Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερώτηση:TANGANYIKA (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26814)

aaaooll 19-10-08 18:36

αφου ενημερωσεις πρωτα βεβαια τους γωνεις σου για αυτο, μην γινει και τπτ... ;)

Σπύρος Μ 19-10-08 19:02

Να εβλεπες σήμερα το δωμάτιο μου θ πάθαινες την πλάκα σου.Το καλύτερο ήταν οταν το πορτοκαλί λαστιχάκι πιάστηκε ανάμεσα στο κούμπβμα και στον κάδο και πεταγόταν απο εκεί το νερό.Μπόλι τελικά θα πάρω απο τον γυμναστή μου που αν και είχε 4χρόνια γκαλαχερ δεν είδε θανάτους παρα μονο ενα βιντεάκι που μου έδειξε με ενα ατυχο πλεκο που έγινε τροφή.Το γκάλαχερ του είναι 31εκατοστα και το είχε στο ενυδρείο του μέχρι που χτήπησε με τόση δυναμη στο τζάμι που παραλίγο να το σπάσει.Τωρα πρέπει να πέθανε.Θα του προτείνω το σαιτ για συμβουλές.Θα μπορέσω να μπολιάσω απο αυτόν;Αν και φοβάμαι μην ξαναγίνουν τα ίδια.
Αν πάρω νερο και το σφουγγαράκι απο το 96λιτρο και το σπουγγιξω στο 120ρι θα εχει μπολιαστεί;

Πάνος 19-10-08 19:30

θα παρεις τα υλικα απο το φιλτρο στο 96λιτρο και θα τα ξεπλυνεις μεσα στο νερο που εχε το 120λιτρο...και μετα τα ξεπλυμενα υλικα θα τα βαλεις παλι πισω στο 96λιτρο....
ετσι το 120λιτρο θα ειναι μπολιασμενο....να διευκρινισω κατι που δεν καταλαβες??

Σπύρος Μ 19-10-08 19:47

Οχι.Εφόσον δεν υπάρχει κύνδυνος διαρροής οχι:D
Ευχαριστώ sir-panos:D
-------------------------
επίζω και πιστεύω πως τον επομενο μήνα θα είναι εκπλκτικό το ενυδρείο.
Αν και θα αναβαθμυστει σε κανα 6-7μηνες με το 400αρι της τζούελ(εκεί να δείτε ποσο θα φοβάμαι να ανοίξω φίλτρο):D

Πάνος 19-10-08 19:57

αν επικεντρωσεις την προσοχη σου σε αυτο το ενυδρειο που ασχολεισαι και δε σκεφτεσαι ακομη μεγαλυτερα ενυδρεια για αργοτερα (εχεις χρονο αφου στησεις αυτο να σκεφτεις για επομενα) και προσεχεις οτι σου λενε τα παιδια εδω..σιγουρα μπορεις να κανεις ενα πολυ ομορφο και σωστα στημενο ενυδρειο.....

Σπύρος Μ 20-10-08 06:32

Θα μπολιάσω σήμερα κι'ολλας.Επειδή ενα παιδι θα μου στείλει ψάρια απο την Πατρα είναι ασφαλές ή θα γίνει οπως με τ γκάπιπου ήρθαν ταμισα και πέθεναν συνεχως;

PascM 20-10-08 08:27

Αν τους προσφέρεις σωστές συνθήκες δεν έχουν πρόβλημα.

xontros 20-10-08 14:27

Φίλε μου westie, ειλικρινά στενοχωρήθηκα με το όλο συμβάν, και ελπίζω να κρατήσεις την ψυχραιμία σου και να μήν τα παρατήσεις μετά από τόσο κόπο..

Λοιπόν:
1. Μην φοβάσαι το εξωτερικό φίλτρο.. Ξέχασες τα βανάκια ανοιχτά, και το νερό "σιφωναρίστηκε", όπως όταν κάνεις σκούπα βυθού.. Το πάθημα γίνεται μάθημα, δε θα ξανασυμβεί πλέον! Ηρέμησε και ξέχασέ το.. ;)

2. Με το άδειασμα του ενυδρείου δεν έγινε καμία απολύτως ζημιά στη βιολογία (το μεγαλύτερο μέρος αυτής βρίσκεται στα υλικά του φίλτρου και όχι στο νερό, και επομένως δε χάθηκε τίποτα).. Είναι σαν να έκανες μια μεγάλη αλλαγή..

