Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Το ενυδρειο μετα απο καιρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27947)

Manolis 08-12-08 17:05

Ολικη καταστροφη
 
Χθες με το που αναψαν τα φωτα βλεπω ολα τα ψαρια στον πατο να αργοπεθαινουν.Καποια ειχαν χαθει και δεν τα βρισκω.Το τεστ μου εβγαλε ΝΟ2 ανεβασμενο.Οχι πολυ ομως.Ο μονος επιζων ειναι ο clown ο οποιος χθες ειχε εμφανισει ICH.Σημερα τον βλεπω και εχουν φυγει τα σημαδια.

Δεν μπορω να πω με σιγουρια τι εγινε.Η αλατοτητα παντος ηταν σταθερη.Μαλλον καμια αμωνια ανεβηκε?Δεν ξερω.

Εκανα αλλαγη το 1/3 ,μεχρι στιγμης ο clown ειναι καλα και εχει ορεξη.
Το skimmer δουλευη συνεχεια.Πολυ βρομα θα το αδειασω παλι σημερα.

harilaos 08-12-08 21:18

Λυπάμαι πολύ. Πραγματικά πολύ. Περιμένουμε ενημέρωση.. Ελπίζω να βρεις και την αιτία που δημιούργησε το πρόβλημα..

accnt 09-12-08 08:29

Κρίμα Μανώλη. Λυπάμαι πολύ...

Τι μπορεί να έφταιξε άραγε?
Οι παράμετροι του ενυδρείου ήταν σταθερές? Θερμοκρασία, PH, αλατότητα?
Το κακό έγινε ξαφνικά ή το έβλεπες να έρχεται σιγά σιγά?

geso 10-12-08 00:51

Πολύ λείπαμε.
Το καβουράκι τρώει άλγη και Brittle Star .
Αν θέλεις παραπάνω πληροφορίες ψάξε για Pilumnus vespertilio.
http://flickr.com/photos/80125969@N00/2350946999

Manolis 27-12-08 23:30

Χρονια πολλα .
Το ενυδρειο συνεχιζει να λειτουργει με ενα clown. Ηταν το μονο που επιβιωσε μαλλον επειδη ηταν tank bred.??

Δυστηχως accnt εγινε ξαφνικα.Με το που αναψαν τα φωτα ειδα ολα τα ψαρια κατω και σε 2 ωρες ειχαν πεθανει.

Τι εφταιξε δεν μπορω να πω με σιγουρα.αλλα
1 ειχε δυστυχος σταματησει ο ενας κυκλοφορητης ηταν ομως ο μικρος 900λιτρα/ωρα
2 πιστευω ταιζα πολυ
3 ειδα μια μικρη εξαρση αλγης της 2 τελευταιες μερες
4 ειχα το ick στο πεταλουδα ( τα αλλα δεν ειχαν εμφανισει κατι)

Απο δω και περα τη κανω?Τη Ψαρια βαζω?

Θα μεινω σε FOWLR

Manolis 30-12-08 18:50

Παιδια καμια ιδεα?Ειναι και γιορτες και θα ηθελα 2-3 ψαρακια .
Ειναι πολυ αδειο!!

enzo 30-12-08 20:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manolis (Μήνυμα 316402)
Παιδια καμια ιδεα?Ειναι και γιορτες και θα ηθελα 2-3 ψαρακια .
Ειναι πολυ αδειο!!

φιλε μανωλη βιαζεσαι..;)
στησε σωστα τον βραχο ωστε να εκμεταλλευτεις στο επακρο την βιολογια του, μετρα αμμωνια και νιτρωδη, και αν ειναι μηδενικα τοτε βαλε ενα ψαρι και ας δειχνη αδειο το ενυδρειο...
δες πως παει και σε κανα μηνα το ξανασυζηταμε... ;)
επισης φροντισε να υπαρχει καλη κυκλοφορια χωρις νεκρα σημεια...
ο βραχος σου και τα ψαρια θα το εκτιμησουν ιδιαιτερα...:cool:

Manolis 13-01-09 00:06

Παιδια ο καιρος περναει και το clown αν και μονο του φαινεται μια χαρα.
Αλγη δεν εχω καθολου.Εβαλα μπλε φοντο,πηρα και το elliwel,προσπαθω να φτιαξω και μια σπηλια στο κεντρο.Μαλλον θα βγει καλα.

