Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Τι να προσεχω; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35153)

λατσε τζενη 17-11-09 13:30

Γεια σας και παλι,λιπον εχω γεμησει το ενυτρειο με νερο για να δω μην εχει καποια διαρροη,αν ολα πανε καλα απο αυριο θα το στρωσω και ηθελα να ρωτησω αν βαζω λιπασμα για τα φυτα και ποτε το βαζω; εχω μπερδεφτει λιγο ευχολα φυτα θα βαλω

ευχαριστω

Πάνος 17-11-09 13:36

ξεκινα το στρωσιμο που προεχει και λιπασμα βαζεις αφου βαλεις τα φυτα μεσα.
μιας και θα βαλεις ευκολα φυτα δε χρειαζεσαι περιπλοκα λιπασματα. επειδη ομως θα εισαι στο στρωσιμο και δε θα υπαρχει καθολου διαθεσιμη τροφη μιας και δε θα υπαρχουν ψαρια (η μονη τροφη φυτων θα ειναι οι αζωτουχες ενωσεις) εγω βαζοντας τα φυτα θα ξεκινουσα με λιγο γενικο λιπασμα....σιγουρα οχι πανω απο τη μιση της προτεινομενης δοσης.
δεδομενου βεβαια οτι θα τρεχει κανονικη φωτοπεριοδος..

λατσε τζενη 18-11-09 14:46

Καλησπερα παιδια

αν το λεω σωστα ,πρωτα βαζω το υποστρομα 4-6cm και μετα το χαλικι περιπου 6 cm.διορθωστεμε αν ειμαι λαθος

ευχαριστω

mikele 18-11-09 15:31

καλως ηρθες καλη αρχη με το νεο σου ενυδρειο καλη επιλογη:)

Πάνος 18-11-09 21:25

αν βαλεις υποστρωμα για φυτα τοτε μη ριξεις υγρο λιπασμα στηστηλη νερου....ειδικα για αρχη το υποστρωμα αρκει...;)

λατσε τζενη 19-11-09 15:45

ευχαριστω παιδια για την βοηθεια,μετα το χαλικι να το γεμησω με νερο μεχρι στη μεση και μετα να το διακοσμησω και να βαλω και τα φυτα;θελω να βαλω κοραλια θα πρεπει να πρωσεχω κατι;

ευχαριστω
-------------------------
Ξερει κανεις που μπορω να βρω κοραλια;

ευχαριστω

Γιώργος Κ 19-11-09 15:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη (Μήνυμα 390220)
ευχαριστω παιδια για την βοηθεια,μετα το χαλικι να το γεμησω με νερο μεχρι στη μεση και μετα να το διακοσμησω και να βαλω και τα φυτα;θελω να βαλω κοραλια θα πρεπει να πρωσεχω κατι;

ευχαριστω
-------------------------
Ξερει κανεις που μπορω να βρω κοραλια;

ευχαριστω

κοραλια σε γλυκο νερο ....δε θα βρεις!!! Αν εννοεις φυτα σε πετσοπ και κοιτα και στις αγγελιες!!

potami 19-11-09 16:01

τζενη εμπλεξες με τις λαμπες
μαυτο που πειρες

μιλαμε ως και πενταπλασια τιμη

λατσε τζενη 20-11-09 20:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από seleykos (Μήνυμα 390363)
τζενη εμπλεξες με τις λαμπες
μαυτο που πειρες

μιλαμε ως και πενταπλασια τιμη

δεν βαριεσαι τωρα το αγορασα ..γνωριζεις αν καιγονται ευκολα οι λαμπες;

λατσε τζενη 23-11-09 15:55

καλησπερα παιδια
προσπαθω να στρωσω το ενυδρειο,πρεπει να κατεβασω το kh μου ειπαν να βαλω αλιθηνο ξυλο μεσα και με τυρφη.
επησεις ,τι ψαρια του σκλιρου νερου λετε να βαλω

ευχαριστω

Γιώργος Κ 23-11-09 16:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη (Μήνυμα 391296)
καλησπερα παιδια
προσπαθω να στρωσω το ενυδρειο,πρεπει να κατεβασω το kh μου ειπαν να βαλω αλιθηνο ξυλο μεσα και με τυρφη.
επησεις ,τι ψαρια του σκλιρου νερου λετε να βαλω

ευχαριστω

Aν θελεις ψαρια σκληρου νερου ειναι ασκοπο να χαμηλωσεις kh!! :smt120
Ειναι μια χαρα το νερο της βρυσης για μολλυ, πλατυ, γκαπυ ... Με πια μεθοδο το στρωνεις??

