Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24439)

peiratis 22-05-08 01:27

ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
 
πλαστικος σωληνας= μονωμενος σωληνας με ελαχιστες απωλειες
χαλκινος σωληνας= θερμοαγωγημος σωληνας

η φιλοσοφια: απαγορευονται αλκαλικα υλικα στο ενυδρειο, αλλιως οτι λεφτα εχεις ριξει σε ψαρια το παιρνεις στα χερια υπο μορφη ψαριου.

η λυση: στα σκαρια... χωρις να λεω πολλα...(αλλωστε βαρεθηκα να τα γραφω σε ολα τα post για ψυξη ενυδρειου...)

netblues 22-05-08 06:24

Αλκαλικά υλικά οταν λες σε ενυδρειο, μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφης?
Και οντως εχει καταντησει spam αυτο που κανεις.

peiratis 22-05-08 11:11

αλκαλικα υλικα
 
αλκαλικα υλικα αν θυμαμαι καλα απο την χημεια ειναι τα παραγοντα του χαλκου σε διασπαση. οποτε αν βαλουμε χαλκο μεσα στο ενυδρειακι μας εξου η διασπαση του χαλκου απο το νερο, αποτελεσμα: διαβρωση και νατα τα αλκαλικα υλικα. οποτε εχω βρει αλλους τροπους να το αντιμετωπισω αυτο. απλα υπομονη και θα το δειτε να δουλευει.

noe 23-05-08 04:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moudi (Μήνυμα 255291)
Σκεφτηκα λοιπον την εξης λυση- πατεντα:D . Να τοποθετησω το εξωτερικο φιλτρο σε ενα φορητο ψυγειακι 12volt αυτοκινητου, το οποιο θα χωραει κατω στο ντουλαπι του ενυδρειου, και με δυο καταλληλες τρυπες να βγαινουν οι σωληνες του φιλτρου εξω με καποια μονωση να μην χανεται η ψυξη.Εχω βρει αυτο το ψυγειακι...
http://www.telemarketing.gr/default....59&ct=183&la=1

Βεβαια θα πρεπει να λυσω και το θεμα θερμοστατη το οποιο δεν ειναι και κατι δυσκολο! Μου φαινεται αρκετα οικονομικη λυση, εσεις τι λετε θα ειναι λειτουργικο το ολο project?

Δεν θα δουλέψει φίλε μου, ένα ψυγείο που έχει μεικτή χωριτικότητα 10-15 λίτρα.... άρα και ο μηχανισμός του και η ησχύς του είναι υπολογισμένα για να ψύχουν έναν όγκο (το πολύ) 10-15 λίτρα.... πώς είναι δυνατόν να καταφέρει να ρήξει την θερμοκρασία σε ένα ενυδρείο 180, 200, 300 λτρ ?? Επίσης οι μπίρες μέσα στο ψυγείο είναι απομονωμένες από το περιβάλον ενώ το ενυδρείο είναι εκτεθημένο στο περιβάλον που σημένει ... θερμηκές απώλειες...

netblues 23-05-08 07:39

Ναι αλλα ο χαλκος δεν ανηκει στα αλκαλικα μεταλα, ουτε το αλκαλικό περιβαλλον ειναι απαραιτητα κακό. Συχνα χρησιμοποιουμε τη λεξη αλκαλικό περιβαλλον οταν εννουμε οτι ουσιαστικα το Ph ειναι πανω απο 7, κατι που ισχυει κατα κορον και στα ενυδρεια με τις αφρικανες , οσο και σε ολα τα θαλλασινα.
Επι τις ουσιας το προβλημα ειναι οτι ο χαλκος και τα παραγωγα του ειναι δηλητηρια για τους βιολογικους οργανισμους του ενυδρειου..

moudi 23-05-08 08:45

Φιλε noe το εχω ξεχασει ηδη το ολο θεμα! Προχωρω με ανεμηστηρακια και αν δω οτι με καλυπτουν παραμενω εκει. Αν οχι τοτε θα δω τι θα κανω;)

lion 23-05-08 09:27

Exθές έβαλα και εγώ ανεμιστηράκια στο ενυδρείο μου, 2 κομμάτια των 4 εκατοστών στα 12V. Μπήκαν χωρίς μετατροπές στην θέση για αυτόματη ταϊστρα που έχει το cayman 50 λίτρων και μάλιστα σφήνωσαν καλά χωρίς να χρειάζεται στήριξη. Από 29 βαθμούς κατέβηκα στους 26 μέσα σε 1 ώρα. Προς το παρών είμαι καλά, αλλά δεν ξέρω πως θα πάει όταν ανέβει κι'άλλο η θερμοκρασία... Αν έχω πρόβλημα θα βρω χώρο να βάλω μεγαλύτερα.