1 Η θερμοκρασια οταν σβηνουν τα φωτα φτανει τους 25.8 και οταν αναβουν τους 26.2. Αυτη η διαφορα τον 0.4 ειναι πολυ προβλημα??

2 Ηρθε ο καιρος να βαλο κανα ψαρι??

3 Τι μπορεις να βαλεις στο FOWLR για να ειναι πιο ενδιαφερον και πιο πολλα χρωματα
Σκεφτομοθν καμια γαριδα κανα ερειμιτη κανα αστερια?Καμια αλλη ιδεα?Θαλασσια αγγουρια ??

vasilakis 13-01-09 14:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manolis (Μήνυμα 319378)
Παιδια ο καιρος περναει και το clown αν και μονο του φαινεται μια χαρα.
Αλγη δεν εχω καθολου.Εβαλα μπλε φοντο,πηρα και το elliwel,προσπαθω να φτιαξω και μια σπηλια στο κεντρο.Μαλλον θα βγει καλα.

1 Η θερμοκρασια οταν σβηνουν τα φωτα φτανει τους 25.8 και οταν αναβουν τους 26.2. Αυτη η διαφορα τον 0.4 ειναι πολυ προβλημα??

2 Ηρθε ο καιρος να βαλο κανα ψαρι??

3 Τι μπορεις να βαλεις στο FOWLR για να ειναι πιο ενδιαφερον και πιο πολλα χρωματα
Σκεφτομοθν καμια γαριδα κανα ερειμιτη κανα αστερια?Καμια αλλη ιδεα?Θαλασσια αγγουρια ??

Γεια σου Μανώλη!

0,4 διαφορα θερμοκρασιας ειναι ανεπαισθητη για τα ζωντανα. Σε περισσοτερα ενυδρεια ειναι μεγαλυτερη απο τη δικη σου . Εξαλλου FOWLR εχεις.
Εφοσον οι μετρησεις σου ειναι καλες μπορεις να βαζεις σιγα σιγα ψαρακια ...σιγα σιγα ομως :D .
Αγγουρι δεν εχεις λογο να βαλεις γιατι εκτος του οτι ειναι ασχημο και λιγακι επικινδυνο , θα εχεις μεσα οπως προειπες γωβιους , αστεριες και γαριδες που θα αναλαβουν τη ομολογουμενως εξαιρετικη δουλεια που κανει.

Manolis 14-01-09 16:13

Για ριχτε καμια ιδεα και κανα ονομα να ψαξω να δω τι να παρω;

vasilakis 14-01-09 16:47

Δες εδω περα και διαλεξε :D !

Saltwater Fish: Marine Aquarium Fish for Saltwater Aquariums

Manolis 25-02-09 20:55

καλα παει
 
Οπως θυμαστε μετα την μεγαλη καταστροφη ειχε μεινει μονο ι clown. Μετα απο ενα μηνα εβαλα αλλων ενα .Τα πανε μια χαρα. Δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι τωρα.Χθες εβαλα ενα Six Line Wrasse . ελπιζω να μου παει καλα.Εβαλα κατα καιρους και 2 ερημητες και snails.Επεισης χθες εβαλα και ενα αστερια κοκκινο αλλα δυστηχος σημερα του λειπει το ενα ποδι:mad:.
Λογικα τα καβουρια.Θα κατσω να βρω ενα ενα τα καβουρια :smt065

Και εχω και μια μαντης .Τι λετε να κανω για αυτη; Ακουω προτασεις

Manolis 02-03-09 22:22

Μια χαρα
 
Τα ψαρακια που εχω βαλει ανταποκρινονται μια χαρα. Τρωνε κτλ....
Χθες ειδα τα βραχια να εχουν βγαλει λιγο αλγη.τιποτα σοβαρο απλα ηταν τελειος καθαρα και τωρα εχουν λιγο.Υπαρχει περιπτωση να εγινε επειδη 2 μερες πριν ταισα λιγο παραπανο;Ερχεται και η μερα που θα κανω την αλλαγη.καθε 30 μερες

