Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 09-06-09, 18:34
Το avatar του χρήστη goazila
goazila Ο χρήστης goazila δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορα τα ψαρια σου,ειναι παρα πολλα για τα λιτρα σου.
Το αγγελοψαρο γινεται αρκετα μεγαλο,χρειαζεται αρκετα λιτρα και κυριως ενυδρειο με υψος τουλαχιστον 40 ποντους.
Μεγαλες απαιτησεις σε λιτρα εχει και το χρυσοψαρο(40-50 λιτρα),αφου φτανει σε μεγαλο τελικο μεγεθος.
Επισης παρατηρειται στο ενυδρειο σου ασυμβατοτητα μεταξυ των κατοικων του:ο κογκολεζος ειναι κρυου νερου ενω τα υπολοιπα τροπικα,τα νεον στη φυση αποτελουν τροφη για τα αγγελοψαρα.
Το λάθος ξεκινάει απο το μαγαζί τελικα γιατί μου ειπε ότι σε αφτά τα λίτρα μπορώ να βάλω μεχρι 6-7 ψάρια όπος και έκανα. Τα τροπικα μου είπε απλά ότι τωρα που είναι καλοκέρι μπορώ να τα βάλω και ρώτησα για το αγκελόψαρο και τα νέον και μου ειπε ότι όσο ειναι μικρό δε σε απασχολει και πως δε θα τα ενοχλει και πως αν μεγαλώσει να του το πάω πίσω η να το δοσω σε καποιον αλλο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
Πληροφοριες για τα ψαρια μπορεις να βρεις κανοντας μια αναζητηση στο φορουμ ή στο google.
Γενικός ψαχνω αυτον τον κερό απλα δεν έχω βρει αυτο που ρότισα καπου να γράφει τα λίτρα του κάθε ψαριου (min)
Οπος και το τι θα μπορούσα να βάλω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου προτεινα να δωσεις καπου τα ψαρακια που εχεις αυτη τη στιγμη και να ξεκινησεις το ενυδρειο σου απ την αρχη (κανε μια αναζητηση στο φορουμ σχετικα με το στρωσιμο του νερου).
Το έχω διαβάσει και είδα ότι εχω κάνει λάθει
Αλλα και έχω και απορριες και σε κάποια πράματα... αν σινεχίσω το διαβασμα θα βγάλω άκρι πιστέβω
Σήμερα πήρα τα τεστ αλλα θέλει κιαλο διάβαμα για να μπορέσω να κατανοο τα αποτελέσματα και να μπορω να πράξω αναλογα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα λιτρα σου θα μπορουσες να κρατησεις ανετοτατα εναν μονομαχο με καποιο σαλιγκαρι για να σου καθαριζει και το ενυδρειο.
Αλλη μια λυση ειναι να βαλεις γαριδες.
Σου προτεινω να δοκιμασεις και αληθινα φυτα(υπαρχουν πολλα ευκολα),αφου εκτος του οτι δειχνουν ομορφοτερα,βοηθουν στην καλυτερη λειτουργια του συστηματος.
Ο μονομάχος δε ξέρω γιατι αλλα δε μαρεσει μάλον λογο τις επιθετικοτητας του στα αλλα και ότι όταν τον βλέπω ειναι παντα ακίνητος ... Οστόσο έχω αρχισει να το σκέφτομαι μεπαίρνει να βάλω ζευγάρι μονομάχους?(αρσενικο και θυλικο ενοήται)
Για τα σαλιγκάρια αποσα διαβάζω εδώ είναι πολύ παράξενα και γενανε πολύ και αποσα διαβασα τα φοβίθυκα αν και μου αρεσαν οπος τα είδα.
Για γαρίδες δεν ξέρω τίποτα
Αληθινά φυτά θα ήθελα ναι ... αλλα και αυτα για τα λίγα που ξέρω πάλι δυσκολα μου φάνικαν και νόμισα πως ειναι και μικρό το ενυδρίο μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θερμοκρασια σου ειναι αρκετα υψηλη (εννοειται πως εχεις βγαλει το θερμοστατη απ την πριζα).
Επισης υπαρχει και η λυση με τα ανεμιστηρακια, που χρησιμοποιειται απο πολλους,με καλα αποτελεσματα.
Δεν έχω καν θερμοστάτη μου είπε απο σεπτέμβρι ότι θα το χριαστώ
Ενας γνοστός μου αλλα οχι και έμπιρος που είχε πρίν απο εμένα ενυδρίο έριχνε παγάκια το καλοκαιρι στο νερο για να ρίχνει τη θερμοκρασία. Πιστέβω πως ειναι λάθος και ούτε καν να το δοκιμάσω ε?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα θα εβγαζα τα αγγεια και θα αλλαζα το χαλικι με καποιο σε πιο φυσικο χρωματισμο,ωστε να δωσω μια πιο φυσικη αισθητικη.Βεβαια δεν μπορω να παρεμβω στο γουστο σου.
Εχεις δίκιο με τα χαλίκια, και το σκέφτικα και αυτο μετα απο κάποια θέματα που διάβασα

Ευχαριστώ για όλα

τι σκέφτομαι τώρα
Να καθαρίσει το ενυδρίο της θειας μου και να τα μιράσω προς το παρον.
Α για το φίλτρο και τις φισαλίδες ξέρεις αν επιρεάζει σε κάτι ? γράφω πάνω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01978 seconds with 11 queries