Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-07-10, 18:16
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Αναπαραγωγή tanichthys albonubes (white clouds)!

Καλησπέρα σε όλους και όλες! Πριν λίγο παρατηρώντας το ενυδρείο μου από κοντά, παρατήρησα με μεγάλη μου χαρά ότι στην επιφάνεια, κοντά στη πίσω πλευρά, κολυμπάνε μερικά μωρά ψαράκια! Είναι τόσο μικρά, πραγματικά απειροελάχιστα. Λεπτά σαν τριχούλες και όχι μακρύτερα από 1-2 χιλιοστά! Τα μόνα μωρά ψαράκια που έχω δει μέχρι σήμερα είναι από ζωοτόκα (το μικρό μου ενυδρείο έχει γεμίσει από μωρά gambusia affinis) αλλά αυτά δεν έχουν καμιά σχέση με τούτα, τα κοιτάζω και μου φαίνονται ολόκληρα θηρία μπροστά στα καινούρια μωρά.
Δε μπορώ να ξέρω αν είναι η πρώτη γέννα ή αν έχουν προηγηθεί κι άλλες χωρίς να καταφέρουν να επιβιώσουν κάποια μικρά... Η αλήθεια είναι ότι οι θηλυκές φούσκωναν και ξεφούσκωναν χωρίς να ξέρω λόγω απειρίας, αν γεννούσαν ή αν έτρεχε κάτι άλλο. Είχα σκεφτεί αρκετές φορές να σας απευθύνω κάποια ερώτηση αλλά δεν ήμουν σε θέση να τραβήξω μια φωτο της προκοπής οπότε το θεωρούσα λίγο άσκοπο να σας κουράζω με υποθετικά σενάρια... Το ενυδρείο έχει αρκετά σαλιγκάρια και γαριδούλες οπότε υποθέτω ότι ακόμα και να γεννούσαν, τα αυγά γινόταν μεζεδάκι πριν προλάβουν να εκκολαφθούν.
Όπως θα δείτε και στις πρόχειρες φώτο που ακολουθούν (από τον ενθουσιασμό μου δεν μπορούσα να περιμένω να νυχτώσει) το ενυδρείο είναι εντελώς εγκατελλειμένο από αισθητική άποψη, δε καθαρίζω καθόλου άλγες, δε λιπαίνω και δε κλαδεύω καθόλου. Το αποτέλεσμα είναι να το χουν πνίξει οι βαλισνέριες και τα περισσότερα από τα υπόλοιπα φυτά να φθίνουν... Οι ρουτίνες των αλλαγών νερού κάθε 7-10 μέρες και του συχνού ταΐσματος με 3-4 διαφορετικές τροφές τηρούνται όμως ανελλιπώς.
Το ενυδρείο έχει παρουσιαστεί εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....527#post396527
και κάποιες φώτο:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07585.JPG
Εμφανίσεις:  629
Μέγεθος:  147,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07587.JPG
Εμφανίσεις:  595
Μέγεθος:  154,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07589.JPG
Εμφανίσεις:  579
Μέγεθος:  151,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01713 seconds with 12 queries