theofilos 23-05-08 09:40

Εχεις χτυπησει 29 απο τωρα? Ωχ :confused:

Εγω ευτυχως δεν ειχα ποτε προβλημα με θερμοκρασια, ακομα και στους πιο θερμους καυσωνες το ενυδρειο πηγαινε μεχρι 29 ΧΩΡΙΣ ανεμηστηρακια

lion 23-05-08 10:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theofilos (Μήνυμα 265692)
Εχεις χτυπησει 29 απο τωρα? Ωχ :confused:

Αυτό είναι λίγο περίεργο. Έχω βέβαια 2 λάμπες από 14W (την μία την πρόσθεσα εγώ) που δυστηχώς στο cayman 50 απέχουν 2 με 3 εκατοστά από το νερό αλλά και με σβηστές, δεν έπεφτε ούτε ένα βαθμό η θερμοκρασία. Έκανα και ένα έλεγχο το θερμόμετρο και νομίζω δουλεύει.

theofilos 23-05-08 11:10

Εννοεις οτι μενει συνεχεια ανοιχτο?

lion 23-05-08 13:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theofilos (Μήνυμα 265716)
Εννοεις οτι μενει συνεχεια ανοιχτο?

Oχι βέβαια, απλά δεν φαίνεται να είναι οι λάμπες ο κύριος λόγος που ανεβαίνει η θερμοκρασία, αφού και το πρωί μετά από περίοδο 7 ωρών χωρίς φωτισμό, η θερμοκρασία είναι πάνω από 28 βαθμούς.

Αυτή την στιγμή και με φώτα ανοικτά εδώ και 4 ώρες έχω θερμοκρασία 26 βαθμούς με τα ανεμιστηράκια στα 9 V

Neoklis 23-05-08 13:03

Αν με σβηστά φώτα έχεις 28 τότε τσέκαρε λίγο τον θερμοστάτη σου... Και αν χρειαστεί κατέβασε τον 2 βαθμούς...

lion 23-05-08 14:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 265756)
Αν με σβηστά φώτα έχεις 28 τότε τσέκαρε λίγο τον θερμοστάτη σου... Και αν χρειαστεί κατέβασε τον 2 βαθμούς...

Τον έχω κατεβάσει από τότε που είδα 29 αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Τώρα τον έχω βάλει στους 24.

moudi 27-05-08 12:03

Χθες το απογευμα ''απεκτησα'' τρια ανεμηστηρακια για την ψυξη του ενυδρειου μου γιατι ο καιρος εχει ασχημες διαθεσεις:D Μενει τωρα να βρω και χρονο να τα τοποθετησω και με το καλό να βαλω και φωτο...;)

lion 27-05-08 15:16

Καλά τα ανεμιστηράκια, αλλά δουλεύοντάς τα συνεχώς, συμπληρώνω 2 λίτρα ανά 24ωρο. Άρα σε ~45/2=22.5 ημέρες θα έχω συμπληρώσει ~100% του νερού μου, οπότε θα έχω διπλασιάσει άλατα και ότι άλλο αφήνει το εξατμιζόμενο νερό. Σε λίγο δηλαδή δεν θα έχω καν νερό... (δεν θα χωράει)

dizio 28-05-08 00:57

να κάνεις αναπληρώσεις με απιονισμένο νερό και δεν θα έχεις τέτοιο πρόβλημα:cool:

moudi 01-06-08 15:01

Χθες το απογευμα τοποθετησα τρια ανεμηστηρακια 80mm στο ενυδρειο.Απο 29 κελσιου επεσε στους 27 σε 10-12 ωρες .Βεβαια και η σταθμη του νερου επεσε λογω εξατμισης.Τα ανεμηστηρακια τα δουλευα στα 4.5 volt.Aυτο που ειδα ειναι οτι στην επιφανεια το νερου εχει εμφανιστει ενα λεπτο ημιδιαφανο φιλμ:confused:Τι ειναι αυτο? ξερει κανεις? Επισεις την συμπληρωση του νερου την κανω με απιονισμενο νερο? Ετσι απλα προσθετω η αναμειγνυω με νερο βρυσης?

dizio 01-06-08 15:22

όταν συμπληρώνεις,συμπληρώνεις μόνο με απιονισμένο,αλλιώς αν βάλεις και βρύσης θα ανέβει η γενική σκληρότητα του νερού. αυτό που εξατμίζεται είναι το H2O μόνο....αυτά

moudi 01-06-08 18:25

Aυτο που ειδα ειναι οτι στην επιφανεια το νερου εχει εμφανιστει ενα λεπτο ημιδιαφανο φιλμ:confused:Τι ειναι αυτο? ξερει κανεις?

asourtzo 01-06-08 18:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moudi (Μήνυμα 268729)
Aυτο που ειδα ειναι οτι στην επιφανεια το νερου εχει εμφανιστει ενα λεπτο ημιδιαφανο φιλμ:confused:Τι ειναι αυτο? ξερει κανεις?