3. Για μένα, κακώς πήγες να βάλεις μπόλι.. Σύμφωνα με τις μετρήσεις σου (τις οποίες επιβεβαίωσες κιόλας με τις φωτογραφίες), το ενυδρείο σου είναι στρωμένο! O κύκλος επιταχύνθηκε με το nitrivec, το γεγονός ότι το nitrivec επιταχύνει τον κύκλο σε 15-20 μέρες επιβεβαιώθηκε και σε άλλο thread.. Μπόλι θα έπρεπε να ρίξεις στην αρχή.. Τώρα δεν έχει πια νόημα..

4. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο, δε χρειάζεσαι ούτε χρυσόψαρο ούτε τίποτα.. Απλά χρειάζεται να συντηρείς τη βιολογία σου, (δλδ. να ταίζεις τα βακτήρια) ρίχνοντας αμμωνία κάθε μέρα, έτσι ώστε να διατηρείς NH4>0..

Ψυχραιμία, λοιπόν, και με το καλό να δεχθείς τα ψαράκια σου! :p

Υ.Γ. Εννοείται, ότι πριν μπούνε τα ψαράκια θα πρέπει να έχεις μηδενίσει ΝΗ4 και ΝΟ2 (δλδ. μην "ταίσεις" αμμωνία την προηγούμενη μέρα πριν τα βάλεις) και πριν τα βάλεις θα πρέπει να κάνεις και μία μεγάαααλη αλλαγή νερού (80%)!

Σπύρος Μ 20-10-08 14:42

Δεν μου το λέγατε ρε παιδιά(εσυ xontre δεν είπες τίποτα να ρίξω μπόλι και σε ευχαριστώ).Δεν πειράζει απλά δεν ήξερα να το μεταχυρηστώ.Να κάνω μέτρηση;

xontros 20-10-08 14:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 297817)
Αν λοιπόν είναι σωστές οι μετρήσεις, πρέπει να περιμένεις μέχρι να γίνουνε NH4=0 και NO2=0 (και τα ΝΟ3 θα γίνουν προφανώς πάρα πολλά)..

Παράλληλα, πρέπει να βρεις τα κοχύλια που χρειάζεσαι!
Και επίσης να βρεις και τα ψάρια!

Την αλλαγή νερού δεν θα την κάνεις τώρα, αλλά μέσα στο τελευταίο 24ωρο πριν βάλεις τα ψάρια!

Να έχεις υπ'όψιν σου, ότι θέλει προσοχή τώρα για να μη χάσεις τη βιολογία μέχρι να βάλεις μέσα τα ψάρια.. Μήν το καθυστερήσεις δηλαδή! Γιατί αν μείνουνε τα βακτήρια χωρίς τροφή (δηλαδή χωρίς αμμωνία), όλος αυτός ο κόπος θα πάει χαμένος..

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 297867)
Κατέβασε κατ'αρχήν το θερμοστάτη στους 25βαθμούς, για να ετοιμάζεται σιγά σιγά το ενυδρείο να δεχθεί τα ψαράκια.. Βάλε και την αγγελία σου, γιατί σύντομα θα είναι έτοιμο το ενυδρείο.. Τα σαλιγγαράκια δε χάλασε ο κόσμος, μπορούν να περιμένουν κανα-δυο βδομάδες (αρκεί που το έχεις δρομολογήσει)..

Να μετράς συνεχώς (καθημερινά) ΝΗ4,ΝΟ2 και ΝΟ3, και αν βλέπεις ΝΗ4=0, να ρίχνεις λίγη αμμωνία (0.5ml νομίζω είναι υπερ-αρκετό, ας το επιβεβαιώσει και κάποιος πιο έμπειρος).. Έτσι, θα συντηρείς τη βιολογία σου μέχρι να βάλεις τα ψάρια..