λατσε τζενη 23-11-09 18:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 391297)
Aν θελεις ψαρια σκληρου νερου ειναι ασκοπο να χαμηλωσεις kh!! :smt120
Ειναι μια χαρα το νερο της βρυσης για μολλυ, πλατυ, γκαπυ ... Με πια μεθοδο το στρωνεις??

βασικα θελω να βαλω angelfish και αργοτερα δισκους τι νερο θελουν:(
και μπορω στο 180λ εστο και 2 δισκους να βαλω;μπερδεφτηχα λιγο με το νερο εχω ph 7-7,5kh17,gh10-18,no2-0,n03-0
ευχαριστω

Γιώργος Κ 23-11-09 19:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη (Μήνυμα 391327)
βασικα θελω να βαλω angelfish και αργοτερα δισκους τι νερο θελουν:(
και μπορω στο 180λ εστο και 2 δισκους να βαλω;μπερδεφτηχα λιγο με το νερο εχω ph 7-7,5kh17,gh10-18,no2-0,n03-0
ευχαριστω

Δυστηχως ειναι λιγα τα λιτρα για δισκους ... ασε που θελουν μαλακο και οξινο νερο ... το ιδιο και τα σκαλαρια που λες! Μη βαλεις ακομα καποιο ψαρι ...διαβασε εδω τι πρεπει να κανεις: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949 και http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

pavlos2003 23-11-09 19:36

...καλώς είρθες!...Επιδή είμαι 2-3 βηματάκια πιο μπροστά θα ήθελα να σου πώ κάτι για το ενυδρείο σου για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως!!!.
Όταν το αγόρασα ΝΟΜΙΖΑ οτι το ..μεγάλο έξοδο είχε φύγει απο πάνω μου!!!
Σήμερα χωρίς ακόμα ψάρια μέσα..Δε σου λέω πόσες φορές την αξία του έχω πληρώσει για άλλα, είναι ο ενθουσιασμός καμμιά φορά που σε κάνει να θές να τα αποκτήσεις όλα γρήγορα, και κάπου εκεί η μπάλα ..χανεται...ΤΕΛΕΙΩΣ ΟΜΩΣ!!!!!!!!!!!
Καλή αρχή και καλή συνέχεια!!!

vasilis4x4 23-11-09 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από seleykos (Μήνυμα 390363)
τζενη εμπλεξες με τις λαμπες
μαυτο που πειρες

μιλαμε ως και πενταπλασια τιμη

Οι Τ5 ομως εχουν και πενταπλασια διαρκεια ζωης.
Μια χαρα ειναι το ενυδρειο και ο φωτισμος οτι πρεπει για φυτεμενο.

λατσε τζενη 23-11-09 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 391330)
Δυστηχως ειναι λιγα τα λιτρα για δισκους ... ασε που θελουν μαλακο και οξινο νερο ... το ιδιο και τα σκαλαρια που λες! Μη βαλεις ακομα καποιο ψαρι ...διαβασε εδω τι πρεπει να κανεις: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949 και http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

αν φτιαξω μαλακο νερο θα εχω περισοτερες επιλογες για ψαρακια;

Γιώργος Κ 23-11-09 22:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη (Μήνυμα 391371)
αν φτιαξω μαλακο νερο θα εχω περισοτερες επιλογες για ψαρακια;

Μη βιαζεσαι και προπαντων μην απογοητευεσαι ... δες .. διαλεξε ... συγκρινε ... ρωτα αν θες ... και αποφασισε! Μπορεις να φτιαξεις ενα κουκλι με ψαρακια σκληρου νερου ... Η αν θελεις και με μαλακο νερο! Απλα πολλα ψαρια μεγαλωνουν παρα πολυ η πρεπει να ειναι σε κοπαδι ωστε να ειναι ανετα! http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm δες ψαρακια .. εχει απο ολα! :p

potami 24-11-09 15:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη (Μήνυμα 390728)
δεν βαριεσαι τωρα το αγορασα ..γνωριζεις αν καιγονται ευκολα οι λαμπες;

