Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 09-01-12, 03:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mrkaza Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, το όνομα μου είναι Παναγιώτης και ζητάω συγγνώμη από τώρα για την κακή σύνταξη, αλλά λόγο δυσλεξίας τα κάνω μαντάρα μερικές φορές ,ιδικά όταν δεν έχω χρόνο να περάσω απο Word το post μου .

Σκέφτομαι να την αγορά ενός ενυδρείου και τα ερωτήματα μου είναι πολλά αλλα τα λεφτά αλλα και ο χώρος είναι περιορισμένα .
Κατ αρχας θελωνα να σε συγχαρω που μπαινεις σε φορουμ και θετεις ερωτησεις πριν στησεις το πρωτο σου ενυδρειακι.
Μακαρι ολοι να καναν το ιδιο.
Τωρα αφου επιλεξεις ενυδρειο κι αφου το αγορασεις και βαλεις χλικι, φυτα θερμοστατες φιλτρο κτλ ξεκινας να διαβαζεις το στρωσιμο με αμμωνια και σε κανα μηνα θα εισαι ετοιμος να βαλεις και ψαρια.



Παράθεση:
1) Τι ψάρια / φυτά να βάλω , διάβασα οτι τα γκαπι ειναι εύκολα ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 ).
ευκολα ειναι, δεν απαιτουν ουτε τιποτα περιεργα ph ουτε εχουν προβλημα με σκληροτητες, αλλα ειναι και πολυ μεγαλος μπελας γιατι αν ξεκινησεις με 4 ψαρια σε 5-6 μηνες θα εχεις πανω απο 500 (κυριολεκτικα, κι αντε πες να τρωγεται και λιγος γονος αν οχι σε 6 μηνες σε ενα χρονο σιγουρα).
Με τα ζωοτοκα η μονη λυση ειναι να τα κρατησεις κανα διμηνο και οταν φτασεις στον max αριθμο ψαριων μετα να τα διαχωρισεις και να κρατησεις το ενα μονο φυλο.
Φυσικα δε το λεω για να σε αποθαρρυνω, αλλα για να γνωριζεις πως πρεπει να κινηθεις. (συνηθως οι γκαμπαδες κανουν ανταλλαγες για να εχουν ποικιλια χρωμματων, και ειτε εχουν σε ξεχωριστα ενυδρεια τα αρσενικα απο τα θυλικα ειτε χαριζουν συνεχως στα pet shops)

Παράθεση:
2) Πόσα σε ενα ενυδριο 80 L
εγω ειχα ξεκινησει με 4 και μετα τα χαριζα σε διακοσαδες

Παράθεση:
3) Πως θα ξεχωρίσω οτι το ψάρι που μου δώσανε για «γλυφτη» είναι αλγοφαγο και οχι κάτι άλλο ? επίσης μπορεί να συμβιώσει μαζί με τα γκάπι ?
Ψαρι "γλυφτης" ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Αυτο που υπαρχει ειναι καποια ψαρακια της κατηγοριας των γατοψαρων τα οποια λεγονται Πλεκοστομοι και ειναι ψαρια Αμαζονιου αρα απαιτουν πολυ χαμηλα ph, extreme χαμηλες σκληροτητες και πιθανων blackwater, και συνηθως γινονται και τεραστια αρα σε καμια περιπτωση δε βαζεις τετοιο πραγμα στο ενυδρειο σου.
Το οτι καποιοι μυστηριοι τα ειχαν ονομασει γλυφτες και τα αφηναν αταιστα για να τρωνε την αλγη απο τα τζαμια δε σημαινει πως ειναι λογικο κατι τετοιο.

Παράθεση:
4) η γάτες συνηθίζουν το να ορμάνε πάνω στο ενυδρείο για να φανε τα ψάρια ?
οχι
Παράθεση:
5) εχω μια Hydor L20 που μου εχει μείνει απο PC κανει ?
Αν την δουλευες με νερακι θελει πολυ καλο πλυσιμο, και παλι μονο αν δεν εχει εμφανεις σκουριες. Αν δουλευες παραφλου οχι.
Βασικα η γνωμη μου ειναι αστη για καμια υδροψυξη και αγορασε ενα καλο φιλτρακι για το ενυδρειο σου και θα εισαι μια χαρα. Αυτη την εποχη μπορεις να βρεις ιδιεταιρα καλες προσφορες σε πολυ καλα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ φιλτρα (ψαξε και τα elite που εχουν πολυ καλη τινμουλα κ ειναι ολοκληροι κουβαδες... εγω εχω παρει τρια και τα εχω ερωτευτει)
Παράθεση:
6) κόστος των υγρών τεστ που αναφέρονται και αν ο δαλτονισμος (δυσχρωματοψία στο Κόκκινο) που εχω θα με εμποδίσει να τα χρησιμοποιήσω αρα θα έπρεπε να στραφώ σε αλλα τεστ .
Δεν ειναι μεγαλο προβλημα. Η αμμωνια πρεπει να ειναι 0 το ιδιο και τα NO2. Τα NO3 ΑΝ σου ξεφυγουν λιγακι δε χαλασε κι ο κοσμος, ειδικα αν βαλεις μπολικα φυτα (θα το εκτιμησουν ιδιεταιρα... σε λογικα πλαισια βεβαια)
Για σκληροτητες αποκλειεται να κανεις λαθος αφου μετρας σταγονες μεχρι να αλλαξει το χρωμα. Τωρα οσον αφορα το ph... κι εγω που εχω βασικο χομπυ τη ζωγραφικη ποτε δεν τα πηγα τα υγρα τεστ και η γνωμη μου ειναι ενα καλο phμετρο (απο τα βιομηχανικα / χημικα, οχι απο petshop)
Παράθεση:
7) Διάβασα για 4 L / cm αυτό ισχύει ?
ο exelix σου απαντησε. Ο κανονας ειναι καπως γενικος για να μην υπερφορτωσεις το ενυδρειο
Παράθεση:
Αν και λογικά θα ξέρω την απάντηση αφού μάθω τα παραπάνω ρωτάω, και αν εχει απαντηθεί μην απαντήσετε , 3 θηλυκά γκαπι 1 αρσενικό 1 γλείφτης σε 80 L ζουν οκ ? αν θελω να βαλω και 2-3 γαρίδες πόσα λίτρα θα έπρεπε να είναι ?
3 θυλικα και ενα αρσενικο σημαινει γυρω στα 150-200 ψαρια σε 5-6 μηνες που θα βαλεις τις γαριδες (η μαλλον αν δεν τα δωσεις και τα κρατησεις ολα σημαινει 0 ψαρια)

Παράθεση:
9) συμφωνα με http://www.tropical-fish-pictures.com/guppy.html αντεχουν μεχρι 27 βαθμούς το καλοκαίρι τι γίνεται ?
Ανεμιστηρακια. Τωρα αν παει για λιγο 28-29 και δεν εχεις τιποτα δυσκολα φυτα δε χαλασε κι ο κοσμος, φτανει να μην ειναι μονιμη κατασταση
Παράθεση:
10) ολο και κάτι σημαντικό θα ξέχασα .
το αντιχλωριο μηπως?


Αντε καλη αρχη, και αν ρωτας τοσα πριν βαλεις ψαρακια ειναι βεβαιο πως θα ειναι καλη
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02190 seconds with 11 queries