"Πρωτεινικο φιλμ "ταιζε λιγοτερο και γυρνα την εξοδο του φιλτρου προς την επιφανεια θα το διαλυσει ;)

orck 01-06-08 19:28

και δεν εχει σχεση με τα ανεμιστηρακια που εβαλες

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από asourtzo (Μήνυμα 268730)
"Πρωτεινικο φιλμ "ταιζε λιγοτερο και γυρνα την εξοδο του φιλτρου προς την επιφανεια θα το διαλυσει ;)


steady 01-06-08 19:31

γενικα εχει και καποια σχεση με τις θερμοκρασιες θυμαμαι που ελεγε ο netblues οτι τετοια περιοδο εμφανιζεται ποιο εντονα και το ειχα και εγω τις πρωτες 3-4 μερες που εβαλα ανεμηστηρακια αλλα μετα απο αλλαγη νερου εφυγε

φυσικα σιγουρα ισχυει οτι επιρεαζεται και απο το υπερβολικο ταισμα και την ποιοτητα των τροφων

orck 01-06-08 19:35

για να το λεει ο netblues κατι θα ξερει :smt041
παντως το εχω δει το φιλμ αυτο στο παλιο ενυδρειο μου που δεν ειχα τοσο μεγαλη αναταραξη του νερου και ηταν εμφανες και πριν βαλω ανεμιστηρακια
μαλιστα οταν ταιζα και εριχνα την τροφη το φιλμ εδειχνε να εσπαγε εκει που επεφτε η τροφη


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 268746)
γενικα εχει και καποια σχεση με τις θερμοκρασιες θυμαμαι που ελεγε ο netblues οτι τετοια περιοδο εμφανιζεται ποιο εντονα και το ειχα και εγω τις πρωτες 3-4 μερες που εβαλα ανεμηστηρακια αλλα μετα απο αλλαγη νερου εφυγε

φυσικα σιγουρα ισχυει οτι επιρεαζεται και απο το υπερβολικο ταισμα και την ποιοτητα των τροφων


alexinio 01-06-08 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 268744)
και δεν εχει σχεση με τα ανεμιστηρακια που εβαλες

Aποκλίεται δηλαδή να είναι συσσωρευμένη σκόνη που εισέρχεται στο ενυδρείο μέσω των ανεμηστήρων?

asourtzo 01-06-08 19:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexinio (Μήνυμα 268748)
Aποκλίεται δηλαδή να είναι συσσωρευμένη σκόνη που εισέρχεται στο ενυδρείο μέσω των ανεμηστήρων?

Εφοσων και μονος σου λες οτι μοιαζει σαν λεπτο φιλμ δεν πιστευω να ειναι σκονη ;)

moudi 01-06-08 20:26

Ευχαριστω παιδια, θα το παρακολουθησω τις επομενες μερες και θα δω πως θα παει...;)

netblues 02-06-08 08:19

O netblues απλως εχει παρατηρησει οτι καθε χρονο το φαινομενο εμφανιζεται με την αυξηση της θερμοκρασιας, στα ενυδρεια του και στα ενυδρεια γνωστων και φιλων, αλλα οχι παντοτε.
Οποτε δεν ειναι σκονη..

steady 02-06-08 14:15

εγω εχω σκευτει πολλες φορες τι καπνο απο τσιγαρο τραβαει με τα ανεμηστηρακια το ενυδρειο μεσα και χτυπαει το νερο αλλα θα μου πεις δεν σκεφτεσαι τα πνευμονια σου το ενυδρειο σκεφτεσαι:D

Zorba_The_Freak 02-06-08 14:40

Φυσικά και σκεφτομαστε το ενυδρειο...

Για τα πνευμονια μας ειμαστε υπευθυνοι μονοι μας, τα ψαράκια όμως δεν φταινε τιποτα να γινονται παθητικοι καπνιστες :)

steady 02-06-08 15:16

ναι ελα ντε πολυ σωστος;)και τι κανουμε γιωργο για να τα προστατεψουμε?:confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02367 seconds with 10 queries