχρι την μέση του ενυδρειου περίπου.

Πάνος 29-11-10 01:29

ειχαμε τα φυτεμενα νταμαρια....τωρα θα εχουμε και τα ξυλινα νταμαρια αραγε??
για πειτε καμια γνωμη οι αφρικανογνωστες....:rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01562 seconds with 10 queries