οχι δεν καιγονται ποτε
αλλα πρεπει να τις αλλαζεις μια φορα το χρονο γιατι πεφτει η αποδοση τους και ειναι σαν να εχεις μιση λαμπα.
Αν θελεις να βαλεις φυτα πρεπει να εχεις σταθερο φωτισμο οποτε η αλλαγη επιβαλεται.
Υπαρχουν και πολυ ευκολα φυτα που δεν επιβαλεται κατι τετοιο αλλα απλα θα αναπτυσονται αργοτερα.
Για ψαρια σκληρου νερου εκτως απο τα ζωοτοκα σου προτεινω μελανοταινιες, ενα μονομαχο, και γαριδες

Γιώργος Κ 24-11-09 15:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από seleykos (Μήνυμα 391483)
οχι δεν καιγονται ποτε
αλλα πρεπει να τις αλλαζεις μια φορα το χρονο γιατι πεφτει η αποδοση τους και ειναι σαν να εχεις μιση λαμπα.
Αν θελεις να βαλεις φυτα πρεπει να εχεις σταθερο φωτισμο οποτε η αλλαγη επιβαλεται.
Υπαρχουν και πολυ ευκολα φυτα που δεν επιβαλεται κατι τετοιο αλλα απλα θα αναπτυσονται αργοτερα.
Για ψαρια σκληρου νερου εκτως απο τα ζωοτοκα σου προτεινω μελανοταινιες, ενα μονομαχο, και γαριδες

Καιγονται και αυτες καποια στιγμη!!
Ο μονομαχος δεν ειναι ψαρι που πρεπει να ζει σε σκληρο νερο!!

Dimis 24-11-09 15:43

Τζενη κανε μια λιστα απο τα ψαρια που σου αρεσουν τα οποια θα δεις στο σαιτ που σου εδωσε ο Γιωργος,και μετα πες μας τι θα ηθελες να να βαλεις στο ενυδρειο ωστε μετα να καθορισουμε τα επομενα βηματα.
Ενα ενα ολα θα γινουν,στρωσιμο μην αγχονεσαι ιδιαιτερα θα σου δωσει καποιος μπολι οταν εισαι ετοιμη.

potami 24-11-09 16:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 391486)
Ο μονομαχος δεν ειναι ψαρι που πρεπει να ζει σε σκληρο νερο!!

κατηγορηματικα ο μονομαχος ζει ανετα σε σκληρο νερο.

Πρεπει να παροτρυνουμε τους νεους στο χομπυ να βαζουν μονομαχους στα ενυδρεια τους.
Μια χαρα μπαινει σε σκληρο νερο

Γιώργος Κ 24-11-09 16:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από seleykos (Μήνυμα 391505)
κατηγορηματικα ο μονομαχος ζει ανετα σε σκληρο νερο.
Μια χαρα μπαινει σε σκληρο νερο

Ελπιζω να κανεις πλακα! Ολα ζουν - επιβιωνουν σε σκληρο νερο.... Αλλα δεν ειναι ανετα οπως λες κατηγορηματικα .. Μετα αρχιζουν τα προβληματα ... και "ξαφνικα ενω ολα ηταν καλα" αντιμετωπιζουμε αρρωστιες ...
:smt120

Dimis 24-11-09 17:20

Η αληθεια ειναι οτι ο μονομαχος αναπαραγωγης ζει σε νερο βρυσης (7 εως 8) και το πιο πιθανο ειναι να φυγει πληρης ημερων στα 2.5 - 3 χρονια.
Το ΙΔΑΝΙΚΟ ομως ειναι να του δωσουμε το νερο που ζει στην φυση το οποιο ειναι κατω απο 7 ph και σκληροτητα κατω απο 10.

Γιώργος Κ 24-11-09 18:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 391507)
Η αληθεια ειναι οτι ο μονομαχος αναπαραγωγης ζει σε νερο βρυσης (7 εως 8) και το πιο πιθανο ειναι να φυγει πληρης ημερων στα 2.5 - 3 χρονια.
Το ΙΔΑΝΙΚΟ ομως ειναι να του δωσουμε το νερο που ζει στην φυση το οποιο ειναι κατω απο 7 ph και σκληροτητα κατω απο 10.

