Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 07-01-12, 15:58
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς όρισες!

1) Για αρχή τα "εύκολα ψάρια" δεν είναι αναίσθητα ψάρια και τα παρατάς και όσα ζήσουν, απλά συγχωρούν κάποια λαθάκια πιο εύκολα και χρειάζονται πιο απλές ρουτίνες διατήρησης. Από εκεί και πέρα, τα guppy δε χρειάζονται κάτι που θα σε κουράσει, γιατί οι παράμετροι νερού στις οποίες ζουν ταιριάζουν με αυτές του νερού βρύσης των περισσότερων περιοχών της Ελλάδας. Επιλογές έχεις (ρίξε και μια ματιά εδώ) αλλά πρέπει λίγο να το ψάξεις μόνος σου για το τι σου αρέσει πάνω κάτω και να ρωτήσεις μετά τι από αυτά μπορείς να κάνεις.

2) Εγώ σε αυτά τα λίτρα θα έβαζα 2 χαρεμάκια (2 αρσενικά 5-6 θυληκά) σε φυτεμένο ενυδρείο και σταδιακά (οι γαρίδες μπαίνουν μετά από κανένα δίμηνο κανονικά) καμιά 10αριά red cherry και 4-5 amano.

3) Η ιστορία με το γλείφτη είναι χιλιοπαιγμένη... Το ενυδρείο σου δεν τον έχει ανάγκη και συνήθως οι pleco που πουλάνε τα μαγαζιά γίνονται τεράστια ψάρια και πολλά ακόμα που μπορούμε να πούμε. Συν το ότι η φύση τους έχει φτιάξει για να ζουν σε μαλακά και όξινα νερά, το αντίθετο από τα guppy δηλαδή.

4) Ίσως να τα κοζάρουν λίγο, αλλά δεν έχω ακούσει και πολλές ιστορίες επίθεσης! Αν το ενυδρείο έχει καπάκι δε νομίζω να τίθεται καν θέμα, αλλά έχε τα μάτια σου ανοιχτά!

5) Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε ένα φίλτρο Αμβούργου, όμως είναι λίγο δυνατή για 80 λίτρα και καίει αρκετό ρεύμα. Καλύτερα να πάρεις μία πιο αδύναμη, αν χρησιμοποιήσεις αυτό τον τύπο φίλτρου ή να πάρεις κάποιο έτοιμο φίλτρο.

6) Ίσως να έχεις ένα θεματάκι, δεν ξέρω όμως πόσο σε ενοχλεί αυτή η πάθηση και σε ποιες αποχρώσεις έχεις πρόβλημα, πάντως εδώ βρήκα μία φωτογραφία με τις κάρτες μιας από τις πιο αποδεκτές εταιρείες για τεστ, οπότε δες και πες αν μπορείς να καταλάβεις τις διαφορές. Το κόκκινο είναι περισσότερο στο Nitrate (ξεκινάει με κίτρινο και περνάει από πορτοκαλί και όλο και σκουραίνει το κόκκινο, αλλά γενικά σε αυτό το τεστ σου αρκεί να είσαι μέχρι την τέταρτη απόχρωση χοντρικά). Στο High Range pH ξεκινάει κάπως μουσταρδί και πορτοκαλίζει και μετά γίνεται μοβ. Τα άλλα είναι αποχρώσεις του κίτρινου, του πράσινου και του μπλε.

7) Δεν ισχύουν αυτοί οι κανόνες. Μπορεί ένα ψάρι να είναι 3 πόντους και να θέλει 2 μέτρα ενυδρείο γιατί είναι τρεχαντήρι. Για αυτό πριν αποφασίσεις το ψάχνεις μόνος σου και ρωτάς εδώ για τις ανάγκες του κάθε ψαριού και κατά πόσο μπορεί να συμβιώσει με άλλα.

8 ) Τα είπα ήδη αυτά νομίζω.

9) Γύρω στους 26-27 ζουν πάνω κάτω τα τροπικά ψάρια. Μπορούν να αντέξουν και σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες για κάποιο διάστημα. Αν υπάρχει θέμα το καλοκαίρι και πρέπει να ρίξεις τη θερμοκρασία ο πιο φθηνός τρόπος είναι με ανεμιστηράκια υπολογιστή (και την ανάλογη εξάτμιση βέβαια που πρέπει να αναπληρώνεται).

10) Σίγουρα αυτή τη στιγμή δεν ξέρεις πολλά και όσο διαβάζεις θα έχεις και περισσότερες απορίες. Κοίτα να διαβάσεις για αρχή όλα τα υπομνήματα των αρχαρίων και θα μάθεις πολλά για το πώς λειτουργεί ένα ενυδρείο.

Αυτά για αρχή από εμένα!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01920 seconds with 11 queries