Κάνε και μετρήσεις GH,KH και pH, και πες αποτελέσματα (τόσο με το στικάκι όσο και με τα υγρά τεστ), να δούμε αν είναι και οι παράμετροι του νερού κατάλληλες.. Χρήσιμο θα ήταν να μετρήσεις τα ίδια και στο νερό της βρύσης, για να δεις κι εσύ και να καταλάβεις το πώς και πόσο τα ασβεστολιθικά υλικά του ενυδρείου σου (αραγωνίτης & πέτρες) επιδρούν στις παραμέτρους του νερού.. ;)


Στα έχω γράψει όλα και προσπαθώ πάντα να είμαι υπερ-αναλυτικός!

Μετράς NH4/NO2/NO3, μας λες αποτελέσματα και αν NH4=0 ρίχνεις 0.5ml αμμωνία..

Ξαναμετράς αύριο, και πάλι μας λες τα αποτελέσματα, και πάλι αν ΝΗ4=0, ξαναρίχνεις 0.5ml!

Πότε έρχονται τα ψάρια?

Tolis 20-10-08 14:56

γιατι δεν ταγραψες πιο μεγαλα ε?ε?ε?

Σπύρος Μ 20-10-08 14:59

Σορι έκανα λάθος λόγο βιασύνης.Τα ψάρια ερχονται οποτε ζητήσω αλλά μεσα σε αυτήν την ευδομάδα νομίζω πως θα είναι στρωμένο το ενυδρείο.Εσυ εγκρινεις την μεταφορά τους με κούριερ απο Πατρα;Εγω νομίζω πως δεν γίνονται ενδιαμεσες στάσεις μεχρι αθηνα οπότε θα τα εχω την ίδια μέρα.Δεν εχω παραλάει τιποτα με κτελ και δεν ξέρω απο αυτό

xontros 20-10-08 15:07

Κάνε τις μετρήσεις που λέω παραπάνω, ρίξε και αμμωνία, κάνε μετρήσεις και αύριο, και θα σου πώ εγώ πότε να του πεις να στα στείλει! ;)

Υ.Γ. Δεν ξέρω από μεταφορές, αλλά δε νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.. Αρκεί να γίνει σωστά η συνεννόηση και να μήν υπάρξουν καθυστερήσεις (π.χ. να τα πάει αυτός μόλις πριν ξεκινήσει το κούριερ ή το κτελ, και να είσαι εσύ εκεί όταν θα έρθει το κούριερ, ή να είσαι στην ώρα σου όταν φτάσει το κτελ, ή δεν ξέρω κι εγώ τι συνεννόηση θα κάνετε... δεν είναι και ιδιαίτερα χαμηλές οι θερμοκρασίες αυτήν την περίοδο, οπότε υποθέτω πως με μία καλή συσκευασία, δε θα είναι και τόσο δύσκολο..) Εννοείται πως θα κάνεις πολύ καλή προσαρμογή!

Σπύρος Μ 20-10-08 15:29

Εριξα χθες αμμωνία 1ml και τώρα έκανα γρήγορες μετρησεις(εχω γυμναστήριο,αγγλικά και διαγώνισμα).
Λοιπόν:nh3/4:4
γυρω στο 350 ισως και λίγο παραπάνω no3
25no2
6-7gh
7 dt
14 th
κατι πάνω απο 15 kh
7.5 ph ισως και ίγο παραπάνω
με στικ αφού είναι λίγο χρονοβόρο με υγρά.Θα κάνω οταν εχω χρόνο

xontros 20-10-08 15:58

OK με τα ΝΗ4/ΝΟ2/ΝΟ3! ;)
Ξανακάνε με υγρά όταν έχεις χρόνο, και ξαναπές μας.. ;)

Για τις υπόλοιπες, τώρα, μετρήσεις των sticks:
Ξαναδιάβασε τις οδηγίες, και εξήγησε τι ακριβώς διαβάζεις/μετράς..
Γιατί κάποια από αυτά που γράφεις δε βγάζουνε νόημα!
Τα sticks της JBL (όπως και της eSHa) μετράνε ΝΟ2, ΝΟ3, GH, KH και pH!
Τα th, dt κ.τ.λ. που γράφεις, πού τα βρήκες?