:smt023
Θεωρώ το ιδανικο ... ειναι οι παραμετροι στο φυσικο τους περιβαλλον! Και το ιδανικο θα ηταν να τα διατηρουμε σε αυτες τις παραμετρους! Απο εδω:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm διαβαζω οτι στο ειναι στο βιοτοπο τους εχει ph απο 5,28 εως 5,8. Στα ενυδρεια εχουμε πολλα φυτα συνηθως μαζι με τους μονομαχους οποτε ανεβαζουμε το ph και gh σε πολυ μεγαλυτερες τιμες ωστε να διατηρουμε και τα φυτα σε καλη κατασταση! Αυτο δε σημαινει οτι ο μονομαχος μας μεταλλαχτηκε και δεν εχει αναγκη αυτες τις παραμετρους οπως στη φυση! "Παιζουμε" με τα ορια τους ... το να τους κραταμε σε νερο βρυσης ομως για μενα ... δεν ειναι αποδεκτο .. αφου τραβαμε τα ορια παρα πολυ! ;)
Τα ψαρια αναπαραγωγης δεν εχουν αλλαξει dna! Εκτος απο τα παπαγαλοψαρα και τα βαμμενα ψαρια με γονιδιο μεδουσας! Αρα οι "απαιτησεις" τους δεν αλλαζουν απο τα αγρια!

λατσε τζενη 26-11-09 16:55

Γεια σας παιδια νομιζω πως κατελιξα καπου ,διαβασα πολλα ιδι ψαρων και αφτο που μου αρεσε ειναι το Hemichromis lifalili ενα ζευγαρι θα με καληψει.
Με οτι διαβασα μπορω να τους προσφερω οτι χρειαζονται και το ενυδρειο μου ειναι οτι πρεπει για αφτα ,εχω βαλει βρακακια και πετρες και φυτα μεσα ειμαι ψιλο ετοιμη, μονο να φτιαξω το νερο το gh να ρηξω λιγο ακομα.μια ερωτησει ομως στο μαγαζι που πηρα τα υλικα για το ενυδρειο μου ειπαν πως αμα ρηχνω μεσα τα βαχτηρια δεν θα χρειαστω μπολι ισχει;

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια που μου δεινεται
θα σας στειλο και φωτο συνδομα

Dimis 26-11-09 17:08

Ιδανικη επιλογη!!!
Μονο αυτο μπορω να σου πω!
Επισης μαζι με αυτα μπορεις να βαλεις και ενα κοπαδι απο 6-8 κονγκο τετρα και θα εχεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο με κινηση...και γεννες!
Αν περιμενεις και καμια βδομαδα μπορω να σου πω αν σου βρω ηδη διαπιστωμενο ζευγαρι λιφαλιλι.
Αν βαζεις βακτηρια στην καλυτερη των περιπτωσεων (API) πρεπει να περιμενεις 15 μερες,αν βαλεις μπολι απο ετοιμο στρωμενο ενυδρειο μπορεις την ιδια στιγμη να βαλεις ψαρακια.

λατσε τζενη 27-11-09 00:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 392006)
Ιδανικη επιλογη!!!
Μονο αυτο μπορω να σου πω!
Επισης μαζι με αυτα μπορεις να βαλεις και ενα κοπαδι απο 6-8 κονγκο τετρα και θα εχεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο με κινηση...και γεννες!
Αν περιμενεις και καμια βδομαδα μπορω να σου πω αν σου βρω ηδη διαπιστωμενο ζευγαρι λιφαλιλι.
Αν βαζεις βακτηρια στην καλυτερη των περιπτωσεων (API) πρεπει να περιμενεις 15 μερες,αν βαλεις μπολι απο ετοιμο στρωμενο ενυδρειο μπορεις την ιδια στιγμη να βαλεις ψαρακια.

