Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #574  
Παλιά 26-06-10, 16:44
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, συμφωνώ στο 90% των όσων έχεις γράψει. Σε πολλά από αυτά έχεις κάνει στροφή 180 μοιρών και είναι δείγμα ότι έχεις ενημερωθεί καλώς για κάποια πράγματα. Λίγες διαφωνίες συνεχίζουν να υπάρχουν βέβαια, αλλά θα τα βρούμε στη συνέχεια.

Κάτι που θέλω να ξεκαθαρίσω είναι:
Υπάρχουν πάρα πολλές μελέτες που αναφέρουν τις απαιτήσεις των κοι σε οξυγόνο, όλες συγκλίνουν περίπου σε αυτά τα επίπεδα που έχω αναφέρει στο άρθρο για τα κοι. Δεν είναι υπερβολικά αυτά που έγραψα, γιατί υπάρχουν και πιο ακραίες τοποθετήσεις. Το ίδιο ισχύει και για τα λίτρα ανά κοι. Οι σοβαρότεροι χομπίστες αυξάνουν τα λίτρα στα 1500 ανά κοι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τη (τσαντήξει, θυμώνει ο όπως αλλιώς θέλετε πέστε το) από της τοποθετήσεις του in the pond είναι ότι αυτά όλα που λέει είναι εντελώς θεωρητικά, πράγματα που δεν έχει δοκιμάσει ποτέ. Ποια η εμπειρία του, σε όλα αυτά που με νύχια και με δόντια προσπαθεί να πείσει τους υπόλοιπους?
Τί έχεις κάνει εσύ τα δύο χρόνια που ασχολείσαι που δεν έχω κάνει εγώ τα 8 τόσα χρόνια που ασχολούμαι? Έτυχε να έχω και φίλτρο ανοικτού τύπου του εμπορίου, κατασκεύασα και δικό μου, έκανα συνδυασμό, πειραματίστηκα αρκετά, ότι κάνεις εσύ σήμερα... Ναι, έχω πολύ περισσότερη εμπειρία από εσένα. Αυτό που έχω εγώ που δεν έχεις εσύ είναι οι γνώσεις. Χωρίς αυτές, επιστήμονας δεν γίνεσαι σε κανέναν κλάδο. Η πρακτική και η εμπειρία έρχεται πολύ αργότερα, όταν αναθεωρήσεις κάποια πράγματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ααααα και κάτι άλλο.
Θέλω από τον Ηλία να μας πει ποιες είναι οι υποδείξεις οι δικές μου που οδήγησαν τα ψάρια του στον θάνατο.


Αφού εσύ μου το ζητάς, να τες αραδιασμένες μια-μια πάρα κάτω:

Σήμερα απάντησες αυτό:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Από πού αντλούμε νερό προς τα φίλτρα.
Ανάλογα και πάλη από το βάθος που έχουμε πρέπει να δούμε αν το νερό μας μένη καθαρό. Αν το βάθος είναι πολύ τότε η άντληση του νερού από τον πυθμένα θεωρώ πως είναι μονόδρομος.


και πριν λίγους μήνες αυτά:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισηγούμαι τα εξής.
Η αντλία να είναι 20,000 λίτρα.
Η σειρά να είναι αντλία εξωτερική, φίλτρο,U.V.
Να αρχίζει από το ένα τμήμα και να πηγαίνει στα υπόλοιπα.
bottomaerationdrainageδεν σου το προτείνω
Προτείνω σύστημα υπερχείλισης


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κατανάλωση της είναι πάρα πολύ. Είναι 1100 βατ!
Κάνει και για βρόμικα νερά. Δεν την χρειάζεσαι όμως.
Αν σκέπτεσαι για να καθαρίζεις τον βυθό πιστεύω ότι είναι λάθος..
Αυτό που θα μαζευτεί στον βυθό της λίμνης θα είναι ένα μέρος του φίλτρου σου.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη είναι γνωστό από όλους εδώ ότι είμαι υποστηρικτής του συστήματος υπερχείλισης και όχι του Bottom drainage aeration.
Και οι λόγοι είναι οι εξής.
  • Δεν έχω δει ποτέ φυσική λίμνη να δουλεύει με αυτό το σύστημα.
  • Οξυγόνο δημιουργείτε άφθονο και από τον καταρράκτη και από την υπερχείλιση στην περίπτωση του συστήματος υπερχείλισης.
  • Δεν μπορεί να μαζέψει φύλλα που κατά καιρούς έχουμε όλοι στης λίμνες μας.
  • Σε περίπτωση που μπουκώσει θα πρέπει οι συντήρηση να γίνει με βατραχοπέδιλα και μάσκα.
  • Ακαθαρσίες εκτός από λάσπη θα καταλήγουν στην αντλία με αποτέλεσμα να μπουκώνει πολύ συχνά και με τον κίνδυνο καταστροφής της φτερωτής.
  • Ας μην ξεχνάμε ότι οι εταιρίες ψάχνουν 1002 τρόπους πώς θα μας τα πάρουν!!!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη
Από την στιγμή που το νερό θα ανακυκλώνετε κανονικά με μια σωστή ροΐ νερού δεν υπάρχει περίπτωση έλλειψης οξυγόνου στα κατώτερα στρώματα. Αυτό που λες ισχύει μόνο σε περιπτώσεις που η ροή του νερού είναι ελάχιστη. Ο φίλος μας εδώ είναι διαθέσιμος να δημιουργήσει σωστή ροή στην λίμνη του.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηλία ούτε το δεύτερο φίλτρο θα είναι αρκετό.
Μίλα ρε Αντρο εσύ που έχεις κάτι παρόμοιο και πες στον φίλο μας κάθε πόσο έπρεπε να καθαρίζεις το φίλτρο.

Όσο για την αεραντλία γιατί την πήρες?
Δεν θα έχεις κάπου να πέφτει το νερό στην λίμνη?


Αυτά, δεν τα έχω παρουσιάσει εδώ για να έχουμε άλλη μια σημερινή κόντρα. Διάβασε τα καλά Γιάννο, πήγαινε στο θέμα του Ηλία και δες τα όλα μαζεμένα εκεί. Πες μου τι δεν έχει ακολουθήσει από τις υποδείξεις σου? Είναι δε σαφέστατο ότι τα ψάρια του τα έχει χάσει με ακρίβεια με τον τρόπο που μίλησε ψες ο Άντρος. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό σε λιμνόφιλο στα ξένα φόρα. (Αν κάνατε googling) θα το διαπιστώνατε και εσείς, άρα θα γνωρίζατε και εσείς αυτόν τον κίνδυνο.

Όπως και να έχει ότι έγινε έγινε. Ο Ηλίας να βάλει άλλη μία αντλία στον πυθμένα για άντληση νερού από εκεί κάτω και παράλληλα να εγκαταστήσει μια αεραντλία, κατά προτίμηση Air deffuser, γιατί είναι πολύ πιο πρακτική σαν συσκευή.

Φίλε Ηλία, αύριο θα έχεις και τις φώτο για το shower. Αν το συνδυάσεις αμέσως μετά τα φίλτρα πιέσεως που έχεις ώστε να αποφύγεις την οργανική ύλη, θα έχεις σπουδαία αποτελέσματα στην οξυγόνωση των άνω στρωμάτων της λίμνης σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

 
Page generated in 0,02523 seconds with 11 queries