Σπύρος Μ 20-10-08 17:40

Τα αναγράφει στη συσκευασία.DT,TH

xontros 20-10-08 18:17

Ξαναδιάβασε ρε Σπύρο τις οδηγίες, τι ακριβώς είναι αυτά, να ξέρουμε και τι μας λες, αλλά πάνω απ'όλα να καταλαβαίνεις κι εσύ ο ίδιος (αυτό είναι το σημαντικότερο)!

Απ'ό,τι θυμάμαι, τόσο της JBL, όσο και της eSHa τα στικς μετράνε τα εξής:
- Ένα τετραγωνάκι για τα NO2 (που παίρνει χρώμα από άσπρο που αντιστοιχεί στο 0, έως ροζ που πρέπει να είναι κάτι σαν 10 ή 20mg/l)
- Ένα τετραγωνάκι για τα ΝΟ3 (που παίρνει χρώμα από άσπρο που αντιστοιχεί στο 0, έως ροζ που είναι κάτι σαν 200mg/l)
- 3 ή 4 πράσινα τετραγωνάκια, που ανάλογα με το πόσα γίνονται μωβ, βρίσκεις τη GH (αυτή μπορεί να την λέει και TH)
- Ένα τετραγωνάκι για την ΚΗ (που αλλάζει χρώματα, από κίτρινο σε πράσινο - αυτό μπορεί να το λέει και CH)
- Ένα τετραγωνάκι για το pH (που αλλάζει χρώματα, συνήθως από κίτρινο σε πορτοκαλί)

thanasis76 20-10-08 19:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 298581)
Δεν μου το λέγατε ρε παιδιά(εσυ xontre δεν είπες τίποτα να ρίξω μπόλι και σε ευχαριστώ).Δεν πειράζει απλά δεν ήξερα να το μεταχυρηστώ.Να κάνω μέτρηση;


καλησπερα!!!! αυτο μικρε μας φιλε να το παρω σαν ευχαριστω προς ολους τους αλλους??? ( μαζι κι εμενα???)
και χωρις να θελω να παω κοντρα με το φιλο μου το χοντρο
πρεπει να πω οτι με τις μετρισεις που εχεις το ενυδρειο ειναι αστρωτο....
οταν εχεις 350 ΝΟ3:smt101
και 25 ΝΟ2...:smt101:smt101
το στρωσιμο δεν εχει ολοκληρωσει τον κυκλο του....
πρεπει να εχεις
ΝΟ2- 0 ( μηδεν)
ΝΟ3- λιγα τα οποια θα φυγουν με την μεγαλη αλλαγη νερου....

αν κανω λαθος διορθωστε με...

xontros 20-10-08 19:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 298653)
καλησπερα!!!! αυτο μικρε μας φιλε να το παρω σαν ευχαριστω προς ολους τους αλλους??? ( μαζι κι εμενα???)
και χωρις να θελω να παω κοντρα με το φιλο μου το χοντρο
πρεπει να πω οτι με τις μετρισεις που εχεις το ενυδρειο ειναι αστρωτο....
οταν εχεις 350 ΝΟ3:smt101
και 25 ΝΟ2...:smt101:smt101
το στρωσιμο δεν εχει ολοκληρωσει τον κυκλο του....
πρεπει να εχεις
ΝΟ2- 0 ( μηδεν)
ΝΟ3- λιγα τα οποια θα φυγουν με την μεγαλη αλλαγη νερου....

αν κανω λαθος διορθωστε με...

Δεν κάνεις κανένα λάθος, και σε καμία περίπτωση δεν τίθεται οποιοδήποτε θέμα κόντρας! :p

Στις φωτογραφίες με τις μετρήσεις, φαίνεται πως όντως ο κύκλος έχει ολοκληρωθεί.. Οπότε αυτές εδώ οι μετρήσεις (αν δεν οφείλονται σε λάθος χρήση/ανάγνωση ή σε αναξιοπιστία των sticks - επί τη ευκαιρία αυτό πιστεύω πως έφταιγε και με τις λάθος κατ'εμέ μετρήσεις τις προηγούμενες μέρες), θα είναι λόγω της αμμωνίας που του είπα να προσθέτει καθημερινά για να συντηρεί τη βιολογία μέχρι να έρθουν τα ψαράκια..