οκ dimis1978 θα περιμενω, δεν βιαζομαι θελω να εχω αποτελεσμα για αυτο το παω σιγα σιγα, αμα μου βρεις μου λες αλλιως θα παω στα μαγαζια φανταζομαι να το πετηχω καπου το ζευγαρακι που μου αρεσει,παντως θα κανω υπομονη .λες να ριξω τα βακτιρια μια που τα πηρα η καλυτερα να δανιστω μπολι;
ευχαριστω πολυ για ολα

Dimis 27-11-09 00:41

Αν δεν βρεις μπολι ξεκινα βακτηρια,αλλα πριν κανε μια προσπαθεια και βαλε μια αγγελια εδω οτι ζητας μπολι απο καποιον γειτονα εκει γυρω...
Στα μαγαζια δεν μπορεις πετυχεις ζευγαρι ευκολα,θα αναγκαστεις να παρεις 3-4 και μεσα στο ενυδρειο θα δημιουργηθει ζευγαρι,και μετα θα πρεπει να αφαιρεσεις τα αλλα,γι αυτο πριν μπεις στον κοπο περιμενε καμια βδομαδα μηπως και σου βρω το ζευγαρι που ειχα πριν μερικους μηνες,δεν εχουμε πολλες ελπιδες βεβαια αλλα μπας και...

Γιώργος Κ 27-11-09 01:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη (Μήνυμα 392088)
οκ dimis1978 θα περιμενω, δεν βιαζομαι θελω να εχω αποτελεσμα για αυτο το παω σιγα σιγα, αμα μου βρεις μου λες αλλιως θα παω στα μαγαζια φανταζομαι να το πετηχω καπου το ζευγαρακι που μου αρεσει,παντως θα κανω υπομονη .λες να ριξω τα βακτιρια μια που τα πηρα η καλυτερα να δανιστω μπολι;
ευχαριστω πολυ για ολα

Aν δεν τα εχεις ανοιξει μπορεις να τα πας πισω στο μαγαζι που τα πηρες και να παρεις κατι πιο χρησιμο!!
Μπολι ακουω .... εχω δωσει σε ολους σε σενα δε θα δωσω?? :rolleyes: :D
(Δαφνη Αθηνα υποθετω ετσι?)

λατσε τζενη 27-11-09 18:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 392105)
Aν δεν τα εχεις ανοιξει μπορεις να τα πας πισω στο μαγαζι που τα πηρες και να παρεις κατι πιο χρησιμο!!
Μπολι ακουω .... εχω δωσει σε ολους σε σενα δε θα δωσω?? :rolleyes: :D
(Δαφνη Αθηνα υποθετω ετσι?)

καλα μη μου δοσεις ,αφου εισαι τοσο κακος ανθρωπος:grin: ,δεν πειραζει :smt009τον εαυτο σου δειχνεις να ξερεις:(παντως δαφνη μενω στην αθηνα
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 392099)
Αν δεν βρεις μπολι ξεκινα βακτηρια,αλλα πριν κανε μια προσπαθεια και βαλε μια αγγελια εδω οτι ζητας μπολι απο καποιον γειτονα εκει γυρω...
Στα μαγαζια δεν μπορεις πετυχεις ζευγαρι ευκολα,θα αναγκαστεις να παρεις 3-4 και μεσα στο ενυδρειο θα δημιουργηθει ζευγαρι,και μετα θα πρεπει να αφαιρεσεις τα αλλα,γι αυτο πριν μπεις στον κοπο περιμενε καμια βδομαδα μηπως και σου βρω το ζευγαρι που ειχα πριν μερικους μηνες,δεν εχουμε πολλες ελπιδες βεβαια αλλα μπας και...

οκ θα περιμενω, ευχαριστω πολυ για τη προσπαθεια
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 392105)
Aν δεν τα εχεις ανοιξει μπορεις να τα πας πισω στο μαγαζι που τα πηρες και να παρεις κατι πιο χρησιμο!!
Μπολι ακουω .... εχω δωσει σε ολους σε σενα δε θα δωσω?? :rolleyes: :D
(Δαφνη Αθηνα υποθετω ετσι?)

καλα γεοργαρασκ αμα σε πιασει η καλοσυνη πες μου
:p πλακα κανω, δεν βαριεσαι θα βαλω τα βακτιρια το πολυ πολυ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03242 seconds with 10 queries