Εχω μεσα παντως 2 clown,1 αστερια,1 goby,1 six line wrassel

http://liveaquaria.com/product/prod_...755&pcatid=755

http://liveaquaria.com/product/prod_...211&pcatid=211

http://liveaquaria.com/product/prod_...581&pcatid=581

http://liveaquaria.com/product/prod_...375&pcatid=375

Με το Ph μετρησα και ειμαι στο 8 και το Kh sto 7.7.
Ερωτηση 1 δεν εχω καταλαβει ακομα με το Ph εχω ακουσει οτι το βραδυ μπορει να κατεβαινει ισχυει;Να μετρησω και μετα απο 5 ωρες που εχουν κλεισει τα φωτα να δω;2 Αφου δεν εχω κοραλια το Kh επιρεαζει και τα ψαρια;σε τοση μικρη διαφορα;

nikman 03-03-09 00:23

[quote=Manolis;337249]
Με το Ph μετρησα και ειμαι στο 8 και το Kh sto 7.7.
quote]

Μήπως τα έγραψες ανάποδα; Τα ΚΗ 7,7 πως το βρήκες:D

Την mantis πρέπει να την βγάλεις πριν στοκάρεις με ψάρια, και γενικά ότι άλλο ανεπιθύμητο (καβούρια, απτέζια κ.λ.π) αφαίρεσε το τώρα που μπορείς.

Θα σου πρότεινα δύο φορές τη βδομάδα να βάζεις ΚΗ buffer διατηρώντας το στο 9-10. Έτσι εφόσον έχεις καλή κυκλοφορία και αρκετές ώρες φωτισμό (10 ώρες περίπου) θα είσαι ΟΚ και με το ΡΗ. :smt033

Manolis 03-03-09 20:39

Εννοεις την ακριβεια στο 7.7; Το τεστ τις salifert που εχω μετραει με δεκαδικα.
Σωστα τα εγραψα.
Λες να βγαλω και τα καβουρια;Εχω 5 6 σιγουρα.Τωρα οσον αφορα την μαντις ειναι πολυ μικρη και δεν ειμαι σιγουρος αλλα μαλλον ειναι μαντις.

evi_ch 03-03-09 22:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manolis (Μήνυμα 304117)
Photos

Το ''δεν ξέρω τι είναι'' στη photo 4 το παρατηρώ και γω στο βράχο μου!!! Μήπως έμαθες τελικά τι είναι???:)

Manolis 04-03-09 02:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από evi (Μήνυμα 337629)
Το ''δεν ξέρω τι είναι'' στη photo 4 το παρατηρώ και γω στο βράχο μου!!! Μήπως έμαθες τελικά τι είναι???:)


Οχι δεν εμαθα ακριβος .Παντως οταν ειχα βαλει μια πεταλουδα στο ενυδρειο απο τοτε δεν το ξαναειδα.
-------------------------
Σημερα καναν ξανα επιθεση στο αστερια δυστηχως.

nikman 04-03-09 03:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manolis (Μήνυμα 337592)
Το τεστ τις salifert που εχω μετραει με δεκαδικα.
Σωστα τα εγραψα.
.



Ουπς ! ναι σωστά έχεις δίκιο Σόρι. :rolleyes:

Manolis 09-03-09 07:45

Το goby δυστηχως δεν αντεξε.
Μου ειπαν οτι αν ενα ψαρι δεν αντεξει τις πρωτες 4 5 μερες που το βαζεις στο ενυδρειο δεν φταις εσυ αλλα το ψαρι!Εσεις τι λετε για αυτο;
Παντος τα αλλα ψαρια μια χαρα

Tricky 09-03-09 08:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manolis (Μήνυμα 339363)
Το goby δυστηχως δεν αντεξε.
Μου ειπαν οτι αν ενα ψαρι δεν αντεξει τις πρωτες 4 5 μερες που το βαζεις στο ενυδρειο δεν φταις εσυ αλλα το ψαρι!Εσεις τι λετε για αυτο;
Παντος τα αλλα ψαρια μια χαρα


Συνηθως ετσι ειναι ...εκτος και αν ενα -αποδυναμωμενο- ψαρι εισερχεται σε ''εχθρικο'' περιβαλλον.Το κυνηγητο/στρες μπορει να επιβαρυνει την κατασταση του δραστικα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02317 seconds with 10 queries