Όπως και να'χει.. Ας μήν παρεμβαίνουμε συνέχεια (δεν απευθύνομαι σε σένα, το λέω για να το ακούσω κι εγώ), ας τον αφήνουμε να κάνει ΣΩΣΤΕΣ μετρήσεις με ΥΓΡΑ τεστ, και πάνω σ'αυτές να σχολιάζουμε, γιατί αλλιώς γίνεται μπάχαλο και δε βγαίνει άκρη..

Τέλος, πιστεύω πως ορθώς δρομολόγησε το θέμα με τα ψάρια (και το ίδιο και με τα σαλιγγάρια), γιατί οι κινήσεις γίνονται με αργούς ρυθμούς όπως βλέπεις, οπότε φοβάμαι πως κάποια στιγμή θα έχανε τη βιολογία που χτίζει, λόγω "ασιτίας"!

Φιλιά στη Σύρο! :D

thanasis76 20-10-08 19:43

φιλε μου το ειπα για να καταλαβει ο westie οτι δεν εχουμε καμια κοντρα...
αν τωρα κανει λαθος μετρισεις δεν μπορουμε να τον βοηθησουμε καθολου απο εδω, και θα πρεπει να κανει σωστες...
οσο ομως θα μετραει ΝΟ2...
με στικ η με υγρα αυτο δειχνει αστρωτο φιλτρο...
αν θελει να βαλει ψαρακια ειναι δικο του θεμα...

φιλια στην Συρο ε??
καλα καλα δεν θα το δει ο Πανος....:smt101:smt101:smt101

Σπύρος Μ 20-10-08 20:25

Συγνώμη αλλα δεν θα βάλω ψάρια μέχρι να είμαι έτοιμος 100%.Τα στικς δεν είναι και οτι καλύτερο ελπίζω να μπορέσω αυριο με τα κενα να γυρισω νωρίς και να κάτσω λιγο να ξαναμελετίσω και να κανωμετρήσεις.Δυστυχώς έγινε μια βλακεία.Τα λάθη διορθώνονται.Το ενυδρείο την γλύτωσε:D.Θα τα καταφερω μια μέρα και θα μουαρεσει πολυ αφού θα αλλάζω συνεχώς τωρα το aquascape ενω με τα ψάρια δεν θα μορώ.Σκεψου και τα θετικά του άδειου ενυδρείου:D

thanasis76 20-10-08 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 298672)
Συγνώμη αλλα δεν θα βάλω ψάρια μέχρι να είμαι έτοιμος 100%.Τα στικς δεν είναι και οτι καλύτερο ελπίζω να μπορέσω αυριο με τα κενα να γυρισω νωρίς και να κάτσω λιγο να ξαναμελετίσω και να κανωμετρήσεις.Δυστυχώς έγινε μια βλακεία.Τα λάθη διορθώνονται.Το ενυδρείο την γλύτωσε:D.Θα τα καταφερω μια μέρα και θα μουαρεσει πολυ αφού θα αλλάζω συνεχώς τωρα το aquascape ενω με τα ψάρια δεν θα μορώ.Σκεψου και τα θετικά του άδειου ενυδρείου:D

με υπομονη και σωστες μετρισεις για να μπορουμε να σε βοηθαμε ολα θα πανε καλα!!!!

xontros 20-10-08 21:19

Κακώς σε τραβολογάμε τώρα από τα διαβασματάκια σου, αγορίνα, αλλά τώρα που είσαι στο στώσιμο θα πρέπει όπως και δήποτε να κάνεις καθημερινές μετρήσεις NH4/NO2/NO3 με υγρά!

Και κακώς δεν κράτησες ρουτίνα τόσες μέρες.. Κανονικά θα έπρεπε να κρατάμε ένα ωραίο ημερολόγιο, να τα σημειώνουμε, και να ξέρουμε τι μας γίνεται.. Αν γινόταν όλο αυτό, σωστά και μεθοδικά, τότε δε θα ψαχνόμασταν να δούμε αν έστρωσε το ενυδρείο ή όχι!

Σπύρος Μ 21-10-08 12:11

Λοιπόν εφτασαν οι μετρήσεις:αμμωνία γύρω στο 0,25 προσθεσα 1μλ
no2:λιγο πάνω απο το μηδεν
no3:λιγο κάτω απο 160.
Εχω μια ερώτηση:Το χαρτι για μετρηση no3 εχει και για θαλασσινο και για γλυκό.Ριχνω 10ml σε καθε σωληνα και στο ενα ρίχνω 2 κουταλιές(ενα ειδικό πράσινο)σκόνης και 6 σταγόνες στο άλλο.Σήμερα αυτό με την σκόνη είχε το χρώμα του ελαφριού πορτοκαλί.Αυτό όμως νομίζω πως χρησιμοποιείτε για το άσπρο και ήταν συνεχώς άσπρο μέχρι σήμερα.Παράληλη η σκόνη είναι reagent 1 και το υγρό 2.Μηπως κανω λάθος τη μέτρηση;Στα χρώματα δεν βάζουμε το υγρό και στα λευκά τη σκόνη;

PascM 21-10-08 12:34

Με ποια τέστ ?

Σπύρος Μ 21-10-08 14:11

JBL.
-------------------------
Κανείς;Ακομα το ενυδρείο είαι σχεδόν φουλαρισμένο απο πράσινη άλγη.Εχει πιάσει σε μερικές πέτρες αλλα στο τζάμι και ιδιαίτερα στην βιτρίνα δεν μου αρέσει καθόλου.Οσο για αλλο ενα θέμα που με καίει είναι οτι το θερμαντικό σώμα(θερμοστάτης) δεν είναι σαν του 96λιτρου που έχει και βαθμούς κελσίου,αλλα είναι μονο με ενα μαυρο κυκλικό εξόγκωμα που έχει + και -.Μηπως να πάρω τζάγκερ ή μπορώ να το ρυθμίσω;

PascM 21-10-08 14:38

Χρησιμοποιείς το θερμόμετρό σου για να τον ρυθμίσεις!
Είναι ποιο τίμιος αυτός δεν λέει τόσο θα σου δώσω (βαθμούς) σου λέει ανέβασε ή κατέβασε μέχρι να ικανοποιηθεί το θερμόμετρό σου! :)

Πάνος 21-10-08 15:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 298924)
Είναι ποιο τίμιος αυτός δεν λέει τόσο θα σου δώσω (βαθμούς) σου λέει ανέβασε ή κατέβασε μέχρι να ικανοποιηθεί το θερμόμετρό σου! :)

:D:D:D

xontros 21-10-08 18:42

Όταν πέσει πάλι η αμμωνία, πριν ξαναπροσθέσεις, κάνε και καμιά αλλαγή νερού να πέσουνε και τα νιτρικά (αυτά ευθύνονται για την άλγη)..

Εφόσον έχεις δρομολογήσει το θέμα με τα ψάρια, μήπως να σταμάταγες την αμμωνία και να περιμένεις να μηδενιστούν ΝΗ4 και ΝΟ2, και να του πεις να σου τα στείλει?

thanasis76 21-10-08 18:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 298974)
Όταν πέσει πάλι η αμμωνία, πριν ξαναπροσθέσεις, κάνε και καμιά αλλαγή νερού να πέσουνε και τα νιτρικά (αυτά ευθύνονται για την άλγη)..

Εφόσον έχεις δρομολογήσει το θέμα με τα ψάρια, μήπως να σταμάταγες την αμμωνία και να περιμένεις να μηδενιστούν ΝΗ4 και ΝΟ2, και να του πεις να σου τα στείλει?


πρεπει να ειναι ακριβεις στις μερες...
γιατι αν μεινουν πολλες μερες χωρις φαγητο τα βακτηριδια ισως αρχισουν να χανοντε...
οποτε προσοχη μικρε....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02937 seconds with 10 queries